Árvízvédelem: Csepel felkészült, minden szakember a helyén van

Csepel.hu

A rendőrség, a katasztrófavédelem és a közterület-felügyelet munkatársai napok óta folyamatosan járják az árvízvédelmi szempontból kritikus csepeli pontokat, tájékoztatják az ott élőket, készülnek az árvízre. Bár Csepelen a soha nem látott nagy árvíz jó eséllyel nem fog súlyos következményekkel járni, minden szakember felkészült a veszélyhelyzetek elhárítására.

A legfrissebb adatok szerint a Duna tetőzése Budapestnél hétfőn várható 886 centiméterrel, Orbán Viktor miniszterelnök pedig Csepel területére is veszélyhelyzetet hirdetett ki. Az összefogás jegyében Németh Szilárd polgármester arra kérte a csepeli középiskolákat, hogy vegyenek részt az árvízi védekezésben, és ennek érdekében minden középiskola jelöljön ki egy koordinátort, aki ezt a feladatot elvégzi, és akit az önkormányzat szakemberei szükséghelyzetben hívhatnak. Emellett azt kérik mindenkitől, aki szükséghelyzetben képesnek érzi magát a védekezésben való részvételre, hogy jelentkezzen segítőnek a Katasztrofavedelem.hu oldalon, az árvízvédelmi zöld számon vagy a csepeli közterület-felügyelőknél. Bár jelenleg elég ember van a gáton, szükség lehet a segítségre – hangzott el többek között a csepeli Helyi Védelmi Bizottság csütörtöki ülésén.

A Katasztrófavédelem honlapja: Katasztrofavedelem.hu

Árvízvédelmi zöld szám: 0680-205-500

Csepeli árvízvédelmi NON-STOP szám (péntek déltől szerdáig): 0630-523-41-80, 278-06-44

Jelentkezés segítőnek Budapesten: 0620-250-38-91, 0620-250-34-92

A csepeli közterület-felügyelet telefonszáma: 061-278-01-50

A folyók vízállásának előrejelzése: http://www.hydroinfo.hu/

A csepeli önkormányzat az árvízi védekezés miatt valamennyi rendezvényét lemondta, Így – többek között – elmarad a péntekre tervezett pedagógusnap és a szennyvízcsatornázást lezáró juniális is.

Összeült a Helyi Védelmi Bizottság

Németh Szilárd csepeli polgármester kérésére csütörtökön reggel fél nyolctól kora délutánig ülésezett a Helyi Védelmi Bizottság, melyen az árvízvédelemben dolgozó szakemberek beszámoltak a várható vízállásokról, a veszélyhelyzetekről, a védekezés menetéről.

Galgócz Deák Antal alezredes, csepeli tűzoltó parancsnok tájékoztatásul elmondta, hogy a védekezés kizárólag a fő védvonalon van. Akik illegálisan építkeztek az ártérre vagy a hullámtérre, azok értékeit, ingatlanjaikat nem tudják az árvíztől megvédeni. Az egyéni védekezés csak addig terjedhet, amíg a víz nem veszélyeztet emberéletet. Onnantól kezdve a kijelölt befogadó helyekre (kitelepítés esetén a Csete Balázs Középiskolába) kell menniük azoknak, akik nem maradhatnak a házaikban. A Humán Szolgáltatások Igazgatósága ezen kívül még három helyszínen tud családokat befogadni.

Galgócz Deák Antal kitért arra is, hogy a kerületben több olyan ipari tevékenységet folytató telephely működik, melyek árvízvédelmi szempontból kritikus helyszínen vannak. Mindegyikkel felvették a katasztrófavédelem munkatársai a kapcsolatot, és elmondható, hogy többségükben önmaguk oldják meg a védekezést, felkészültek a magas vízállásra és a lakosságot nem veszélyeztetik. A Szabadkikötő védelmi munkálataira homokot és homokzsákokat is biztosítottak, mivel ott az egyik kikötőöböl védőgátja a várható vízszint alatt van.

A tájékoztatókban elmondták, hogy a Csepeli Városgazda homokzsákokkal, homokkal, gumicsizmákkal, munkaruhákkal és más eszközökkel, emberi erőforrással támogatja a védekezést, a közterület-felügyelet munkájához pedig a Csepeli Búvár Klub ajánlott fel egy csónakot.

A szakemberek elmondása szerint Csepelen ugyan nem várható olyan veszélyhelyzet, mint a Duna más szakaszain, de előfordulhat, hogy a Margitszigeten, Óbudán vagy Szigetszentmiklóson nagyon komoly védekezési munkákra lesz szükség és segítség kell.

A polgármester jelezte, hogy a Siemens már ötven embert ajánlott fel az árvízi munkákra. A Katasztrofavedelem.hu oldalon bárki jelentkezhet segítőnek, Csepelen pedig a közterület-felügyelet munkatársai írják fel a jelentkezők nevét és elérhetőségét. Hozzátette: az elkövetkező napokban az “operatív törzs”, az önkormányzat vezetői és gépkocsivezetői sem hagyhatják el Budapest területét, és folyamatosan készenlétben kell állniuk.

A Szigetcsúcstól az Auchanig tartott a helyszíni bejárás

A csepeli Helyi Védelmi Bizottság tagjai a beszámolókat követően a nagy Duna vonalát Csepel déli közigazgatási határától, az Auchan-körforgalomtól egészen a Szigetcsúcsig bejárták. Csepel legdélibb részén éppen az Auchan-körforgalomnál él kilenc család. Bár ők már a védvonalon kívül építettek házakat, amelyekre a védelmi munkálatok nem terjedhetnek ki, az önkormányzat előbb ötszáz, majd a bejárás után újabb ezerötszáz homokzsákot és homokot adott a házak védelmére.

A Védelmi Bizottság tagjai ezek után megnézték a Vízművek, a lakótelep és a csápos kutak körüli védelmi rendszert valamint a biztosan elöntésre kerülő “Fácános” környékét, ahol több olyan hajléktalan is él, akik egyelőre nem hagyták el a területet. Ezeken a helyszíneken az árvízvédelmet irányító szakemberek hangsúlyozták, hogy minden segítség, jó szándék és a csepeliek összefogása sem helyettesítheti az öngondoskodást. Az árvíz által veszélyeztetett területet pénteken délig kell elhagyni, az FCSM pedig lezárja az árvízi kapukat is.

A bejáráson ezek után megnézték a Csepeli Erőmű, az erőmű hűtővíz-szivattyújának, a MOL telepnek, a Szabadkikötőnek valamint a Szigetcsúcsnak és a Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telepnek a védműveit is. Ezek közül a Szabadkikötő területén fekszik az egyik kikötői gát a várható árvízszint alatt: ezen a szakaszon a védekezésen dolgozók már kaptak homokzsákokat, de a bejárást követően újabb ezer homokzsákkal segíti őket az önkormányzat.

A bejáráson részt vevő önkormányzati, járási, rendőrségi és katasztrófavédelmi vezetők végül megállapították, hogy Csepel felkészülten várja a minden eddiginél nagyobbnak ígérkező árhullám tetőzését. A szakemberek szerint – amennyiben nem történnek váratlan események – a kerületünkben a veszélyhelyzet ellenére sem kell számítani súlyosabb problémákra.

A bejárásról készített fotókat itt tekinthetik meg.

Forrás: Csepel.hu

Egy hozzászólás “Árvízvédelem: Csepel felkészült, minden szakember a helyén van” bejegyzésre

Itt lehet hozzászólni !