Csepel.hu
Napokon belül elindul a volt Görgey Iskola bontása – adta hírül Borbély Lénárd csepeli polgármester a Facebook oldalán. A romhalmazt a fideszes városvezetés takarítja el, a rá örökül hagyó helyi szocialisták pedig háborognak. Dobák István helyi MSZP-s politikus az iskola bezárását és eladását annak idején megszavazta. A bontáshoz szükséges feltételeket viszont nem támogatta, és most a tiltakozók leveleit várja.
Az MSZP politikusa sokat tud Csepel egykor legmodernebb iskolájáról, melynek bezárásából és kiárusításából is kivette a résztét. Az iskolának az értékes telke lett a veszte.
Az MSZP – saját szavazóit átverve – előbb ellehetetlenítette, bezárta, majd lakóparknak értékesítette az intézményt. Az épület új tulajdonosa azonban csődbe ment. Az udvarokat az évek alatt belepte a gaz, termeiben, folyosóin hajléktalanok és drogfogyasztók tanyáztak, elszaporodtak a patkányok. A szocialistákat váltó új városvezetésnek 7 millió forintért kellett világítást fejleszteni a romhalmaz mellett, mert nem mertek hazamenni az emberek.
Az új, fideszes városvezetés igyekezett visszaszerezni az elherdált ingatlant. Nem volt könnyű dolguk, az ellenzék ellenük dolgozott. 2018-ban még a helyben képviselő MSZP-s Dobák István is ellenzéki képviselőtársaival együtt nem támogatta a bontás feltételeinek megteremtését. Ha valakinek még kétsége lenne afelől, hogy a politikus gátolja a romhalmaz elbontását és rendbetételét: a munkákhoz szükséges költségvetést sem szavazta meg idén februárban. Információink szerint most a bontási munkálatok szakszerűségéről, valamint a szerinte nem megfelelő lakossági tájékoztatásról tett fel kérdéseket a csepeli jegyzőnek. A lakókat emellett arra kérte, hogy ha bármilyen panaszuk van a bontásra, hozzá forduljanak.
Borbély Lénárd polgármester világossá tette: célja, hogy a lakókat bevonva, közösségi tervezéssel rendezzék a terület sorsát. Az önkormányzat lapja rendszeresen beszámol a fejleményekről, a polgármester emellett két alkalommal levélben is tájékoztatta a lakókat, türelmüket és megértésüket kérte a 4 hónapos munkálatok miatt, egyben tájékoztatta az ott élőket a szakszerű bontás részleteiről. Az ellenzék eközben minden eszközzel akadályozni próbálja a telek rendezését, parkosítását és hasznosítását. A csepeli MSZP hátterében ráadásul egy lakóparkokat, munkásszállókat építő és üzemeltető cégcsoport áll, amely a Csepel SC területét is hasonló módon kívánja beépíteni. A cégcsoport az egykori Csepel Művekben már üzemeltet munkásszállókat, ám azok gyakorlatilag hajléktalanszállókként működnek. Nyilvánvaló, hogy a cégcsoportnak lennének tervei a Görgey Iskola értékes telkére is, így szintén érdekükben áll a jelenlegi városvezetés terveinek megakadályozása.
Marhára értékes a romhalmaz telke, ha az önkormányzat parkot akar rajta csinálni!
A jelenlegi állapotához valószínűleg Németh Szilárdnak is köze van, hiszen ő is volt az iskola igazgatója!
A bontás szakszerűségét úgy lehet bizonyítani, hogy be kell mutatni a bontási tervet! Mert hogy a bontáshoz az is kell, mert az építési hatóság engedélye! A bontási tervben benne kell lenni a bontás mozzanatainak, az alkalmazott környezetvédelmi lépéseknek, és az elbontott anyag elhelyezésének.
Jobb lett volna felújítani az épületet iskolának, lehetett volna a neve hajdani igazgatója után Németh Szilárd Iskola! A környéken lakó fideszes fiatalok meg szívesen csináltak volna bele tanulókat, már csak a Fidesz népességpolitikai céljai érdekében is!
Lakópark számára értékes a telek, parknak nem az, ez így van. De az MSZP mindig is lakóparkot szánt ide Dagobert úr. Annak is adták el.
Nem adták el! A Főváros Hévizei és Gyógyfürdői Zrt. egyik igazgatója adta el a Csepeli Strand északi tartalékterületét az Elephant Holdingnak! Arról Csepelen senki sem tudott, ráadásul a terület intézményi zöld besorolásúként nem is volt beépíthető! Az új építési törvény az intézményi zöld besorolást megszüntette, s helyette két új meghatározást vezetett be! Sajnos a strand tartalékterülete abba a kategóriába került, amelyre attól kezdve lehetett építeni! Ezt csak a nevezett igazgató és az Elephant Holding tudta, bizonyosan előbb mint a változás (bennfentes információ, a törvénynek büntetnie kellene!)! A csepeli vezetés akkor szerzett tudomást, amikor a cég építési szándékot jelentett be, s mint tudjuk, a képviselőtestület sem hozhat visszamenőleges hatályú övezet átsoroló határozatot!
