A katolikus egyházban november elseje, mindenszentek ünnepe, az üdvözült lelkek emléknapja.
A történelem folyamán mindenszentek napja szorosan összekapcsolódott az ősi kelta Samhain pogány ünneppel, mely a kelta népek számára az újév, valamint a tél és a sötétség kezdetét jelentette. Úgy hitték, hogy az elhunytak lelke ezen az éjszakán vándorol át a holtak birodalmába. A keresztény közösségek egyes településeken a pogány hagyományt követve megemlékeztek az elhunyt katolikus szentekről, így a pogány halottakra emlékező ünnep mindenszentek ünnepeként élt tovább.
A magyar-lengyel barátság napja alkalmából ma reggel a csepeli Kisboldogasszony templomban a częstochowai Fekete Madonna előtt gyújtottunk gyertyát.
Kertész Péter esperes és Dudás Zoltán diakónus atyával közösen imádkoztunk Magyarország és Lengyelország védőszentjéhez, hogy ebben a nehéz helyzetben is óvja, védje a magyar és lengyel népet. Imádkoztunk a beteg gyógyulásáért, a fáradhatatlan orvosokért, nővérekért, ápolókért , a rendet fenntartó honvédekért és rendőrökért és azért, hogy az ország vezetői jó döntéseket hozzanak.
Kértük, segítsen szeretetben és békében élnünk, adjon nekünk erőt és józanságot, teremtsen összefogást közöttünk, hogy legyőzhessük ezt az arctalan kórt!
A járvány miatt nincs most lehetőség misére, istentiszteletre járni, miközben éppen a nehéz idők, a veszélyhelyzet miatt nagyobb szükség van rá, mint máskor.
Lapunk megpróbált utánanézni, hol és mikor találhatnak olvasóink élő közvetítést. Erről a linkről a katolikus misék rádiós, televíziós és internetes élő adásai ismerhetők meg: https://katolikus.ma/szentmise/. Itt több felekezet élő istentiszteletei, miséi ismerhetők meg: https://istentiszteletekonline.hu/.
Eredetileg a lengyel-magyar barátság napjának lett volna az ékessége, amit 2020-ban éppen nálunk rendeztek – volna. A járvány miatt a rendezvény elmaradt, a képmás viszont megérkezett – ahogy a lengyelek azt ígérték. Most a Kisboldogasszony templomban várja a katolikus híveket.
A częstochowai Fekete Madonna, (Czarna Madonna vagy Matka Boska Częstochowska lengyelül) ikon Európa egyik legismertebb Szűz Mária ábrázolása, a lengyel katolicizmus és függetlenség szimbóluma. A Jasna Góra-i pálos kolostorban őrzik Lengyelországban, Częstochowában. A legenda szerint Szent Lukács evangélista festette egy cédrustáblára, amely a Szent Család otthonából származott. Az egyik legrégebbi Jasna Góra-i irat szerint a kép Jeruzsálemből Konstantinápolyon és Belzen keresztül került a kolostorba, 1382 augusztusában. Ugyanebben az évben kapták birtokul Jasna Górát (magyarul Fényes Hegy) a magyar pálosok. (tovább…)
Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium miniszterhelyettese, parlamenti államtitkár január 31-én Varsóban találkozott a lengyel védelmi miniszter helyettesével, Paweł Woźnyval.
A felek közösen avattak emléktáblát az 1918 és 1920 között a lengyel szabadságért hősi halált halt külföldi katonák tiszteletére a varsói helyőrségi templomban. A most felavatott márványtáblán szereplő első név a magyar Buol Artúr ezredesé.
A csepeli Kisboldogasszony főplébániatemplom tornyában 4 harang lakik, délben az 1000kg-os nagyharang szól, melyet Szelzák László öntött Budapesten, 1948-ban, Magyarok Nagyasszonya tiszteletére.
A fenti videóban most azt nézhetik-hallhatják követőink, ahogy a harang megszólal. Biztosan lesznek, akiknek meglepetést okoz majd – pedig ezerszer hallották már 🙂