Csepel.hu
A Csepeli Gerincút első szakaszát 2012. november 22-én adták át, ma pedig – Teller Ede születésének 105. évfordulóján – a közterület hivatalosan is az atomfizikus nevét viseli.
Ahogy Németh Szilárd polgármester elmondta, sem a tavaly nyári kerületei testületei, sem az októberi fővárosi közgyűlési ülésen nem volt vita, amikor a képviselőknek dönteniük kellett a csepeli polgármester javaslatáról: a képviselők egyhangúlag megszavazták, hogy Teller Ede, a magyarságát mindvégig megőrző atomfizikus legyen az új útszakasz névadója.
„Elképesztő tudású, teljes életet élő ember volt, aki a legmagasabb szinten művelte tudományt. És éppen ezért mindent megtett annak érdekében, hogy a természettudományokat, a fizikát népszerűvé tegye. Például megírta A fizika egyszerű, mert nagyszerű című könyvét, melyet minden csepeli középiskolás hamarosan megkap” – tette hozzá Németh Szilárd.
A könyvet Csurgay Ildikó fordította, akinek férje – Csurgay Árpád, Széchenyi-díjas egyetemi tanár – is részt vett a mai ünnepségen. A tudományos akadémia tagja felelevenítette Teller Ede életének fontosabb eseményeit, elmondta, hogy Teller már 22 évesen leírta azokat az eredményeket, amiket ma is használnak a kvantummechanikában. Csurgay Árpád is hangsúlyozta, mennyire fontosnak tartotta Teller a fizika népszerűsítését, s milyen kitartóan harcolt az áltudományos babonák ellen.
Teller Ede 56 év után, 1990-ben jöhetett először haza. Ebben az évben a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjává választotta. A mai eseményen részt vett még Borbély Lénárd alpolgármester, dr. Szeneczey Balázs dr. Szentes Tamás és főpolgármester-helyettesek, valamint Hutiray Gyula, a Fővárosi Közgyűlés képviselője.
Forrás: csepel.hu
Teller Ede megérdemli, hogy róla utat is elnevezzenek. A cikkhez azonban van némi kiegészítésem, helyreigazításom.
– Teller Edéről már van közterület elnevezve Pakson, Nagykanizsán, Budaörsön.
– Csurgay Ildikó, a kitűnő villamosmérnök, oktató, nem lánya, hanem felsége Csurgay Árpádnak, a Széchenyi-díjas egyetemi tanárnak.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
Kedves nagyapó!
Köszönjük az észrevételt!
Javítottuk az elírást.
Ede megevé ebédem…
Négy nemzet is büszke lehet rá: a magyar a német az amerikai és a zsidó (vagy izraeli).
Jó húzás volt.
“Szilárdan áll még a 2/3-ad?”
“A Csepeli Gerincút első szakaszát 2012. november 22-én adták át, ma pedig – Teller Ede születésének 105. évfordulóján – a közterület hivatalosan is az atomfizikus nevét viseli.”
-A második szakasz Pató Pálról lesz majd elnevezve?…
Gordon!
Szóval jó húzás és semmi tisztelet? 🙁
Felix!
A “jó húzást” Gordom írta és nem Gordon.
A két személy nem ugyanaz.
Tehát a kérdésedet Gordomnak címezd.
Jogos és bocs.
Az, hogy miért pont Teller Edéről nevezték el a gerincút ezen szakaszát, hmmm… mindegy, a tizenegyest a bíró befújta, megadták, góóóól, örömünnep, hurrá!!!
De hogy az infóra felkerült cikkeket miért nem olvassa át egy korrektor, azt már végképp nem értem.
Ahogy Németh Szilárd polgármester elmondta, sem a tavaly nyári …”kerületei testületei,”… sem az októberi …”fővárosi közgyűlési ülésen”…
Magyarul, szebben, hiszen “Nyelvében él a Nemzet”!
Nyelv-ész? 🙂
http://www.felsofokon.hu/mernoki-es-muszaki-blog/2011/02/02/talalmany-atombomba-szilard-leo-wigner-jeno-teller-ede
Az atombomba egy olyan találmány, amire senki sem büszke. A második világháború lezárását és rengeteg ártatlan halálát okozta. A magyar feltalálók – Szilárd Leó, Wigner Jenő, Teller Ede – közreműködésével készült tömegpusztító fegyver.
Legalább az emlékezés koszorúját lesz hol elhelyezni a dicső munkájáért.
1945. augusztus 6-án Hirosimára ledobott bomba 242 ezer embert ölt meg. Azonnal 140 ezren haltak meg, a többi 100ezer fő a sugárzás mellékhatásai miatt veszteték életüket. Észérvekkel felfoghatatlan támadás következményeit a mai napig nyögi a szigetország.
Teller – Szilárd Leóval és Oppenheimerrel ellentétben nem akarta a fegyver bevetését, de élete végéig bűntudata volt miatta.
Így igazából ők ketten, Oppenheimer és Szilárd Leo a felelősek azért, hogy az atomfegyver borzalma a világra szabadult. Mind a ketten kommunista szimpatizánsok voltak, sőt többek ennél…
http://www.freedom.hu/IIvh/Fegyverek/Jenki/Atombomba.htm
A Faterom nem érti, hogy Csepelen miért lett divat köztereket, utcákat elnevezni olyan emberekről, akik neve közvetve, vagy közvetlenül a tömegpusztító fegyverekkel hozható összefüggésbe. 🙁
“Teller Ede út: a világon elsőként Csepelen neveztek el közteret a világhírű tudósról”
Vajon miért?
Valószínűen így is marad.
Csodálatra méltó, hogy elsőként a kommunista bázissal rendelkező Csepelen, elsőként büszkélkedhetnek.
Nagytarcsán még előbb, bár az sem a világ! 😛
Megmutatták a németeknek és a világnak, hogy szükségtelen elhurcolni egy népcsoportot, mert ott helyben saját hazájukban éghetnek el az a-bomba gyilkos tüzes leheletétől. “Remek” példa volt!
nekem csak az szúr szemet , hogy Szilárd Leó -ról miért nincs közterület elnevezve.