Csepel a területet rekreációs célra szánta fenntartani, menteni a menthetőt, elcserélte az a Napközis Tábor északi, csepeli önkormányzati tulajdonú felére! A vevő 400 millió forintot fizetett a strand északi tartalékterületéért, amelynél kevesebb volt a Napközis Tábor vonatkozó része, így ÉRTÉKKÜLÖNBÖZETKÉNT adta az önkormányzat a Görgey Iskola épületét a telkével! Az önkormányzat az iskola területére nem adhatott ki rendelkezést, a tulajdonos akart ott lakóparkot építeni, mint ahogy a Napközis Tábor területén is! A lakossági tiltakozás az utóbbit megakadályozta, az előbbit meg a tulajdonos cég csődje!
Kár itt mindenfélét össze-vissza hazudozni! Ha Borbély és Ábel mégis ezt teszi, azt politikai haszonszerzésből teszi!
Dehogynem adták el. Telekcserékkel és pénzért.
Szívesen látnám az eladás bizonyítását!
Azt hiszem a lényeg a következő: “BORBÉLY LÉNÁRD POLGÁRMESTER VILÁGOSSÁ TETTE: CÉLJA, HOGY A LAKÓKAT BEVONVA, KÖZÖSSÉGI TERVEZÉSSEL RENDEZZÜK A TERÜLET SORSÁT.”
Tisztelt környékbeliek, lehet javasolni!
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
A jelenlegi csepeli vezetés inkább köszönje meg Tóth Mihálynak és társainak, hogy megmentették a strand északi tartalékterületét attól, hogy az Elephant Holding/Ibiza Kft ott három óriási épületből álló 300 lakásos lakóparkot építsen! Így vált lehetővé a Csepeli Strand megvétele a Fidesz vezette önkormányzat által! Németh próbált politikai hasznot kicsikarni azzal, hogy a zajló folyamatba próbált bekapcsolódni! A Napközis Tábor északi felében történő lakópark építést sem ő akadályozta meg, hanem a lakossági összefogás! Az meg szerencse hogy az Elephant Holding és az Ibiza Kft is csődbe ment, s az ingatlanok töredékáron jutottak vissza Csepel tulajdonába! Nekem egyébként nincs problémám a Görgey Iskola bontásának tényével, ha azt a lakosság is úgy akarja, mert hogy én valóban tisztelem a demokráciát, magyarul a népuralmat!
Dagobert, bizony TM-ék játszották át a területet. És ők, azaz ti nulláztátok le a kerületet.
Dagobert, a 300 lakásos építkezésre a Duna parton ki adott vagy adott volna építési engedélyt?
Ugy csinálsz, mintha a Tóthéknak ehhez semmi köze nem lenne.
Nem TM-ék, hanem a Budapest Hévizei és Gyógyfürdői Zrt. egyik igazgatója adta el a Csepeli Strand északi tartalékterületét úgy, hogy a csepeli önkormányzat nem is tudott róla! Innen ered az egész lakóparkosdi. Csepel elfogultságot jelentett be, mivel ellenezte a lakópark építést! Így került az ügy az erzsébeti polgármesteri hivatalhoz! Ők elvi építési engedélyt adtak ki, tényleges építési engedély kiadására nem került sor! A megvett területet később elcserélték a Napközis Tábor északi felére, amely Csepel tulajdonában volt, valamint az értékkülönbözet miatt mellé kellett adni a volt Görgey Iskola épületét és telkét! A Kis-Dunaparti telekre az Ibiza Kft. tervet is készíttetett, három épület egymással párhuzamosan, együttesen merőlegesen a folyópartra, összesen 300 lakással, földszinti parkoló, öt lakószint, egyéb kereskedelmi célú helyiségek a földszinten, plusz parkolás a telken és a Hollandi út folyó felőli oldalán a telek mentén. A Görgey-s telekre is lakóparkot akartak, de azt nem terveztették, mert előbb szerették volna eladni jóáron az Ibiza lakóparki lakásokat. Már hirdették, s elővételben már árulták is a lakásokat, holott még engedélyezett terv sem volt, a bírósági pereskedés miatt, amit a Csepeliek Zöld Kis-Dunapartért Egyesület indított! Végül az Ibiza Kft. az önkormányzattól 1.2 Milliárd Forintot követelt a Hollandi úti területért és az elállásért! A Budapest Hévizei és Gyógyfürdői Zrt. 400 millió Forintért adta el a Strand északi tartalékterületét, s voltak kiadásai az Ibizának a tervezéssel meg a jogi ügyekkel, de gondolom vagy 700 millió Forint nyereség-elmaradást is beszámítottak az elállásért! TM és Orosz Ferenc, de a csepeli pártok is ellenezték a Kis-Dunapart e módon történő beépítését, s mivel az önkormányzat VÉTLEN volt az ügyben, ELUTASÍTOTTÁK hogy a telek 400 millió Forintos árán felül egy fillért is fizessenek! Erről Németh Szilárdnak is tudomása volt, hiszen ő is próbált belefolyni a lakossági tiltakozásba! Az önkormányzat nem fizethetett “nyereséget” az Ibizának az ő gátlástalanságukért! Ez felelős városvezetői döntés volt! Az Ibiza nem tudott építési engedélyt szerezni többéves pereskedés után sem, s végül a 2008-as ingatlanpiaci összeomlás maga alá temette az Elephant Holdingot is! A tulajdonosok az adósságokat és a magyar munkatársakat kifizetetlenül hátra hagyva, és címük megadása nélkül haza pattantak Izraelbe!
