A csepeli Manhattan mellett épülne az olimpiai stadion
Ingatlanmagazin
A pekingi olimpiai stadion – legoból talán mi is meg tudnánk építeni
5000 milliárdba kerülne a 2020-as budapesti olimpia – hangzott el tegnap a Magyar Urbanisztikai Társaság vitaestjén. A koncepció a világörökség részét képező Duna-völgyére építene. Csepel lenne a központi helyszín, emellett a Duna-szigetek és Zugló kapna szerepet. Most készítik elő az olimpiai törvényt, a városfejlesztési terveket ki kell dolgozni, 2011-ig be kell adni a pályázatot.
Töménytelen pénz kell
5000 milliárd forintba kerülne az olimpia, ha 2020-ban Budapesten rendeznék – mondta bevezetőjében Beleznay Éva, fővárosi főépítész a Magyar Urbanisztikai Társaság vitarendezvényén. De egyelőre egyetlen sportlétesítményünk sem alkalmas ekkora világverseny befogadására. Mindenképpen szükség lenne 1 központi stadion, 4 labdarúgó stadion, 11 fedett csarnok és 16 speciális sportlétesítmény megépítésére. A nagyobb olimpiai beruházások körébe tartozik még az olimpiai résztvevők, illetve a médiamunkások elhelyezésére egy 16 000 fős olimpiai és egy 17 000 fős médiafalu létesítése – tette hozzá a főépítész asszony. De nemcsak létesítmények nincsenek, az infrastruktúra is fejletlen egyelőre. Hiányzik 300 km autópálya, 400 km egyéb gyorsforgalmi út, 25 km metró, illetve gyorsvasút, 61 km városi főút, 3 új közúti híd, valamint 1350 km vasútvonal rekonstrukciója is szükséges.
A megvalósíthatósági tanulmányt jegyző Pricewaterhouse Coopers (PWC) 2006-os árakon úgy kalkulált, hogy az összberuházások költségigénye 5159 milliárd forint, ebből a fővárosi közlekedésre 1936 milliárdot, az országos közlekedésre 1947 milliárdot, egyéb infrastruktúra 892 milliárdot, míg az olimpiai létesítményekre 382 milliárdot kellene költeni. A PWC számításai szerint maga a rendezés folyó kiadásai és bevételei egyaránt 460-460 milliárd forintot tennének ki, azaz kiegyenlítenék egymást. De ha nem mi rendeznénk az olimpiát, akkor is szükség lenne 4646 milliárd forint összegű infrastrukturális beruházásokra Budapesten és az országban, amelyek szerepelnek a középtávú fejlesztési tervekben, csak egy részüket előre kellene hozni.
Először Orbánék akarták
Először a Fidesz-kormány akart olimpiát rendezni. A PWC 2002-ben az akkori sportminisztérium megbízásából készítette el a megvalósíthatósági tanulmány első változatát, amelynek végkövetkeztetése az volt, hogy egy 2012-es budapesti olimpia megvalósítható, de ott volt egy ha. A tanulmány ugyanis hozzátette: „a jelenlegi beruházás előkészítői- és döntéshozói gyakorlattal a fejlesztések egésze a kívánt határidőre, 2012-re nem megvalósítható. Csak akkor tarthatjuk a határidőket, ha egy sajátos törvényi háttérrel biztosítható az olimpia prioritása és az egyébként meglévő jogszabályok betartásra kerülnek; valamint a közreműködő kormányzati, önkormányzati és magán szereplők optimális együttműködésére kerül sor.” Azonban egy olyan városban, ahol a főpolgármesteri hivatal mellett még 23 kiskirályság üzemel, nehéz közös nevezőre jutni – szólt hozzá a rendezvényen egy szkeptikus. A vitaest egyik szónoka, Alföldi György, a Rév8 Zrt. vezetője ezért mondta, hogy a fő jelszó Budapest újraegyesítése, nem is a megvalósítás miatt aggódik, sokkal inkább az együttműködés kialakítását tartja nehéz feladatnak. Ezért is került az Országgyűlés elé az olimpiai törvény, amely prioritásként kezelné a nyári játékok előkészítéséhez kapcsolódó fejlesztéseket.
