Csepel.hu
Vishing: csalárd telefonhívások, amelyek érzékeny (személyes, banki, stb) adatok megszerzését célozzák.
A vishing (az angol „voice” és „phishing”, vagyis hang és adathalászat szavak kombinációja) olyan telefonos csalás, amelynél a támadó megpróbálja személyes, pénzügyi vagy biztonsági információi megosztására, vagy pénz átutalására rávenni az áldozatokat, akik általában banki ügyfelek. Tipikus formája a vishingnek, amikor a csaló az adathalász hívás során megpróbálja elhitetni a felhasználóval, hogy ténylegesen egy banki alkalmazottal beszél, és egy pénzügyi tranzakció során fellépett hiba vagy csalásgyanú miatt telefonál.
Mit tegyen hamis banki hívás esetén?
Kezelje óvatosan, fenntartással a kéretlen telefonhívásokat!
Minél sürgetőbb a hívás és az üzenet, annál gyanúsabb! Lassítson és gondolja át alaposan, hogy mit is kérnek valójában!
Gyanús telefonhívás esetén ne adjon meg személyes adatokat és szakítsa meg a beszélgetést!
Ha a kijelzett telefonszám valóban a bank ügyfélszolgálati telefonszáma, az sem garancia arra, hogy tényleg onnan keresik. Annak az ellenőrzésére, hogy az illető valóban az, akinek mondja magát, keresse meg a szervezet telefonszámát (a weboldalukon vagy online kereséssel), és lépjen velük kapcsolatba közvetlenül!
Ne használja az ellenőrzéshez a hívó által megadott telefonszámot! A szám hamis lehet, vagy kifejezetten a csaláshoz hozhatták létre.
A csalók az interneten könnyen megszerezhetik az alapvető információkat Önről vagy a vállalatról, amelynek dolgozik, például a közösségimédia-profilok felhasználásával. Nem bízhat meg a hívóban csak azért, mert ő ismeri ezeket az adatokat.
Soha ne adja meg a betéti vagy hitelkártyája PIN-kódját, CVV kódját, vagy az online banki jelszavát! A bankok/banki ügyintézők sosem kérik el ezeket az információkat!
Soha ne telepítsen mások kérésére olyan programot számítógépére vagy telefonjára, amit nem ismer!
Soha ne utaljon pénzt telefonon érkező kérésre! Egy bank sosem kér ilyet.
A csalási szándékú hívásokat jelentse a bankjának!
forrás: https://kiberpajzs.hu/ kép: internet
Aki ezeket bekarmolja, meg is érdemli.
Hiába hívtak fel az OTP-től, én nem hittem el hogy ők azok. Köhögött a lány, a háttérben meg nevetgéltek. Minek köhög? 🤣 Mondtam is neki hogy bocs de honnan tudjam kivel beszélek, holnap úgy bemegyek. Utána a számot amiről hívtak beírtam a gugliba, ki is dobta több helyen hogy átverős szám. Másnap az OTP-ben a lánynak is megmutattam a számot, ő felismerte hogy ezt ők használják, “hivatalos” OTP-s szám. Mondom akkor ezt megbeszéltük.
“Ha a kijelzett telefonszám valóban a bank ügyfélszolgálati telefonszáma, az sem garancia arra, hogy tényleg onnan keresik.” – akkor bármilyen számot, amit csak akarnak meg tudnak jeleníteni a telefonom kijelzőjén? Jól állunk…
László!
2G-s döglött SIM-el bármit, YouTube… 🤣👍
Sőt némelyik kábel, műholdas csomag is van “akcióban”!
Ehhez szerintem kell telefonos szolgáltatónál is valami ember aki szivárogtat.
Itt már inkább banki informatikusok szálltak be. ez egy elég szűk kör. Ezt olvassátok el, és ájuljatok:
https://forbes.hu/penz/revolut-csalas-bankbiztonsag-kartya/
Ezt csak legfelső hozzáférésekkel lehet végigcsinálni.