Én csak azt nem érem, minden normális esetben egy ilyen volumenű beruházást megelőz
egy elvi építési engedély kérelem, amihez nem szükséges a tulajdonjog. Ennek birtokában
veszem meg a területet. Amennyiben ilyet az önkormányzat nem adott ki, akkor minden,
az akkori önkormányzatot lakópark építéssel vádoló megjegyzés, hazugság.
Annyiban azért megegyezhetünk, hogy egy ordas nagy kamu, hogy nem tudtak az eladásról, ugyanis a Budapest Hévizei és Gyógyfürdői Zrt a Népszabadságban hírdette meg a telket, kizárt dolognak tartom, hogy az akkori vezetésből senki nem olvasta a hírdetést.
A környékbeliek akkor szereztek tudomást a dologról amikor megjelent egy óriásplakát a területen.
Lakossági tiltakozás és a Zöld Kis-Dunapartért egyesület nélkül már megépült volna a lakópark.
Az azért szomorúnak tartom, hogy egy másik undormány simán megépülhetett.
Az itteni második hozzászólásomban megírtam, a strand területe, de az egész Kis-Dunapart az Ifjúsági tábortól a Napközis táborig intézményi zöld besorolású volt, ami tiltotta az ilyen építkezéseket! A főváros változtatta meg az építési szabályzatát, amely az intézményi zöldet két új kategóriára bontotta! Az egyikben megengedett lett az ilyen beruházás! A területek átsorolását is ők határozták meg. Mielőtt ez az egész nyilvánosságra került, nyilvánvalóan bennfentes információval bíró Budapest Hévizei és Gyógyfürdői Zrt. igazgatója hívhatta fel az Elephant Holding tulajdonosának a figyelmét a remek üzleti lehetőségre! Bizony az üzlet elvi építési engedély megkérése nélkül megköttetett! A csepeli önkormányzat utólag szerzett tudomást, és ugye visszamenőleges hatállyal nem lehet az építési övezetet megváltoztatni! Így hiába tiltották volna meg a beépítést, az a megvett telekre már nem vonatkozott volna! Az elfogultság miatt került az építési ügy az erzsébeti polgármesteri hivatalhoz!
Tündér Ilona, szíveskedj a Népszabadságban megjelent hirdetés linkjét megadni, már csak a dátum miatt is! Én 2005 decemberében szereztem tudomást az ügyről egy ismerősömtől, az önkormányzat 2006 január végéig nem is tudott az ügyről, a lakók, a Csepeliek a Zöld Kis-Dunapartért Egyesület meg főleg nem! At utóbbiak valószínűleg ennek az ügynek a kibukása miatt alakultak meg! Németh Szilárd meg már akkor próbált politikai hasznot lehúzni róla, amikor már vagy egy éve folyt az ügy! Emlékeim szerint ő az Ifjúsági táborban 2007 tavaszán rendezett lakossági fórumot, Vágóné a soroksári révnél meg még két hónappal később! Úgy látszik, a rókának legalább hét bőrének kellett volna lennie, hogy mindenkinek jusson! Minden esetre Némethék meghálálhatták a remek lehetőséget, amikor visszavették a Napközis tábort az Ibiza Kft. felszámolójától, közös képet készítettek Horváth Ildikóval az egyesület vezetőjével, a Kis-Dunaparti parkban. S úgy tudom minisztériumi állást is kapott!
[…] Dobák István MSZP-s képviselő sem támogatta a volt Görgey iskola lebontását […]