Aztán a BOM lépett akcióba
A 2002-es kormányváltással lesöpörték az asztalról az olimpia gondolatát. Aztán megalakult a BOM, a Budapesti Olimpiai Mozgalom, és felkérésére a PWC 2006-ban leporolta a tanulmányt. Persze továbbra is kellenek a létesítmények és az infrastruktúra. A fő közlekedési projektek között szerepel a 4-es és az 5-ös metró megépítése, az elővárosi vasútvonalak fejlesztése, az M0-körgyűrű teljes kiépítése, az M6-os, az M8-as autópályák megvalósítása, valamint a Budapest-Szolnok-Záhony, illetve a Budapest-Székesfehérvár vasútvonalak fejlesztése. Ráadásul úgy kell fejlesztenünk, hogy a játékokhoz kapcsolódó infrastrukturális fejlesztések teljes mértékben utóhasznosításra kerüljenek. A megvalósíthatósági tanulmány 2. változata azt is mondja, hogy reálisan akkor rendezhetünk olimpiát, ha „a stabilizációs program sikeresen befejeződik, a gazdaság egy évi 3-4%-os stabil, egyensúlytartó növekedési pályára áll, a gyorsított ütemű infrastrukturális fejlesztések tovább folytatódnak, valamint a 2013-20 közötti EU költségvetési időszakban a korábbival megegyező arányú EU-támogatás lesz elérhető.”
Döntött a Főváros
Nos, 2006 óta sok víz lefolyt a Dunán, a stabilizációs program csődöt mondott, a növekedési pálya negatívba fordult, „bezavart” egy világgazdasági válság, amelyről még a nemzetközi pénzguruk sem tudnak sokat. Emellett a következő EU-s ciklusban Budapest túl sok forrást nem várhat, legalábbis a városvezetés emiatt gyorsítja az infrastrukturális fejlesztéseket. A BOM a tanulmány pozitív kicsengése miatt kezdeményezte, hogy Budapest 2011-ben a magyar EU-elnökség ideje alatt adja be pályázatát. A Fővárosi Közgyűlés 2008. december 18-án arról döntött, hogy a kormány elé terjesztik az ún. olimpiai törvény koncepcióját, amely meghatározná a lehetséges helyszíneket, felállítaná a szervezeti kereteket, a pályázati munkát hatékonyabbá tenné valamint koordinálná a különböző szintű fejlesztési munkálatokat. A 2020-as olimpia helyszínéről a végső döntésre 2013-ban kerül sor.
Duna-menti olimpia
Az olimpia helyszíneként több alternatíva is szóba került. 2007-ben a főépítészi iroda megbízásából a MŰ-HELY Zrt. és a BFVT Kft. elkészített egy ún. térségalkalmassági hatásvizsgálatot, amely többek között a lehetséges helyszíneket minősítette. A 2012-es olimpia megrendezésére vonatkozó korábbi tanulmány három területi alternatívát jelölt meg:
• a Duna mente,
• a városmegújítás jelszavával átmeneti, barnamezős területek,
• az északi olimpiai park szlogennel az észak-budai térség.
Akkor a Duna menti olimpiát favorizálták, a mostani tervek is ezt preferálják, amelyek két fő alapgondolata városfejlesztési szempontból az, hogy egyrészt a Duna menti területeket be kell vonni a város vérkeringésébe, másrészt a város észak-déli közlekedési rendszerét és térszervezetét egységes szerkezetbe kell hangolni.
„A Világörökség Duna-szigetek menti olimpiája” végül hármas tagolású olimpiai projekttérséget jelöl meg, ahol a folyó jelentheti az egyes helyszínek és a kapcsolódó turisztikai szolgáltatások főbb tengelyét. A Csepel-sziget északi területe– a déli projekttérség – lenne a magterület, az olimpia legfontosabb központi helyszíne. Itt kapnának helyet a legnagyobb presztízsű és nézőszámú rendezvények, az olimpiai falu, a médiafalu, illetve az olimpiai főstadion. Az északi projekttérség a Margit-, a Hajógyári- és a Népsziget részleges hasznosításával számol a világörökség-vonalon, ezért közlekedési szempontból elengedhetetlen a dunai hajózás kapacitív közlekedési ágazattá fejlesztése, valamint az 5-ös metró megépítése. A keleti projekttérség pedig a Városliget, Puskás Ferenc Stadion és térsége, Laposdűlő, Népliget vonzáskörzetét fogná össze. Ez a terület már ma is jelentős kapacitással bíró közlekedési hálózattal rendelkezik (MÁV, 2-, 3-, 4-es Metró) és csupán a Munkás körút ütemezhető kiépítésére van itt szükség.
