Csepel.hu
Kolonics György halálának 16. évfordulóján emlékezett az önkormányzat a sportolóra a róla elnevezett sétányon álló szobránál, ahol elhelyezték az emlékezés virágait és mécseseit.
A rajongói és barátai által Kolónak becézett sportember kilencéves volt, amikor egy iskolai túrán először látott kenut közelről, abból is a hétszemélyes típust. Annyira megtetszett neki a vízi sportnak ez a fajtája, hogy kenuzni kezdett a Lágymányosi Spari Egyesületben (LSE), de viszonylag hamar a Csepel SC-hez igazolt, amelyhez aztán haláláig hű maradt.
Először az 1991-es világbajnokságon képviselte Magyarországot, kenu négyesben ötödik és hatodik helyezést ért el, s ugyanebben az évben az Európa-bajnokságon kettesben aranyérmes lett 1000 méteren. Egy év múlva már az olimpián is versenyezhetett Barcelonában, ahol C2–500 méteren hetedik, C2–1000 méteren ötödik lett.
Első vb-aranyérmét 1993-ban Koppenhágában szerezte Horváth Csabával egy hajóban, a dán fővárosban kivívott két arany- és egy ezüstérmével a vb legeredményesebb kenusa lett. A páros 1995-ben a duisburgi vb-n ért el kiemelkedő sikert: 200, 500 és 1000 méteren nyertek aranyat, négyesben pedig még 200-on és 500-on is.
Ezt követte az 1996-os atlantai olimpiai diadal, amikor kettősük 500 méteren aranyérmet, 1000 méteren bronzérmet szerzett.
A két kenus összesen 11 világbajnoki aranyérmet gyűjtött párosban és négyesben, 1993 és 1998 között csupán két olyan nagy nemzetközi verseny volt, ahol 500 méteren le tudták győzni őket.
1999-ben nem sikerült kijutniuk a világbajnokságra, ezt követően Koló többnyire egyéni számokban versenyzett. Így nyert 2000-ben Sydney-ben olimpiai aranyat 500 méteren, a 2001-es Eb-n Milánóban 500 méteren arany- és 1000 méteren ezüstérmet szerzett.
2003-tól ismét párosban indult: Kozmann Györggyel a gainsville-i világbajnokságon 1000 méteren a dobogó harmadik fokára állhattak fel, négyesben pedig 200 méteren aranyérmet szereztek (a versenyen a második helyen futottak be, de az előttük végző párost doppingolás miatt kizárták). A 2004-es Eb-n a duó bajnok lett 500 méteren, s abban az évben az athéni olimpián bronzérmet szereztek az 1000 méteres távon. 2006-ban a szegedi világbajnokságon 1000 méteren aranyérmesek, 500 méteren harmadikok, 2007-ben Duisburgban 500 méteren világbajnokok lettek.
Kolonics György ötödik olimpiájára, Pekingre már úgy készült, hogy ha nyer, befejezi a pályafutását. A játékokon azonban már nem indulhatott el:
- július 15-én edzés közben egy résztáv végén eszméletlenül dőlt rá a kísérő motorcsónakra. Kozmann György és trénerük, Ludasi Róbert szívmasszázzsal és mesterséges lélegeztetéssel igyekeztek életben tartani, de nem jártak sikerrel, s a kiérkező mentők sem tudták újraéleszteni. Kolonics György mindössze 36 évet élt.
A vizsgálat eredménye szerint halála természetes módon, szívtágulattal járó szívizombetegség, következményes heveny balszívfél-elégtelenség miatt állt be.
Kolonics rengeteget edzett, minél nehezebb volt a feladat, annál keményebben vetette bele magát. „A sok fájdalom edzés közben erősíti a jellemet. Akkor hajtod ki magad, és akkor vagy jó, ha 700 környékén már fogalmad sincs, hogyan érsz célba. Mert akkor annyi tartalékod van még, hogy valahogy bevergődj” – vallotta.
Mindig hátul evezett, mert úgy vélte, a hátsó emberé a felelősség, neki kell ügyesebbnek, kitartóbbnak lennie, ő kezdeményezi a ritmusváltásokat, szól, ha segíteni kell kormányozni.
Kétszeres olimpiai bajnok és tizenötszörös világbajnok volt, az ötkarikás játékokon két bronzérmet is szerzett, világbajnoki ezüstéremből kilencet, bronzéremből négyet gyűjtött. Háromszoros Európa-bajnok, hétszeres Eb-ezüstérmes és kétszeres Eb-bronzérmes volt.
A magyar bajnokságokon 57-szer győzött, éveken át vezette a magyar kenusok ranglistáját, tízszer lett az Év magyar kenusa, 1995-ben és 1996-ban az Év magyar csapatának a tagja volt.
Pályafutását 1996-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével, 2000-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével ismerték el. 1996-ban lett Csepel, 2000-ben Budafok-Tétény díszpolgára, 1997-ben a Csepel SC örökös bajnoka, 2008-ban posztumusz kapta meg a magyar kajak-kenu sport örökös bajnoka címet.
Emlékére 2009-ben Kolonics-díjat alapítottak, amelyet az év legjobb utánpótláskorú kenusának ítélnek oda, a nevét viselő Kolonics György Alapítvány célja a fiatalok sportolási lehetőségének elősegítése, érdeklődésük felkeltése a sport és az egészséges életmód iránt. Róla nevezték el a magyarországi világkupaverseny C–1 500 méteres számát, halála napján minden évben fáklyás evezést szerveznek Csepelen.
2008 óta nevét viseli az a budafoki általános iskola, ahova járt, 2013 óta a csepeli Gubacsi Szabadidős Vízi Turisztikai Központ, kisbolygót neveztek el róla, a Magyar Posta 2016-ban emlékívet bocsátott ki halálának évfordulóján. Dunakeszin utcát, Csepelen a Kis-Duna partján sétányt és egy szabadidőközpontot neveztek el róla. 2013-ban Velencén, 2017-ben Csepelen avatták fel szobrát.
Híradó.hu