Drámai a helyzet Passaunál
Hirado.hu
Passau történelmi belvárosa víz alatt
A Duna Budapesten vasárnap tetőzik, 875 centivel, az eddigi legmagasabb vízszint a fővárosban 860 centi volt.
A rendkívüli árvízveszély miatt Budapesten összeült a Kormányzati Koordinációs Tárcaközi Bizottság, és megkezdte működését a Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelő Központ. A kormányzat várhatóan délelőtt dönt arról, hogy veszélyhelyzetet hirdet-e a Duna által fenyegetett térségekre, illetve településekre. Petróczi Tímea, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője elmondta: erősítik és magasítják a gátrendszert Komárom-Esztergom megye több településén. Pest megyében homokzsákokat szállítottak több kritikus helyre, így Érdre, Vácra, Dunakeszire, Kisorosziba, Tahiba és Leányfalura.
Rendkívüli készültség két megyében
A dunai árhullám miatt rendkívüli árvízvédelmi készültséget rendeltek el Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom megyében. Az eddigi legmagasabb vízszint körüli értékek várhatóak Komáromban, Esztergomban és Budapesten is. Szolnokról és Miskolcról csaknem háromszáz vízügyi szakembert vezényeltek át a Duna Győr-Moson-Sopron megyei szakaszához, reggel pedig megkezdi működését a Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelési Központ. A katasztrófavédelmi szakemberek a 2002-es árvízhez hasonló helyzet kialakulásával számolnak. Pintér Sándor belügyminiszter azt mondta, a technikai és a humán erőforrás is megvan a védekezéshez. Az ár körülbelül 18-20 nap múlva hagyja el az országot. Jelenleg összesen 490 kilométernyi töltés mentén folyik a védekezés, I. fokú 305 kilométeren, II. fokú 41,5 kilométeren, rendkívüli védekezés pedig 143,4 kilométeren. A védekezésben 530-an vesznek részt, 143 technikai eszközzel.
Már lezárták a rakpart egy részét a fővárosban
A fővárosban már lezárták a pesti alsó rakpartot a Margit híd és a Lánchíd között, este 8 órától tilos megállni mindkét alsó rakparton, holnap hajnaltól pedig várhatóan teljes hosszban lezárják a rakpartokat. Este 6 órától lezárják a Margitszigetet is, a hajójáratok pedig mától nem közlekednek. A római-parton élőket a hatóságok már tájékoztatták, hogy készüljenek fel a kilakoltatásra. A jelenlegi adatok alapján a folyó Budapesten vasárnap tetőzik, 875 centiméterrel. Az eddigi legmagasabb vízszint a fővárosban 860 centiméter volt, 2006-ban. Komáromnál pénteken, Esztergomnál és Nagymarosnál szombaton várható a legnagyobb vízállás. A Szigetközben péntekre várják a tetőzést a nagybajcsi vízmérce 890 centiméteres vízállásánál, ott korábban a legmagasabb vízszint a 2002-ben mért 875 centiméter volt. Ugyancsak pénteken tetőzik a víz Komáromnál, ahol 820 centiméteres vízállásra számítanak, ami szintén meghaladja az eddigi legmagasabb, 801 centimétert. Esztergomnál és Nagymarosnál szombaton várható a legnagyobb vízállás, előbbinél 785 centiméteren, utóbbinál 730 centiméteren várják a tetőzést, ezek ugyancsak rekordszintek.
Tarlós: Csillaghegy egyes részein kitelepítésekre lehet szükség
A római-parton élőket a hatóságok már tájékoztatták, hogy készüljenek fel a kilakoltatásra. A környéken a közelgő veszélyhelyzet miatt lekapcsolták a közműveket, így leállt az áram és a vízellátás is. A reggeli órákban elkezdték bezárni a Királyok útja, Nánási út útvonalon a töltés kapuit, itt 10 órakor a forgalmat is leállítják, ezért az ott parkolókat már tegnap arra kérték, hogy autóikat hozzák ki a hullámtérről.
Tarlós István, Budapest főpolgármestere nem sokkal ezelőtt a Ma Reggelben azt mondta, Csillaghegy egyes területein lehet számítani kitelepítésekre.
Bakondi: 20-25 ezer emberre lesz szükség a gátakon
A Kormányzati Koordinációs Bizottság reggel tart ülést, ennek a testületnek kompetenciája további szükséges intézkedések meghozatala – mondta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója az M1 reggeli műsorában. A legintenzívebb védelmi tevékenység most Győr-Moson-Sopron megyében, a Szigetközben folyik, innen már 21 embert telepítettek ki, de hasonló a helyzet Komárom-Esztergomban, Tát térségében is – tette hozzá Bakondi György, aki szerint körülbelül ugyanazok a pontokon lesz kritikus a helyzet, mint a 2002-es árvíz idején: az említetteken kívül Visegrádnál, Szentendrénél és Budapesten a Római-parton, a Margitszigetnél és Csillaghegynél.
A mostani áradásnál vélhetően mindenhol meghaladjuk az eddig mért legnagyobb vízállást, valósak azok a prognózisok, hogy az utóbbi 500 év legnagyobb árvize várható a Dunán – jelentette ki a főigazgató. Beszámolt arról is, hogy mintegy 900 ember van a gátakon, az árvízi munkában várhatóan 20-25 ezer ember munkájára lesz szükség. A tábornok hangsúlyozta: csak a katasztrófavédelem irányítása alá tartozó szervezetek létszáma meghaladja a százezer főt, és megfelelő létszámot csoportosíthatnak át, amikor kell.
