Óvodai átalakítás Csepelen: kiállt a nevelőtestület a racionalizálás és a fejlesztések mellett

Csepel.hu

Több száz, hamarosan ezer gyerekkel kevesebb jár óvodába Csepelen, mint tíz évvel ezelőtt. Ez Budapest drámai népességcsökkenését mutatja. Az óvodapedagógusok száma ennél is drasztikusabban csökken. Az önkormányzat javaslata szerint megtartanák az ellátásra fordított pénzt, amit az állami normatíva mellett évi 1,4 milliárd forinttal egészítenek ki. Viszont összeköltöznének a félig üresen működő óvodák. Így kevesebb épületet kell fűteni és fenntartani, mellette a pedagógushiányt is lehet kezelni.

A megtakarítást fejlesztésekre, például az óvodai helyiségek klimatizálására és béremelésre költenék. A csütörtökön megszavazott javaslatot az óvodai pedagógusok, vezetők is támogatják. A pártok azonban ellenzik, és még a problémákról való konzultációt sem támogatják: a Fidesz-MSZP-Momentum és a kutyapárt nem szavazta meg a javaslatot.

Az elmúlt 14 évben a csepeli önkormányzat az állami normatíva felett tízmilliárdokat tett az óvodai ellátásba. Folyamatosak voltak a fejlesztések, és Csepelen lett a legmagasabb az óvónők keresete az országban. A tantestület által támogatott szakmai javaslat lehetővé tenné, hogy a csökkenő létszám ellenére maradjon a magas színvonalú óvodai ellátás. A félig üresen működő óvodákba vennének át más, többnyire szintén félig üresen működő óvodákat. Így csak a működés helye változna meg, a csoportokba járó gyerekek, óvónők, dajkák, asszisztensek és segítők személye nem. A megtakarított fűtési és fenntartási költségekből fejleszteni, bért emelni tudna az önkormányzat, és több szakember jutna a gyerekekre. Borbély Lénárd polgármester kiemelte: a 430-450 millió forintot elérő megtakarítást nem kívánja kivonni a rendszerből.

A csepeli önkormányzat most 2,8 milliárd forintot kap állami normatívaként. Ehhez tesz hozzá a 1,4 milliárd forintot, így 4,2 milliárd forintból működik az óvodai ellátás. A testületi vitán meghallgatták a javaslatot támogató nevelőtestületeket, a szülőket és a pártok képviselőit is. A vita végén a pártok azt sem szavazták meg, hogy egyeztetések kezdődjenek a szakmai javaslatról. A javaslatot ennek ellenére elfogadták a városatyák, így megkezdődhet a konzultáció. Döntés 2025 februárjában, az összeköltözés nyár végén várható.

Az ellátás magas színvonalú, de a számok elszomorítóak

A magas színvonalú óvodai nevelés csepeli körülményeit folyamatos együttműködéssel alakította ki az önkormányzat és a Csodakút Egyesített Óvoda. 21 tagintézményben 2515 óvodai férőhelyen biztosítják a kerületi gyerekek ellátását. Az önkormányzat forrásbővítéssel, fejlesztésekkel, béremeléssel, a szakmai minőség fejlesztésével próbálta az óvodai ellátórendszer működését egyensúlyban tartani. A statisztikák szerint 2014-ben a beiratkozó gyerekek száma 2487 fő volt, ám már csak 1816-an járnak óvodába. Ez a szám folyamatosan csökken, 2027-re várhatóan 1698 óvodáskorú gyermek lesz a kerületben. Semmi nem mutatja, hogy a csökkenés megállna.

A gyerek- és óvodapedagógus-hiány miatt az elmúlt években több csoportot is szüneteltettek. Ez biztosította az adott nevelési év lebonyolítását, de jelentős pluszkiadásokat eredményezett. Míg az óvodapedagógusok száma 2014-ben 224 fő volt, már csak 184-en dolgoznak a kerületben. Sokan közülük nyugdíjas korúak, számuk pedig évről évre növekszik. Hamarosan 72 óvodapedagógus megy nyugdíjba. Az önkormányzat igyekszik végzős óvónőket Csepelre csábítani, az óvodai dolgozókat pedig segíti abban, hogy óvónőnek tanuljanak. Ám az új dolgozók száma meg sem közelíti a nyugdíjba menőkét.

Az óvónők és a szakma a racionalizálás mellett áll

A testületi vitán felszólaltak az érintett óvodák vezetői. Elmondták, hogy évről évre egyre nehezebb biztosítani a megfelelő számú óvodapedagógust a csepeli intézményekben. Előfordul, hogy szabadságolás vagy betegség esetén hárman végzik el hat ember munkáját. Az összeköltözések a helyettesítésekben, az SNI-s gyerekek megfelelő ellátásában nagy segítséget jelentenének a számukra.

A félig üresen működő óvodák összeköltöztetése hat intézményt érintene – amennyiben az egyeztetések után megszületik a döntés. A Mesevár, a Kerek Világ, a Zsongás, a Napsugár, és a Füstifecskék Tagóvodák 2025. július 1-jétől más óvodákban működnének tovább. A Fenyves Tagóvoda átkerülne a Kádár Katalin Tagóvodába – vagy kimenő rendszerben maradnak a gyerekek. A Füstifecske Tagóvoda csoportjait a Tündérkert Tagóvodába helyeznék át, a Kerek Világ Tagóvoda a Kádár Katába költözne, a Mesevár Tagóvoda bekerülne az Aprajafalva Tagóvodába, a Napsugár Tagóvoda csoportjai a Bóbita Tagóvodában működnének tovább. A Zsongás Tagóvoda az Erdősor/Festő Tagóvodában folytatná a nevelési munkát.

A javaslatok összeállítása során fontos szempont volt, hogy a nevelőközösség és gyerekcsoportok teljes egészében egyben maradjanak. A nevelőtestület, az óvodapedagógusok munkájára továbbra is számítanak, a szakmai hatékonyságot megőrzik, sőt fokozni tudják. A kiürített épületeket hasznosítják. A csepeli óvodákba 187 sajátos nevelési igényű (SNI) gyerek jár, az ő ellátásuk is hatékonyabb lesz.

Az önkormányzat a racionalizálással biztosítani tudná a Magyarországon egyedülállóan magas fizetéseket is. Egy óvodapedagógus fizetése bruttó egymillió forint lehet a jövőben. Borbély Lénárd polgármester a javaslat többlépcsős egyeztetését kezdeményezte, külön tárgyalva a szakmai és a szülői közösségek képviselőivel. Cél, hogy valamennyi fél bevonásával, teljes körű tájékoztatás mellett hozhassanak döntést e fontos kérdésben.

Csepel.hu

 

Itt lehet hozzászólni !