‘Csepel retro’ kategória archívum

Mécsesekkel és virágokkal tisztelegtek Nepomuki Szent János emléke előtt

2025. május 16. péntek

Csepel.hu

Ma délelőtt meghitt megemlékezést tartottak a csepeli Szent Imre téren, ahol Nepomuki Szent János vértanúságára emlékeztek liturgikus emléknapja alkalmából. A szentet mécsesekkel és virágokkal köszöntötték a tér közepén álló, évszázados szobornál, amely Budapest egyik legrégebbi köztéri alkotása.

A megemlékezésen Borbély Lénárd, Csepel polgármestere és Pákozdi József alpolgármester helyezett el mécsest és virágot a szobornál, ezzel is kifejezve tiszteletüket a vértanú szent előtt. (tovább…)

Elbontják a Kossuth Lajos utcai üzletsort

2025. április 15. kedd

Csepel.hu

A csepeli önkormányzat döntése értelmében hamarosan elbontják a Kossuth Lajos utca 111–113. szám alatt található, hosszú ideje elhagyatott üzletsort. A romos épületegyüttes sokáig kihasználatlanul állt, és mára olyan állapotba került, hogy a felújítása már nem lenne gazdaságos.

Borbély Lénárd polgármester a közösségi oldalán számolt be a döntésről, kiemelve: bár az elmúlt időszakban több érdeklődő is megvizsgálta a helyiségek hasznosításának lehetőségét, egyöntetűen úgy ítélték meg, hogy az épületek rossz műszaki állapota miatt a befektetés nem lenne megtérülő. (tovább…)

Hatalmas sikerrel zajlott a 33. Csepeli Sváb Bál

2025. február 2. vasárnap

Csepel.hu

Tegnap este ismét a sváb hagyományok tisztelete és szeretete hozta össze a közösséget az ÁMK tornacsarnokban, ahol a Csepeli Svábok Szabad Kulturális Egyesülete és a Csepeli Német Önkormányzat immáron 33. alkalommal rendezte meg a német nemzetiségi műsoros estet és sváb bált.

Az eseményen többek között a soroksári, a csepeli és a dunaharaszti német nemzetiségi kultúrcsoportok léptek fel, akik felejthetetlen műsorral varázsoltak igazi sváb hangulatot a helyszínre. A fergeteges zene és a lelkes résztvevők nagyszerű bálhangulatot teremtettek, amely évről évre egyre több embert vonz. (tovább…)

Biztosított az elhelyezése az árvíz miatt kiköltözőknek

2024. szeptember 18. szerda

Az árvízi helyzetre történő felkészülés részeként a Humán Szolgáltatások Igazgatósága munkatársai felmérték, hogy a csepeli árterületen élők közül kik kérik a csepeli önkormányzat segítségét az átmeneti elhelyezésükben.

A lakosságvédelmi intézkedés keretében több család, összesen közel harminc felnőtt és gyermek ideiglenes elhelyezését és ellátását szervezi most az önkormányzat. (tovább…)

Százéves a Csepeli Kórház: egykori dolgozók emlékeztek

2024. augusztus 15. csütörtök

Csepel.hu

Weiss Manfréd gyáriparos 1916-ban határozta el, hogy kórházat alapít. Létrehozott egy ideiglenes gyógyintézetet, ahol már fekvőbetegeket is fogadtak, de az épület az első világháború végére készült el. A kórház ebben az időben csak a gyár dolgozóinak ellátását szolgálta.

1924-re azonban nyilvános kórházzá minősítették már a gyáron kívüli, egészségbiztosítással rendelkező betegeket is fogadták. (tovább…)

Emléktáblát avattak a csepeli HÉV-katasztrófa áldozatainak tiszteletére

2024. április 13. szombat

Csepel.hu

1978. április 13-án, 17 óra 10 perckor szörnyű tragédia történt, amikor a Boráros térre késve érkező HÉV-szerelvény fékhiba miatt belerohant az állomás épületébe. A tömegbalesetben 18 ember meghalt, sokan súlyos sérülésekkel kerültek kórházba.

A legtöbb csepeli, aki megélte azt a napot, ma is pontosan emlékszik, hol volt, mi történt a baleset idején.  (tovább…)

Németh Ferenc olimpiai bajnok 88 éves

2024. április 4. csütörtök

Csepel.hu

Ma tölti be 88. évét Németh Ferenc, a Csepel SC legendás öttusázója, Csepel legidősebb olimpiai bajnoka. Csepelen született, szüleivel a Kapisztrán János utcában laktak. Benedek Ferenc mesteredző figyelt fel tehetségére, és beszélte rá az öttusára. Mindössze 24 éves volt, amikor 1960-ban egyéniben és csapatban is olimpiai aranyérmes lett Rómában. Csapattársa a másik csepeli legenda, Balczó András volt, aki akkor negyedik lett, valamint Nagy Imre, aki ezüstérmet szerzett egyéniben. Lapunk telefonon köszöntötte fel Németh Ferencet.

