Csepel.hu
Kell-e bemutatni Lévai Hangyássy Lászlót, becenevén Hangyát, a népszerű Zorall, Sing Sing tenekarok, a Csepel Zeneművek vezetőjét, az ismert producert? Most, hogy a Kis-Duna erzsébeti kikötőjéből egy motoros hajón útra kelünk a folyón felfelé járőrszolgálatra, Hangya nem zenél, hanem arról beszél, hogy 2023-ban miért alakították meg a Dél-Pesti Vízi Polgárőr Egyesületet, amelynek ő a vezetője, és jelenleg tizenhárom tagot számlálnak.
Mátrai Tamás járőrtárs kormányozza a hajót hol lassabban, hol gyorsabban, helyenként hosszabban elidőzünk, mert akad látnivaló bőven.
„Polgárőr egyesületünk célja, hogy megőrizzük a Duna mindkét partjának természeti szépségét, felhívjuk a figyelmet a szeméttel teleszórt környékekre, de odafigyelünk a kajakozókra és evezősökre, ha netán bajuk esnék. A Kis- és Nagy-Duna két ága 24 kilométeren határos Budapest-Csepellel. Lokálpatriótaként szeretjük a vidéket, én magam húsz éve hajózom, pontosan látjuk, mi történik a vízparton. Szilágyi Sándor korábbi csepeli rendőrkapitány javasolta, hogy alakítsuk meg a vízi polgárőri egyesületünket, s ebben segített Kovács Krisztián, a Dél-Csepel Polgárőr Egyesület elnöke. Szerdánként és szombatonként reggel kilenc órától napnyugtáig járőrözünk szabadidőnkben, fizetség nélkül, mert fontosnak tartjuk a szolgálatot” – magyarázza Hangya.
A Kis-Duna átlagos mélysége két és fél méter, szélessége ötven-hatvan méter, de délebbre, Dunaharaszti és Ráckeve térségében ennek a háromszorosa is lehet. A 14 éven alatti gyerekek csak mentőmellényben és edző kíséretével evezhetnek a folyón.
Megesett, hogy valaki beborult a vízbe, és a polgárőrök mentették ki. Úszni, fürödni egyáltalán nem szabad a folyóban, de az még elnézhető, ha valaki a lábát áztatja a part mentén. A hajókra tizenöt kilométer óránkénti sebességkorlátozás érvényes, de a kerület déli végétől, a Nádfedeles csárdától az öt kilométeres haladás a megengedett, mert a vidék természetvédelmi terület. Éjszaka teljes hajózási tilalom van.
Éppen a Gubacsi híd alatt hajózunk el, amelynek a szerkezete csupa rozsda. Hangya megjegyzi, hogy hiába közlekednek rajta a vonatok kíméletesen, óránkénti öt kilométeres sebeséggel, a hídról így is potyognak le a festék- és kisebb vasdarabok, rozsdahulladékok. Máris feltűnik a Francia-öböl, amelyet még Weiss Manfréd idejében hoztak létre, s amelyen hidroplánok szálltak le, de a víz jelenleg teljesen eliszaposodott, nem lehet hajózni rajta. A partszakaszokat rendszeresen körbejárják, és visszatérően megállapítják, hogy teherautószámra hordják ide a szemetet. A mobiltelefon hulladékradar applikációján jelentik az illegális szemétlerakókat, és várják az elszállításukat. A Nagy-Dunába még több szemetet öntenek. Tavaly mintegy ötven ilyen esetet észleltek és jelentettek.
Ez már a Szigetcsúcs: számos helyen kidőlt fák sorakoznak, mert a hódok szétrágják őket. Ha a fatörzsekre dróthálót helyeznének, az vélhetően elriasztaná a rágcsáló állatokat. Amott egy hajóroncs, amely állítólag legalább negyven éve rozsdásodik a parton. Néhol összetákolt kunyhók rondítják a partot, ahol hajléktalanok húzzák meg magukat. Beljebb ismeretlen tanyák találhatók elszórtan. A polgárőrök azt tervezik, hogy feltérképezik az elhanyagolt vidéket. Szeretnének hőkamerás drónt beszerezni pályázat útján, amivel a levegőből láthatnák, merre vannak emberek a kietlen területen. A Kvassay hídhoz közel található a régi kikötő, amely most ugyanolyan romos állapotban van, mint az egész környék. Nem ártana ezt is felújítani, használhatóvá tenni.
A Kvassay hídnál egészen a zsilipig hajózunk, ahol fölénk tornyosul a Nemzeti Atlétikai Központ két éve átadott stadionja. A zsilipen máskor át lehet kelni a Nagy-Dunára, de most zárva van. Mennyire más volt a táj tavaly szeptember elején, amikor hatalmas árvíz vonult le a folyón! A dél-pesti vízi polgárőrök a Duna teljes szakaszán járőrszolgálatot láttak el a rendőrséggel közösen, és mentek homokzsákokat pakolni, menteni az értékeket.
„Polgárőreink mind olyan emberek, akik kötődnek a Dunához. Szeretjük a természetet és a vizet. Aki kormányozza a hajót, annak hivatásos szolgálati hajósvizsgát kell tennie, ami nekem is van. Folyamatosan küldjük továbbképzésekre az embereinket: van köztünk búvármentő, katasztrófavédelmi szakember. Felkészülünk mindenféle eshetőségre, hogy segíteni tudjunk, ha szükséges” – mondja László.
Irány vissza a Csőhídig, amelyen jelzések mutatják a hajók haladási irányát, aztán kikötünk. Autóval robogunk át a Rózsa utcába, amelynek végén lejutunk a Nagy-Dunához. Jócskán leapadt a folyó a szeptemberi árvízhez képest. A mederben jól látszanak azok a facölöpök, amelyek egy pontonhíd elemei voltak a világháború végén, amikor szovjet katonák keltek át itt a Dunán. Horgászok, túrázók tűnnek fel a parton, de a táj nem olyan vonzó, mint a szépen gondozott Kolonics sétányon. „Esténként néha nagy élet folyik itt, jár ide mindenféle ember” – magyarázza Hangya. „Érdemes lenne ezt a partszakaszt is rendbe hozni, s akkor megőriznénk Csepelnek ezt a természeti csodáját is.”
Csarnai Attila