Origo.hu, Csepel.info
A Facebook az elmúlt években az átverések valóságos paradicsomává vált: gyakorlatilag nincs már olyan sztár, akinek ne terjesztették volna itt a halálhírét. Csepelen szintén több olyan bűncselekménynek híre ment, amelyek a valóságban nem történtek meg.
2008-ban lapunk is foglalkozott egy csepeli kutya megmérgezésével, azonban később ugyanez a hír álhírként felmelegítve még többször elterjedt, ráadásul úgy, hogy egy teljesen ártatlan embert is meggyanúsítottak állatok megölésével. Hasonló kamuhír volt annak a lánynak az esete, akit egyáltalán nem erőszakoltak meg a Fradi utcánál. Egy időben azt a teljesen hamis hírt is terjesztették, hogy szőke hajú gyerekeket rabolnak az ÁMK környékéről, kisbusszal. Információink szerint most is egy emberrablásos történetet keringetnek a Facebook-on Csepelről: a leírás szerint azonban ennek sincs se áldozata, se elkövetője, se szemtanúja.
Emberi segítség nélkül a Facebook nem tud megbirkózni a hülyeséggel: arra kéri felhasználóit, jelentsék felületén a téves információkat tartalmazó híreket. A közösségi oldalon mindig is szupergyorsan elterjedtek a rémhírek és lánclevelek, heti rendszerességgel jelennek meg cikkek a bennük foglalt információk cáfolataival.Néhány napja a magyar internetezők körében például egy olyan poszt keringett, amelyben azt írták, ha valaki közzéteszi hírfolyamában, akkor annak az adatait többé nem használja fel a Facebook. Persze ez kamu volt.
Álhírt lát? Jelentse!
A jelenségről a Facebooknál is tudnak, a vállalat keddi bejegyzése szerint sok felhasználó panaszkodik a közösségi hálózaton keringő átverések miatt, ezért átdolgozták az oldal hírfolyamának működését.
Ezen a felületen a második opciót kell kiválasztani
A hírfolyamban jelennek meg az ismerősök által megosztott linkek, képek és zenék. A Facebook csupán annyit újított, hogy lehetővé tette, hogy már külön álhírként is jelenteni lehessen rendszerében a megosztott linkeket.
Így kell jelenteni az álhíreket
Ez a lehetőség kedd éjjel óta a Facebook magyar nyelvű felületén is elérhető, pedig a cég általában fokozatosan szokta bevezetni újításait, amelyek mindig az angol felületen debütálnak.
Ha ismerősei álhírt osztanak meg, és ezt jelezni szeretné, a link bejegyzésének jobb felső sarkában lévő nyílra kell bökni, majd kiválasztani a “Bejegyzés jelentése” opciót.
A felnyíló menüben az “Úgy gondolom, ennek nincs helye a Facebookon.” lehetőséget kell kiválasztani, mire a legutolsó felületen meg lehet adni, hogy “Ez egy téves hír.” A pornográf, erőszakos vagy más szempontból problémás tartalmakat ugyanitt lehetett eddig is jelezni, a téves hír csupán egy újfajta kiválasztható lehetőség.
Ha sokan jelölik, eltűnik
Ahogy mondjuk a rasszista bejegyzéseket, úgy az álhíreket is a jelentések száma alapján észleli a Facebook: a cég bejegyzése szerint ha egy linket sokan jelölnek be álhírként, akkor azt a cég algoritmusa sokkal kevesebbszer fogja megjeleníteni a felhasználók hírfolyamaiban.
A második menüben lehet álhírként jelölni
Bár ez azt jelenti, hogy az álhíreket az erőszakos tartalmakkal ellentétben nem fogja teljesen törölni a Facebook, a cég egy figyelmeztető üzenetet is elhelyez a sokak által téves hírnek ítélt linkek mellett, amelyben az információk kétes valóságtartalmára utal. A rendszer működési jellegéből adódóan nem fognak azonnal eltűnni a kamuhírek a hírfolyamból, de a jelentésekkel még így is sokat tehetünk terjedésük megfékezéséért.
Forrás: Csepel.info, Origo
Legyetek szívesek és ne szemeteljétek tele. Te se Grün!
admin!
Megvédem a Rezsigladiátorunkat, erre kimacerálod?! 😛 😀