A Csepeli Munkásotthonban tett látogatást tegnap Borbély Lénárd polgármester. A munkásotthon jelenleg a pandémia miatt zárva tart ugyan, de a kulturális élet fellendítésének előkészítő munkái már elkezdődtek az intézményben.
A polgármester a Csepeli Munkásotthon Alapítvány megújult kuratóriumi és felügyelő-bizottsági tagjai részvételével megtartott egyeztetésen és bejáráson betekintett a patinás intézmény múltjába és jelenébe, és körbevezették a ház legkülönfélébb helyiségeibe is.
Bányay József: „Az ötvenes és a hatvanas években voltam gyerek, a Tölgyes utcában laktam, amely a Czipri közértnél kezdődött. A közértben dolgozók igazán lelkiismeretes, becsületes emberek voltak, eszébe nem jutott senkinek, hogy bárkit becsapjanak. Mindenki ismert mindenkit. Egy érdekes dolog is volt, amely megelőzte az akkori kort: az árukiszállítás.
Az alábbiakban ismét Vezér Endre összeállítását olvashatják olvasóink:
Mivel a Csepeli evangélikus egyház történetérő nem tudok külön könyvet ajánlani, a Csepeli Monográfiából ide kivonatlom az egyházra vonatkozó írásos anyag egy részét. E monográfiát 1934-ben adták ki, tehát időben eddig terjed leírásom. (tovább…)
Az 1930-as évek Csepelen a templomépítések időszaka volt. Az 1926-tól 1927- nyár végéig épült Evangélikus templomot 1927. november 14.-én szentelték fel. Az 1929-től 1933-ig felépült Jézus Szíve templomot 1933. szeptember 17.-én szentelték fel.
A Csepeli Református Templom alapkőletétele 1927. július 7.-én történt. Göde Lajos püspöki másodlelkész jelenlétében, aki az ünnepi beszédet mondta és az alapkövet megáldotta. Az alapkő alá egy bibliát és egy okmánat helyeztek el a kormány és a presbitérium névsorával. (tovább…)
Németh Szilárd alapítványa, a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia Alapítvány (KIMBA) vásárolta meg a Csepel SC-t a teljes ingatlanvagyonnal együtt. A Csepelen élő országgyűlési képviselő bejelentette: húsz év után újra a kerületi és országos sportéletet szolgálhatják az egykori szocialista városvezetés által elpanamázott klub és a hozzá tartozó ingatlanok.
Az 1912-ben alapított klub sportolói 20 olimpiai, 68 világ- és 47 Európa-bajnoki címet szereztek a magyar nemzetnek: ezt a színvonalat akarja elérni. Németh Szilárd kifejtette, hogy a Csepel SC felvirágoztatása a csepeli sportélet szereplőivel, vagyis a sportszervezetekkel és az önkormányzattal összefogva, csakis együtt sikerülhet.
A Csepel Műveknél jobb példa aligha akad arra, hogyan lehetett a rendszerváltás idején egy nagy hírű, megfelelő hozzáállással sikeressé tehető, hatalmas ipartelepet pitiáner, öncélú felaprózással, lenyúlással és tolvajlással tönkre tenni.
Az egykori Csepel Művek területén sikeresen működő cégek száma az elmúlt évtizedben növekedésnek indult, de sok csarnok, épület ma is elhagyatottan, romokban áll. Ezeket járták be a videót készítők.
Ismét jelentkezünk a Mocsár Lajos által küldött fotókkal, melyen az egykori Tanácsház tér (Szent Imre tér) látható.
Fotót készítette Vezér Béla. A kép a régi iskola lebontott épületének helyét mutatja. Háttérben a Kis Boldogasszony Templomával. Továbbá jobboldalon a fák mögött a Csepeli Országzászló is látható. Az utcán az akkor még balos közlekedésű 21-es busz áll az ott volt végállomásán. A buszon a baloldali ajtó jól látható és a 21-es szám is. Mikor készült a kép ? 1943-ban, amikor a régi iskolát lebontották, majd utána 1944-re felépítették a jelenleg álló Rákóczi Iskolát.