Magyarnemzet.hu
(fotó: MTI/Illyés Tibor)
Két nappal ezelőtt alakult meg a kormány, az első ülésen a veszélyhelyzet elrendeléséről döntött, a rendkívüli felhatalmazással élve pedig a háború gazdasági következményeit mérséklendő rezsivédelmi és honvédelmi alap létrehozását rendelte el – jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztercsütörtökön Kormányinfón.
Közvetlen veszélyt az ukrajnai háború Magyarországra jelenleg nem jelent, de humanitárius terheket ró ránk – tisztázta a tájékoztató elején a miniszter. Gulyás Gergely elmondta, hogy a magyar választók április 3-án ennek tudtában szavaztak bizalmat a kormánynak, melytől azt várják, hogy maradjunk ki a háborúból, és annak gazdasági hatásait védje ki, amennyire lehet.
A rezsicsökkentés megvédését Gulyás Gergely a jelenlegi időszak egyik legfontosabb feladatának nevezte, a háborús veszélyhelyzet azonban ezt megnehezíti, a kormány emiatt hozta létre a rezsivédelmi és honvédelmi alapot. A miniszter megerősítette, hogy nem csak a növekvő nyersanyagárak, hanem az elhibázott brüsszeli szankciós politika is rontja a helyzetet.
A legfontosabb a magyar családok védelme
Mindent meg kell tenni a rezsicsökkentés, a családtámogatások és a nyugdíjak megvédéséért – szögezte le a politikus. A méltánytalan extraprofithoz jutó bankoktól és nagyvállalatoktól kell hozzájárulást kérni – magyarázta a miniszterelnök által tegnap bejelentett döntéseket Gulyás Gergely.
Az említett alapba éppen ezért extraprofit különadó kerül majd. A többletnyereségek nagy részét a kormány elvonta – jelentette be Gulyás, aki hozzátette, hogy ezek az intézkedések arra is garanciát adnak, hogy az idei 4,9 százalékos költésvetési hiánycél teljesüljön. A költségvetési tanács már megkapta véleményezésre a jövő évi költségvetés tervezetét, ebben 68 milliárd forintos GDP-vel számolnak, és 5,2 százalékos inflációval – árulta el a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Szerinte jövőre reális a 4,1 százalékos növekedés. A kiszámíthatóságot így tudják megőrizni, és megvédeni a támogatásokat – magyarázta Gulyás.
A benzinkutaknál holnaptól csak a magyar rendszámú autók tankolhatnak, ezzel a kormány vissza kívánja szorítani a benzinturizmust, és az ehhez kapcsolódó visszaéléseket – jelentette be a miniszter.
Extraprofit különadókat vezetnek be
Újabb világgazdasági válság fenyeget minket, éppen ezért egy válságálló gazdaságot kell építenünk – hangsúlyozta a gazdaságfejlsztésért felelős miniszter a Kormányinfón, megjegyezve: ennek részeként kézbe kell tartani a költségvetést és államadósságot. Nagy Márton rögzítette: ragaszkodunk ahhoz, hogy 4,9 százalékos, jövőre pedig 39, százalékos GDP-arányos költségvetési hiány alakuljon ki. Éppen ezért – folytatta – felállítunk két védelmi alapot, amelyek mögé bevételeket teszünk. Ezek finanszírozása viszont költséges, mivel háború zajlik a szomszédunkban – jegyezte meg. A növekvő bevételeket exraprofit különadókból fogjuk finanszírozni – magyarázta a miniszter, majd azt a nyolc területet ismertette, amelyeket ez az intézkedés érint, ezek:
- a bankszektor, ahol elvonják az extraprofitot, illetve a tranzakciós illeték kibővítésével tesznek szert többletbevételre. Ennek összege a bankszektorban 250 milliárd, a tranzakciós illeték kibővítése pedig 50 milliárd forint, vagyis összesen 300 milliárd forintot jelent.
- biztosítói szektor: innen 50 milliárd forintot vonnak el
- energia szektor: itt főleg a MOL érintett, 300 milliárd elvonásáról van szó
- kiskereskedelmi szektor: 60 milliárd forint elvonásáról döntöttek
- telekommunikációs szektor: 40 milliárd forint az elvonás
- légitársaságok: 30 milliárd forintot vonnak el
- gyógyszerforgalmazói szektor: innen a 20 milliárd forintot vonnak el. A kis gyógyszertárak kivételévelt jelentenek.
- 2023 január elsejétől újra bevezetik a reklámadót, innen 15 milliárdot vonnak el.
Az elvonások összege így összesen meghaladja a 800 milliárdot.
Hogyan jön létre az extraprofit?