Csepel kiugorhat
Polinszky Tibor, Csepel főépítésze elmondta, hogy ez óriási kiugrási lehetőség lenne Csepel számára, az óriásprojekt volumenét jelzi, hogy a 80 ezres kerületben a járulékos programok következtében újabb 15-20 ezer lakosnak otthont biztosító ingatlanfejlesztésekre kerülne sor. Észak-Csepelen egyébként is jelentős beruházások zajlanak, épülhet lassan a csepeli Manhattan: Fadesa-projekt és a Duna City-projekt. De a kerület nagy infrastrukturális hátrányban van. Csepelt ki kell szabadítani a szigetlétből, és össze kell kapcsolni a fővárossal, ezért a haránt irányú úthálózatot kell fejleszteni, így a budai oldallal is intenzív kapcsolatok kellenek – folytatta Polinszky Tibor. Egy Dunán átvezető új gyalogos-kerékpáros hidat terveznek Budára, amely Csepelt a Kopaszi-gáttal és az Egyetemváros térségével köthetné össze, valamint a ferencvárosi fejlesztési területekkel is intenzívebb kapcsolatot kell kialakítani. Az olimpiai létesítmények nagy fokú koncentrációja jelentős terhelést ró a térségre, ezért az alapvető közlekedési feltételek közé tartozik az ún. Észak-Déli 5-ös Metró és a gerincút megépítése, a kapcsolódó MÁV elővárosi vasút üzembe helyezése, valamint a 19-es villamos budai rakparti meghosszabbítása, és a Galvani híd 2020-ra történő megépítése.
Miért a Belvárosban lenne az olimpia?
Demszky Gábor főpolgármester által decemberben a Közgyűlés elé terjesztett hatásvizsgálati anyag azt mondja: „nem megoldás a város szélén épülő olimpiai centrum, mert a városnak a területi terjeszkedés nem célja, sokkal inkább alulhasznosított belső területeinek felértékelésére kell törekednie. Vagyis a helyszínek megválasztásának egybe kell esnie a városfejlesztés céljaival, térszerkezetének alakulásával.” A Főváros készülő Integrált Városfejlesztési Stratégiája (IVS) számol az olimpiai projekttérségekkel. Ha nem mi rendeznénk a játékokat, a megújult infrastruktúra akkor is nagy fejlődést eredményezhet, hiszen közlekedési infrastruktúránk ma még elmaradottabb a nyugati országokénál. A távolsági közlekedés legnagyobb hiányosságait a gyorsforgalmi úthálózat fejletlensége és a vasúti közlekedés minőségének elégtelensége jelentik. A városi közlekedés fő hiányosságait az alulfejlett közúthálózat, a hiányos parkolókapacitás és a tömegközlekedés alacsony minősége okozzák. Alföldi György szerint a közlekedésfejlesztés prioritása a kötöttpályás hálózat fejlesztése kell, hogy legyen. Az olimpia idején 400-500 ezer plusz emberrel számolnak, akik főként a belső területeken utaznának. Végezetül a vitaest egy optimista hozzászólója, dr. Baranyai Ákos, a BOM főtitkára azt mondta, 2017-2020 között a magánszektor óriási erőket fog megmozgatni, hiszen egybeesik majd az ország és a befektetők érdeke.
Ezek idióták! Egy újabb korrupciós ügylet kezdete, hiszen a terveztetés rengeteg pénzt emészt fel és nyilván azoka cégek nyerik el, akik megfelelő érdekkapcsolattal és a megbízói pénzek zsebbejuttatásának lehetőségével rendelkeznek.
Ez az egész olimpiásdi megint egy JÓ NAGY ÁTVERÉS!!!
Ez is nekünk fog fájni, de nagyon!
Sikerülni fog csak pozitivan. Óriási kiugrási lehetőség CSEPEL számára. CSEPEL lenne a központi helyszin…gyerekeink, unokáink élvezik majd a CSEPELI Manhattant és mellette épülő Olimpiai stadiont………..Hajrá Olimpia- Hajrá CSEPEL…………….
Na ezért kellenek a megszorítások?
Ezt az álmot ki fogja fizetni?
Én élni akarok normálisan!
