‘Történelem’ kategória archívum

Mécsesekkel és virágokkal tisztelegtek Nepomuki Szent János emléke előtt

2025. május 16. péntek

Csepel.hu

Ma délelőtt meghitt megemlékezést tartottak a csepeli Szent Imre téren, ahol Nepomuki Szent János vértanúságára emlékeztek liturgikus emléknapja alkalmából. A szentet mécsesekkel és virágokkal köszöntötték a tér közepén álló, évszázados szobornál, amely Budapest egyik legrégebbi köztéri alkotása.

A megemlékezésen Borbély Lénárd, Csepel polgármestere és Pákozdi József alpolgármester helyezett el mécsest és virágot a szobornál, ezzel is kifejezve tiszteletüket a vértanú szent előtt. (tovább…)

Felújították a Szent Imre téri templom toronyóráját

2025. május 14. szerda

Csepel.hu

A Szent Imre téren található Csepeli Kisboldogasszony-templom toronyóráját újították fel május elején, amely azóta pontosan jár, és az ütőkalapácsok a megfelelő időkben jelzik a negyed-, fél- és háromnegyedórákat. Az óra feltehetően csaknem 40 éves, még Lauber Benedek atya idején került Csepelre. Műszaki leírás, garanciapapír nem maradt meg róla.

A felújítást Kovács András órásmester vállalkozó végezte. (tovább…)

Főhajtás Mansfeld Péter emléke előtt

2025. március 21. péntek

Csepel.hu

Ma reggel megemlékezést tartottak Mansfeld Péter tiszteletére a Budapesti Komplex Szakképzési Centrum Weiss Manfréd Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium udvarán, ahol az 1956-os forradalom fiatal mártírja egykor tanult.

A megemlékezésen részt vett és koszorút helyezett el az önkormányzat nevében Borbély Lénárd csepeli polgármester, valamint Pákozdi József és Busa Gabriella alpolgármesterek. (tovább…)

Ünnepi megemlékezés és kitüntetések átadása Csepelen

2025. március 15. szombat

Csepel.hu

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére ünnepi megemlékezést tartottak ma délelőtt a csepeli Görgey téren. Az esemény méltó módon idézte fel a forradalmi eseményeket, amelyek során Magyarország nagy lépést tett a polgári átalakulás felé vezető úton.

  1. március 15-én, a forradalmi hullám Pestet is elérte, és ennek következtében számos jelentős változás történt hazánk történelmében. A korszak hozadékai között említendő nemzeti himnuszunk keletkezése, zászlónk piros-fehér-zöld színeinek hivatalossá válása, valamint az, hogy az ország fővárosa Pozsony helyett Budapest lett, és a latin helyett a magyar vált hivatalos nyelvvé. Ezek az eredmények mind-mind okot adnak a büszkeségre és a megemlékezés fontosságára.

(tovább…)

Női sorsok

2025. március 10. hétfő

Csepel.hu

Felkeresni a szenvedést és enyhíteni azt. A betegágyon nincs ellenség, csak ember.” – vallotta a reformkor jeles nőalakja, a 208 éve született Kossuth Zsuzsánna, akinek február 19-i születésnapja napjainkban az elhivatott ápolók kitüntetésével forrott egybe. Azt viszont már kevesen tudják, hogy a szabadságharc bukását követően emigrációba kényszerülő Zsuzsánna Brüsszelben csipkeverő üzemet létesített.

Az Összetartozás Házának nőnapi programján a „küzdeni, áldozni és szenvedni” képes önálló nő, családanya és korházalapító regényes életútjával ismerkedhetett a csepeli közönség a Kossuth Zsuzsanna nevét viselő Szakképzőiskola Dabas Kulturális Kincsei-díjas „A mi Kossuth Zsuzsannánk” című kisfilmjének és a belőle készült, diákok közreműködésével előadott kamaradarab megtekintésével. (tovább…)

Boldog Jerzy Popiełuszko lelkipásztorra emlékeztek

2024. szeptember 15. vasárnap

Tegnap reggel tisztelettel adózott az önkormányzat a Csepeli Lengyel Önkormányzattal közösen Boldog Jerzy Popiełuszko emlékének a Popiełuszko és a Vágóhíd utcák kereszteződésénél található emlékhelynél.

A megemlékezésen részt vett Borbély Lénárd polgármester, Ábel Attila, Morovik Attila és Pákozdi József alpolgármesterek. (tovább…)

Százéves a Csepeli Kórház: egykori dolgozók emlékeztek

2024. augusztus 15. csütörtök

Csepel.hu

Weiss Manfréd gyáriparos 1916-ban határozta el, hogy kórházat alapít. Létrehozott egy ideiglenes gyógyintézetet, ahol már fekvőbetegeket is fogadtak, de az épület az első világháború végére készült el. A kórház ebben az időben csak a gyár dolgozóinak ellátását szolgálta.

1924-re azonban nyilvános kórházzá minősítették már a gyáron kívüli, egészségbiztosítással rendelkező betegeket is fogadták. (tovább…)

Nyolcvan éve történt Csepel bombázása

2024. április 14. vasárnap

Csepel.hu

A csepeli Weiss Manfréd Művek egyike volt az ország legnagyobb hadi – ipari komplexumának. Nem véletlen tehát, hogy a második világháború végén Csepel az egyik legtöbbet támadott célponttá vált. Nyolcvan éve történt a kerület bombázása, mely rendkívül súlyos károkat okozott

  1. április 3-áig Budapestet és környékét nem érte szövetséges légitámadás. Bár a légiriadók már rendszeressé váltak, de ezen a napon fordult komolyra a helyzet. Ezután a bombázások több hullámban érték a települést.

(tovább…)

Csepel Művek egykori munkatársainak találkozója

2024. április 13. szombat

Csepel.hu

Az elmúlt évek nagy érdeklődésére való tekintettel Csepel önkormányzata idén is megrendezi a Csepel Művek egykori munkatársainak találkozóját.

Várják azok jelentkezését, akik – 1985-tel bezárólag – hosszabb ideig a gyárban dolgoztak, és szívesen részt vennének egy összejövetelen, hogy újra találkozzanak egymással, a régi kollégákkal. Cél, hogy összehozzák a csepelieket egy kis nosztalgiára, kötetlen beszélgetésre.

A találkozó 2024. május 17-én, pénteken, 10 és 16 óra között lesz a Királyerdei Művelődési Házban.

A részvételhez előzetes bejelentkezés szükséges!

(tovább…)

Weiss Manfrédra emlékeztek Csepelen

2024. április 11. csütörtök

Csepel.hu

A mai nap folyamán, április 11-én, Weiss Manfréd születésének évfordulóján a tiszteletére állított emlékműnél koszorút helyezett el Budapest XXI. Kerület Csepel Önkormányzata nevében Borbély Lénárd polgármester, Ábel Attila, Pákozdi József, Morovik Attila alpolgármesterek és Tóth Sándor független önkormányzati képviselő.

A gyáróriás emlékére a csepeli önkormányzat 2010-ben állíttatta a dombornyomott emlékművet a Szigetcsúcsnál, valamint a kerület jelmondatának megalkotásakor is tisztelegtek munkássága és elévülhetetlen érdemei előtt: „Csepel – Árpád földje, a magyar ipar bölcsője”.

(tovább…)