Koronavírus.gov.hu
Február első felében több mint félezer üzletben vizsgálta az élelmiszerárstop betartását a fogyasztóvédelem – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) kedden az MTI-vel.
Kiemelték, a tapasztalatok szerint a kereskedők elenyésző számú kivételtől eltekintve csökkentették áraikat, az előírt készletet tartják raktáron.
A kormányhivatali szakemberek mindössze 42 esetben találtak hiányosságot, a hatóság mostanáig összesen 300 ezer forint bírság kiszabásáról döntött. A kormány célja tehát érvényesült, rendben csökkent az árstopban érintett élelmiszerek ára, ez különösen védi a gyermekes családokat és időseket – hangsúlyozta a tárca a közleményében.
Kifejtették, a járvány és az elszabadult energiaárak miatt egész Európában jelentősen növekvő élelmiszerárak Magyarországra is begyűrűztek. A kormány a rezsicsökkentés, a napokban meghosszabbított benzinárstop és a kamatstop mellett újabb beavatkozással javította a magyarok megélhetését. Február elsejétől a tavaly október közepi szinten rögzítette a kristálycukor, a búzafinomliszt, a napraforgó-étolaj, a sertéscomb, a csirkemell, csirkefarhát és a 2,8 százalékos UHT tehéntej legmagasabb árát. A limitált áraknak köszönhető megtakarítás különösen a gyermekes családok és az idősek védelmét szolgálja.
A február első két hetében lezajlott 512 ellenőrzésből csupán 42 esetében akadtak kifogásolnivalóra a szakemberek. Huszonöt üzlet alkalmazott az előírtnál magasabb árat, tizennégy nem biztosította a megfelelő mennyiséget az érintett élelmiszerekből. Hét helyszínen a kötelező tájékoztatás hiányzott egészen vagy nem felelt meg mindenben a rendelkezéseknek. Némelyik kereskedelmi egység több szempontból is mulasztott. A leggyakrabban az étolaj kapcsán vétettek hibát az üzletek, tizennégyszer annak ára, ötször a mennyisége nem stimmelt – írják a közleményben.
Cseresnyés Péter kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár a közleményben kifejtette: minden jel arra mutat, hogy olajozottan ment az átállás, a boltok túlnyomó többsége minden fennakadás nélkül alkalmazkodott az élelmiszerárstophoz. Az ellenőrzéssorozat második hetében már sokkal ritkábban szembesültek problémákkal a kollégák. Az összesített kifogásolási arány az egyébként is alacsony induló szintről kevesebb mint a felére csökkent. Megszülettek az első bírsághatározatok, öt szabálysértés az elmarasztalt kereskedők 300 ezer forintjába került. Egy vidéki üzlet azzal érdemelte ki az eddigi legnagyobb, 100 ezer forintos szankciót, hogy a hatósági ár több mint másfélszeresét kérte az étolajért.
MTI 2022. február 15.
Másé meg feljebb ment, van ez így. Idióták.
Ja a kisboltosok betankolnak a szarrá köpködött multinál, ami remélem rájuk rohad.
Az inflációnak a gazdasági oldal mellett van egy erős pszichológiai oldala. Pl. a napraforgó termelésénél hasonló problémák voltak, mint a többi növénynél, viszont Európa legnagyobb termelője Ukrajna, ahol a termést Kína felvásárolta. Erre a hírre a cégek felemelték az olaj árát (sokkal többel, mint a term.klts.-ek emelkedése). Ezért jött az ársapka. (Hasonlóan érthetetlen volt a hal karácsonyi áremelése!)
A kormány beavatkozása nem csak a néhány árucikk árstopja miatt hat, hanem korlátozza a kereskedelem felelőtlen árfelhajtását is.
Az ÁFA csökkenés nem hat, mert ha mondjuk egy sertéshús 1200 Ft, akkor elvéve az 5 % ÁFÁ-t, a kereskedő továbbra is 1200 Ft-ért (esetleg 1190 Ft-ér) árulja. Ezt már Gyurcsányék is megették, mert lecsökkentették 15 %-ra az ÁFÁ-t, majd gyorsan visszaemelték, mert az adóbevétel csökkent, a vásárlói ár maradt.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
A ti haverotok Kína. A 27% (világbajnk ÁFA kié, te kutya?
A hülye, üres duma megint…
Na mi lesz, ha Putyin haverotok bevonul Ukrajnába?
Szopunk…