Csepel.hu
Több országos és helyi pártvezető lemondott a június 9-ei európai parlamenti és önkormányzati választás után, ahol súlyos kudarcként értékelték az eredményüket. Csepelen ilyen nem történt.
Furcsa magyarázat és reakció több is született, de mindenki ott folytatja, ahol a választás előtt abbahagyta.
Ahogy előző számunkban megírtuk, Borbély Lénárd polgármestert az eddigi legmagasabb részvételi arány mellett, az eddigi legmagasabb, 23131 szavazattal, 67,38 százalékos többséggel választották újra. Mind a 12 egyéni körzetben fölényesen nyertek a jelöltjei. A 18 fős csepeli testületben ősztől így 13 képviselő lesz a polgármester frakciójában. A Németh Szilárdhoz köthető Fidesz politikája és a vele többször együttműködő baloldal együtt buktak Csepelen. Az öt listás képviselő közül ketten fideszesek lesznek, lesz egy MSZP-s, egy momentumos, valamint egy kutyapárti politikus. A DK kiesett. Mindez úgy történt, hogy az elemzők közül sokan baloldali győzelemre számítottak.
Németh Szilárd: Csepel háborúpárti lett
A csepeli Fidesz elnöke, a Fidesz csepeli‒soroksári választókerületének elnöke és a kormánypárt alelnöke arról írt közösségi oldalán, hogy a csepelieknek nem kellettek a Fidesz–KDNP békepolitikájának jelöltjei. „Az elkövetkezendőkben Borbély Lénárd és új, Fidesz-ellenes pártja, a Közösen Csepelért Polgári Párt, illetve Magyar Péter és a Tisza Párt kell” – fogalmazott a választás másnapján. Kevesen hitték el Némethnek, hogy akit nem ő jelöl, az háborút, sőt világégést akar. Csepelen ráadásul – budapesti viszonylatban – nem szerepelt rosszul a Fidesz.
A rezsibiztos kijelentésével ellentétben a kormányzó párt kapta a legtöbb szavazatot az EP-választáson, és csak tőle lemaradva következik a Tisza Párt. Valójában a rezsibiztos polgármester – jelöltje, és ezzel az ő politikája bukott. Ugyanis a szavazók alig 10 százaléka támogatta Dudás Zoltánt. A Fidesz szavazóinak több mint kétharmada átszavazott Borbély Lénárdra, akit jobb és baloldaliak egyaránt támogattak.
Választás utáni értékelés a KIMBA-ban
A helyi szervezet eredményét belső körben június 15-én, a KIMBA épületében értékelték. Dudás Zoltán és Babics Sarolta visszaléptek a kompenzációs lista első két helyéről: ők azt ígérték, hogy vereség esetén nem fognak beülni a képviselő-testületbe. Információink szerint Németh ez után arról beszélt, hogy a kampányban csak ő tett meg mindent a győzelemért, rajta kívül a legjobb eredményű jelöltek kettes alát érdemelnek, mindenki más elégtelent. Dudás és Babics helyére Gál Balázst, a Csepel SC operatív igazgatóját, valamint Tóth Endre Mátét, a Dél-pesti Tankerületi Központ új vezetőjének, Tóth Endrének a fiát neveztette ki. „A mór megtette kötelességét, a mór mehet” – tartja a mondás. Azok a képviselők, akik Németh kérésére a polgármester ellen fordultak, évekig szidták őt, majd végigdolgozták a kampányt, most mind ki lettek rúgva a testületből. Állítólag csak tátogtak a döntés hallatán. Az újak viszont, Gál Balázs és Tóth Endre Máté ott folytatják, ahol a régiek abbahagyták. Azonnal támadni kezdték Borbély Lénárdot. Gál Balázs első politikai megnyilvánulásban finoman „lerománozta” Csepel Nagyváradon született polgármesterét. Németh Szilárd is folytatja a polgármester támadását. Ahogy a kampányban, most újra Soros György-gyel és Magyar Péterrel, valamint a „dollárbaloldallal” próbálja összemosni, azt állítva, csak azért nyert, mert azt hazudta, hogy ő a Fidesz jelöltje.
Dr. Dukán András: érdemben nem változott a helyzet
2019-ben a 12-ből hat körzetben nyert a csepeli ellenzéki összefogás, most mindenhol kudarcot vallottak. Akkor nyolcan jutottak a testületbe. Most csak kettő listás helyük lett, ami a 2019-es eredmény egynegyede. Akkorát buktak, hogy a Demokratikus Koalíció kiesett a testületből: egyetlen képviselőjük sem lesz a következő öt évben. Ilyen előzmények után sokan felhúzhatták a szemöldöküket dr. Dukán András, a baloldali ellenzék polgármesterjelöltjének mondataira: „Öt éve is egy Borbély-vezette fideszes többségű önkormányzattal kellett szembenéznem. Reméltük, hogy ezen tudunk változtatni, de kudarcot vallottunk, minden maradt a régiben, a helyzet nem változott érdemben az öt évvel ezelőttihez képest” – fogalmazott. Paál Géza, aki a DK polgármesterjelöltjeként indult, de végül a testületbe sem jutott be, keményebb szavakat használt. Szerinte a baloldal kampánya a szorgalomról, lelkiismeretességről és a szeretetről szólt. Ez került szembe a polgármester erkölcstelen és gátlástalan lopásával, Ábel Attila alpolgármester hazug mocskolódásával, és az őket segítő, fideszes bíróságok ítéleteivel. Ezzel maradt a felállás, mely szerint Németh Szilárd háborúpárti, „elmagyarpéteresedett”, dollárbaloldali, gyurcsányista összefogással, a baloldali ellenzék pedig a Fidesszel mossa össze a polgármestert, a képviselőit, és ezzel a csepeli választók többségét