„Köszönöm a jókívánságokat, jólesik, hogy nem feledkeztek meg rólam. Az egészségi állapotom nem túl jó, a lábaim nagyon gyengék. Itthon is csak járókerettel járok, ha nem muszáj, nem megyek sehová. Időnként meghívnak sportolói találkozókra, ahová a gyerekeim szoktak elvinni, akik minden nap meglátogatnak. Húsz-harminc éves koromban nem gondoltam volna, hogy idősen ilyen törékeny leszek, de tudomásul veszem, hogy elszállt az idő felettem. Családommal és barátaimmal ünnepeljük meg a születésnapomat” – mondta érdeklődésünkre Németh Ferenc. (tovább…)

Több mint 90 évvel ezelőtt érkezett Budapestre a „repülő szivar”, vagyis a Graf Zeppelin

2024. március 25. hétfő

Welovebudapest

Nyolcvanöt éve kötött ki a Graf Zeppelin Csepelen

1931. március 29-én 30 ezer ember rohamozta meg a csepeli repteret, hogy saját szemével győződhessen meg arról, hogy Budapestre érkezik a Graf Zeppelin. A különös repülő szerkezet akkora szenzációt keltett, hogy az Est és a Magyarország napilapok az első oldalon számoltak be az eseményről, amiről nem kisebb név informálta a két újságot és a nagyérdeműt egy egész hosszú cikkekben, mint Karinthy Frigyes. Talán ennyiből is jól látszik, hogy a Zeppelin szinte mindenkit ámulatba ejtett.

Annyit elöljáróban mindenképpen le kell szögezni, hogy nem ez volt az első alkalom, hogy a Graf Zeppelin átrepült Budapest fölött. 1929-ben és 1930-ban már látható volt a főváros légterében, de akkor csak átrepült fölöttünk. Az első útját még viszonylagos érdektelenség kísérte, ám amikor az égi monstrum a következő évben Görögországból Németországba repült, azzal már a hazai sajtó is foglalkozott. Még egy évvel később aztán már nálunk is megtörtént a csoda: a Graf Zeppelin – vagyis az LZ 127 lajstromjelű léghajó – 1931. március 29-én leszállt Csepelen, a Weiss Manfréd-gyár repülőterén, majd nem sokkal később újra a levegőbe emelkedett.

(tovább…)

Pártpolitikai adok-kapok lett a Budapest-bérlet és az infláció ügye

2024. január 24. szerda

Csepel.hu

Annyi nyilatkozat volt a Budapest-bérletről az elmúlt hetekben, hogy egyre nehezebb eligazodni, kinek van igaza. Az egyik oldalon Budapest-ellenességre hivatkoznak, és nem hajlandók elfogadni, hogy az elmúlt években jelentős infláció volt, de a másikon is megy a mutogatás. Aztán január 19-én reggel kiderült, hogy a főváros is érvényesítette az inflációt, csak másként.

Nem a bérletek árát emelték fel, hanem ritkítottak 53 busz-, troli- és villamosjáratot. (tovább…)

Egyszer volt, hol nem volt…

2023. szeptember 12. kedd

Csepel.info

Volt egyszer egy ifjú pár, aki 1959-ben kelt egybe a Tanácsházán. A fiatalok a boldogító igen kimondása után lejöttek a Tanácsháza lépcsőjén, a menyasszonyt pedig még lefotózták nem messze a Csepel Művek bejáratától is.

Akkor a gyár volt Csepel szíve. A Tanácsháza ma Polgármesteri Hivatal, de a lépcső még megvan, és csaknem ugyanúgy néz ki. A Csepel Művek bejárata is megvan, de az előtere és a gyár sem ugyanaz. A gyár előtti épületeket lebontották, a kapu előtt 2012-ben adták át a Teller Ede utat, vagyis a csepeli gerincút első szakaszát. A Csepel Műveket a nyolcvanas évek közepétől kezdték leépíteni, aztán privatizálták: ma nagyjáról feleannyian dolgoznak ott, de sok száz, inkább ezerhez közelítő tulajdonosa van. Az egykor ifjú pár már nagyon idős lehet, ha a férj és feleség még élnek egyáltalán.

(tovább…)