Sz@rok az olimpiára!
csepeliiszap, úgy ahogy mondod. 😉
atlétaa:
Te csak ugorj ki nyugodtan ha akarsz, minél magasabbról, de vigyél magaddal legalább egy mszp-st!
Akarjuk, hogy fejlődjön Csepel? Ez itt a kérdés! Bár minden úgy sikerülne, ahogy megtervezzük! Igenis az álmos kis kerületből lehetne akár híres fürdőváros is.! Tessék optimistábbnak lenni, ha pozitívan állunk valamihez, nagyobb az esélye annak, hogy megvalósuljon. Nem lenne mindenkinek jó ha itt lenne az Olimpia?
Nagyezsda, nekem csak 1 kérdésem van.
MIBŐL?
Először az államháztartást kell rendbe tenni, ami nálunk ezzel a csapattal 100 évet vesz igénybe.
Még egyszer kérdem. Olimpia? MIBŐL?
Nagyezsda:
Te ismered annak a szónak a jelentését, hogy REALITÁS?
Szerintem Te álomvilágban élsz, a racionális gondolkodásod a kút mélyén lappang. A magyar -és benne a csepeli – népet már nem lehet hülyíteni ilyen tündérmesékkel. Ébredj fel!!!
Nagyezsda!
Sok csepeli köztük jó magam is úgy látom az elmúlt 20 év alatt Csepel
nemigazán fejlődött.Igaz van szökőkútunk, 3x lerakott sétálóutcánk.
Megszünt 25-30 ezer ember munkahelye. Jelenleg jó sokan ott tarta-
nak, hogy gondot okoz a lakás rezsijének kifizetése. További terhelést
az emberek már nem birnak el. Akkor kinek is lesz az olimpia megren-
dezéséből haszna? A leszegényített népnek? Miből is épülnek fel a meg-
álmodott létesitmények? Emelett ne felejtsd el, hogy az ország is a bá-
nyászbéka feneke alatt van, csak adósság van, de az jó sok. Álmodni
olyan álmodjon, akinek fedezete is van az álom megvalósítására. Nem
vagyok pesszimista, de optimista sem. Ajánlom, hogy az álmokra, és
a lehetőségekre mindenki maradjon a realitás talaján. Már éppen itt
lenne az ideje.
hello mindenkinek igenis kell az olimpia kell egy cél az országnak és kell csepelnek is .hajrá csepel
Fehér galamb,
Nem tudnál nagybetűkkel is írni???????????????????????
Miska 72 te csak ne sz$rjál az olimpiára igenis kell az olimpia!!!
Kellene az olimpia, bár célja egyébként más is lehetne az országnak (pl.: a népességcsökkenés lassítása, majd a negatív tendencia megfordítása, vagy a társadalmi különbségek csökkentése stb.).
Jelenleg azonban nincs erőforrásunk egy ilyen gigaberuházásra. Az állam elsüllyed az adósságban, az ország tőkeszegény, a gazdaságunk 7-9%-kal fog zsugorodni az egy esztendővel korábbiakhoz képest, és úgy tűnik, hogy a visszaesés tartós maradhat.
Saját szubjektív becslésem szerint nagyjából a 2040-es, 2044-es olimpiára tudnánk eséllyel kandidálni. A 2020-asra semmiféleképpen sem. Pedig jó lett volna, hisz anno az 1920-as játékokat is megkaptuk (még az I.vh. kirobbanása előtt)… Sajnos a történelem közbeszólt.
fehér galamb:
Az olimpia tervezése nem más, mint a korrupció és a telekpanamázás melegágya. Itt soha a büdös életben nem lesz olimpia, legfeljebb ha újjáélesztik az úttörőolimpiát.
Addid is repkedj csak és ha van kedved, fizess nekik pár milliárdot a semmire. Nem sok időd van, mindjárt itt a 2011, addigra kell a pályázatnak elkészülnie. Ja, és közben lesz egy választás is.
Remélem, a Fidesznek lesz annyi esze, hogy a szájába se veszi ezt az olimpiás gumicukrot.
Azon gondolkodom mire jó ez a légvár építés? Valoban jó lenne olimpiát rendezni! Nagyszerű lenne! De hova? Árulja már el valaki hova? Csepel északi részét sz……- hu……… eladta az önkormányzat. A Csepel sport- egyesületet a telephelyeit felszámolja és eladja ez az önkormányzat. Atlétaa, Nagyezsda, Fehér Galamb áruljátok már el miként gondoljátok? Senki nincs az olimpia ellen de sajnos ezzel az önkormányzattal és ezzel a kormánypolitikával ez csak állom marad. Csak egy szép állom salynos!