Nagy Márton elmondta, 12 ezer milliárd forint azoknak a bevételeknek az összege, amelyekre 0,3 százalékot fizetnek a betéteseknek a bankok. A biztosítási szektorban azért képződik extraprofit, mert egyre többen kötnek öngondoskodó biztosítást, a koronavírus után a biztosítótársaságok 20 százalékkal emelték a biztosítási díjakat.
Az energiatermelők is extraprofitra tettek szert, a kőolajkitermelők, és az olajfinomítók is extraprofitot zsebelhettek be, a MOL százhalombattai üzeme bizonyosan – jelentette ki a miniszter.
A kiskereskedelmi szektor amiatt tesz extraprofitra szert, mert egyre inkább bővül, nagy az igény az itt kapható áruk iránt. A telekommunikációs szektor a koronavírus-válság idején nőtt óriásit, a légitársaságok pedig a nagy visszaesés után növekednek gyors ütemben.
A gyógyszerforgalmazók is több szert adnak el, vitaminokat, gyógyszereket halmoztak fel a magyar családok. A reklámadó pedig összefügg a televízió-nézéssel, ez 2023-tól kerül újra bevezetésre. Nagy Márton úgy véli, hogy mivel a már megtermelt profitra kerül kivetésre az adó, emiatt nem tudják majd átterhelni a fogyasztókra a vállalatok.
Miért több havi késéssel kell meghozni minden magától értetődő és nemzetmentő intézkedést Új Israhell (D)Rogános pintérítős kormányának!?
JÓ REGGELT KÍVÁNOK! 🤣👏👍
Eddig mennyibe fájt az adófizetőknek a környező országokból átjárók üzemanyag támogatása? Tudom, rohadt sokba.
Kétségek gyötörnek, ugyanis az üzemanyag ársapkája ellenére is, a MOL az extra hasznot elérő cégek közé került. Emlékszem, amikor mi mentünk a környező országokba tankolni, akkor nekünk jó véleményünk volt pl. a szlovákokról. Amennyiben nem teszünk különbséget a magyar és külföldi lakosok között, az hírnevünkre kedvező volna. Ez sajnos elszállt.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
A GKI Gazdaságkutató vezérigazgatója, Molnár László azt mondta: “a közgazdaságtanban nincs olyan, hogy extraprofit.” Államtitkár megmagyarázta a telekommunikációs cégeknél onnan van az extrahaszon hogy a pandémia idején sokan otthon voltak és mindenki előfizetett még több csatornára. Persze így szokott az lenni.
“Ha valahol lehet extraprofittal számolni, akkor a kaszinócégeket én nem hagytam volna ki
– mondta az ATV Híradónak Vadász Iván adószakértő.”
A szlovák rendszámmal közlekedő adóelkerülő bűnözők is drágábban fognak tankolni vagy a kutast fogják megverni?
Nagyapó!
Az olcsó orosz olajból a MOL termelte extraprofit is megy a kasszába, ugye? Mondjuk az alapítványokba való kiutalások levonása után is csak-csak marad még egy kis apró. 😫
—
László!
Zsóti már magyar rencámmal járhat? 😜
kormánypárti kitiltott! Megint ez a hülye locsogás! Olvassa a 3, pontot! “energia szektor: itt főleg a MOL érintett, 300 milliárd elvonásáról van szó”. Érti? Nem? Olvassa szótagolva!
Különben a tojás ára 80 Ft? Ja nem! (2022. május 12.: 80Ft lesz a tojás, Nagyapó! Erre varrjon gombot.)
László ezt írta 2022. május 11.-én! “Négyszeres áron veszem a gázt mint amennyiért adom nektek. Persze hogy nincs olyan idióta kormány az egész földkeregségen aki ezt megcsinálja. Milyen fizetés bírja majd el a valós árakat? A milliós fizetés, abból meg kevés van. Ezzel tisztában van Orbán Viktor, tudja hogy gond lesz. A TEK őrizze álmukat…:P
László ez a GKI szövege volt, vagy saját “kútfő”?
László idézte Vadász Iván adószakértőt “Ha valahol lehet extraprofittal számolni, akkor a kaszinócégeket én nem hagytam volna ki” Mondja mikor képződik extraprofit a kaszinóknál? Ez csak a proliirigység steigerolása.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
Nagyapó!
Látom naplóz mindenkit?
Jó pártkáder, én tudtam, a munkásőr társa mesélt. 😎
Sebaj, de azt a 300 milliárdot ön nem kevesli? Én nagyon.
Még egy kérdés:
– Mészáros és Tiborcz is beszáll?
Tudom, én is beszállok, nincs kedvem, de az vígasztal, hogy ön is! 😜
“Magasabb jegyárak jöhetnek a különadó miatt a Wizz Air szerint”
https://airportal.hu/magasabb-jegyarak-johetnek-a-kulonado-miatt-a-wizz-air-szerint/