Négyszáz katona kapcsolódik be az árvízi mentésbe
Kedden négyszáz katona kezdi meg munkáját az árvízi mentésben – mondta Benkő Tibor honvéd vezérkari főnök. A vezérőrnagy közölte, a Magyar Honvédségnél már hétfőn elrendelték a készenlétet. Elsőként az aktív katonai szolgálatban állókat vetik be, szerdától az önkéntes védelmi és az önkéntes műveleti tartalékosokat is bevonják. A Magyar Honvédségnél állandó készenléti szolgálat is van, amely például a katasztrófavédelmi feladatok ellátására kijelölt erőt jelenti. Ez mintegy 1500 embert jelent.
Megkezdték a technikai eszközök átcsoportosítását is az ország keleti részéből Győr és Tata térségébe. Ha elrendelik a veszélyhelyzetet, akkor a honvédség hat helikoptert tud bevetni.
Újra kell tervezni az ideiglenes védvonalakat
Lelassult az áradás a Duna felső szakaszán, de mivel a folyó Passaunál a vártnál magasabb vízállással tetőzött, itthon újra kell tervezni az ideiglenes védvonalakat – mondta a Kossuth rádióban az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője.
Siklós Gabriella megerősítette: a Duna Nagybajcsnál várhatóan pénteken tetőzik, 890 centiméterrel. Budapesten vasárnap várható a tetőzés, 875 centiméteres vízállással. Jelenleg Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom megyében van rendkívüli árvízvédelmi készültség.
Sződliget készül
Mintegy hatvanezer zsákot töltenek meg homokkal az önkéntesek Sződligeten, hogy megvédjék a községet az áradó Dunától. Juhász Béla polgármester elmondta: 2006-ból megmaradt 30 ezer zsák, de még legalább 20 ezerre lesz szükség. Hozzátette: holnap délben lezárják a 2-es főutat, ahol árvizek idején rendre átbukik a Duna, és oda építik fel 400 méter hosszan a 80-120 centiméter magas alkalmi gátat.
Korlátozások a vonatforgalomban
A Duna áradása miatt a Budapest-Győr-Hegyeshalom vasútvonalon Almásfüzitő és Komárom között reggel 8 órától lezárják a folyóhoz közelebbi vágányt, míg a másik vágányon a vonatok lassabban, váltakozó irányban közlekednek – közölte a MÁV. A Budapest-Hegyeshalom vonalon utazóknak előreláthatólag 20-30 perces átlagos késéssel kell számolniuk.
Drámai a helyzet Passaunál
Romlott az árvízhelyzet éjszaka a németországi Regensburg városában. A vízállás a vártnál is magasabbra emelkedett, és a folyó több utca elárasztásával fenyeget. Az osztrák határ közelében fekvő Passaunál éjjel is drámai maradt a helyzet. A Duna, az Inn és az Ilz találkozásánál található bajor városban már korábban leállították az ivóvíz-szolgáltatást, a víz alá került történelmi városközpontot a villanyhálózatról is lekapcsolták, a negyed lakosságát pedig kitelepítették.
Csehország északi részén ismét ezreket kellett kitelepíteni
További néhány ezer embert kellett kitelepíteni lakóhelyéről keddre virradóra a csehországi áradások miatt az ország északi részén. Ústí nad Labembem lezárták a folyón átvezető két közúti hidat – kettévágva ezzel a százezres várost -, és 1700 ember kitelepítését rendelték el. Kritikus helyzet alakult ki a Moldva és az Elba találkozásánál fekvő Melníkben, ahol 1500 embert szólítottak fel lakóhelye elhagyására. A Prágától északra fekvő Zálezlicén, ahol a 2002-es árvíz idején 120 ház omlott össze, ismét átszakadt a falut védő gát, és házak tucatjai kerültek víz alá.
Forrás: Hirado.hu
Csepelen jók a gátak? Egy szót sem hallani, hogy bírják e majd a kiképzést.
Azt monya a Fater. – lehet, hogy Csepelt és a százéves Kvassay zsilipet kikerüli a víz?
De mi lesz a kenyérgyár mögötti résszel? Van már ott valami gát építve…Igaz a gátakat nem most kell építeni, mert hamar munka ritkán jó…
lolka, máshol írtam, hogy a MOL telep mögött, a kikötő bejáratánál még 3m és kint van a víz. Máshol, ahol alacsonyabb?
Jeniszej, több helyen gát sincs.
” lehet, hogy Csepelt és a százéves Kvassay zsilipet kikerüli a víz?” 🙂
asszongya a víz: Ja, ez Csepel és a Kvassay zsilip? Akkor erre nem megyek! 😀
Most jól jön a 600 000-es rejtett munkaerő?! 🙂
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/922737_533864623345198_969293472_n.jpg
Csepelen a kenyérgyár mögötti résznél ( Rév utca és környéke ) a nyaralóövezet lakóit felszólították, hogy ma délig költözzenek ki. A költöztetéshez a szerdán megígért segítségnyújtás elmaradt ( fuvar, stb ). Csak azokat az embereket helyezik el a Csete B. iskolában, akinek van Csepeli bejelentett lakcíme! Akinek nincs, az nem mehet oda…. (De akkor hová menjen??? )
( Nem tudom, hogy a többi utcából is ki kell e költözni…)
Tudtommal tegnap küldtek homokot a gát építésére, de úgy néz ki, valahol elakadt.
Ma ezt az információt kaptuk, : “LEHET” hogy kiküldenek 100 katonát és homokzsákokat. ( lehet… )
Kíváncsi vagyok mi lesz ebből!?
Nagyon remélem hogy ez most nem csak ígéret, mert ha igen, akkor úgy fog kinézni az a környék, hogy csak a háztetők látszódnak ki a víz ( Duna )alól a magas vízállás miatt! 🙁
Egy ott lakó.