Szebb Jővőt!
Megérkeztek a libák után a kacsák – lehet, hogy itt a tavasz?
Jézus! És még itt a fórumozók között is vannak olyanok akik leülnek a szélesvásznú vetítővászon elé.
Ne vágjunk bele inkább a holdrászállásba?
Szeretem a Csepel.infot, beszált egy fehér béke galamb is……………Hajrá Olimpia-Hajrá CSEPEL…………
Azt már megmutatta “pártunk és kormányunk” az elmúlt években, hogy a rabszolgákról hány bőrt lehet lenyúzni, de erre az olimpiára a nyomorgók millióitól az elkövetkező 5-10 évben aligha kap majd felhatalmazást bármelyik társulat.
Ez még azokra is vonatkozik, akik a mai kormánytól épp a felhatalmazást hiányolják.
Az élet azt igazolta, hogy egyetlen egy erő sem tudta előre felmérni, hogy mely döntésének köszönhette a későbbi bukását ( legtöbbször még utólag sem voltak képesek a tapasztalatok leszűrésére).
Köszönöm az észrevételeket, de tudaton nem élek álomvilágban, mivel itt születtem és itt élek Csepelen, ismerem milyen helyzetben vagyunk.! Sok mindenben igazatok van, de akkor sem tudok és nem is akarok úgy élni, hogy mindenben csak a rosszat lássam.
Pontosan azt írtam, illetve arra céloztam amit ti is hiányoltok, hogy Csepelnek szüksége van a fejlődésre, vagy talán maradjon minden így hogy van? Ugye senki nem ezt akarja?!!! Miből? talán mindenkinek, de tényleg mindenkinek, a mindenkori hatalomtól kezdve a mindenkori ellenzéknek és az embereknek össze kellene fogni, tisztességesen dolgozni, adózni, nem “potyautasként “, “megélhetésiként”élni.Valószínű, hogy a beruházások munkahelyet teremtenének. Igaza van Gordonnak, abban, hogy a dátum túl közeli.Nem vagyok pénzügyi szakember, nekem nem is a dolgom megmondani miből kellene a létesítményeket megépíteni, nagyobb problémának látom az esetleg felépülő létesítmények további működtetését. Persze reális ( rövid és hosszútávú) célokat kell kitűzni mindenkinek, úgy az egyéneknek, mint a hatalomnak. Legnagyobb problémának mégis azt látom, hogy a mindenkori kormányok nem folytatják a megkezdett munkákat ( pl. Nemzeti Színház ügye, vagy akár az olimpiai elképzelések stb.). A cikk és az emlékezetem szerint is az Olimpiát a FIDESZ kormány is szerette volna, de az MSZP ellenezte. A Csepel kiugorhat részben leírják hova. Úgy gondolom ez mégis jobb lenne, mint egy szemétégető!
Kedves Nagyezsda!
Természetesen méltányolom a feltörekvésre utaló gondolataidat, csakhogy az a helyzet, hogy ha az olimpiás álom megdől, akkor jön a következő őrült, aki majd előáll azzal, hogy a szigetcsúcsot kinézte magának a NASA, mert éppen alkalmas egy űrhajós bázis kialakításához.
Hidd el, ezt is becumiznák sokan és elhinnék, hogy micsoda fantasztikus lehetőségeket kínál Csepelnek… Szóval tervezzünk, de maradjunk a realitásoknál!
Nem kellene tippeket adni, kedves csepeliiszap! Tervezni , reálos célokat kitűzni lehet, a megvalósításuk határidejét kell jól megállapítani, kis lépésekben haladva mindent meg lehet csinálni.
Nagyezsda:
Nem jönne jól egy NASA űrbázis??? Pont annyi az esélye, mint egy olimpiának. A tervezésről és az apró lépésekben haladásról pedig vannak példák a környezetünkben, nem is oly messze – csak tedd ki a lábad Csepelről és láthatod… Tippeket pedig ki fog adni szerinted? Mert szerintem az, aki anyagilag érdekelt benne!!!
Gyerekek!
Égből hull a makk!
Nem kell NASA! “Merjünk nagyokat álmodni!” Más kérdés mikor valósulnak meg az álmaink.