Csepel.hu
Wass Albert igazsága Amerikában címmel rendezett megemlékezést az önkormányzat az erdélyi íróról a Nagy Imre Általános Művelődési Központban január 8-án, éppen azon a napon, amelyen 105 évvel ezelőtt született.
A színháztermet megtöltötték az érdeklődők. Takaró Mihály irodalomtörténész az író amerikai életútjáról tartott előadást, majd Rékasi Károly színművész monodrámáját tekinthették meg a nézők.
Takaró Mihály arról beszélt, hogy miután Wass Albert 1945 tavaszán elhagyta hazáját, hosszú éveken át vívódott, mely országban telepedjen le. Erdélybe és Magyarországra nem térhetett vissza, mert kommunista hatalomátvétel történt, személyét pedig üldözték. Hat évig élt Németországban, majd 1951-ben gyerekeivel hajóra szállt, hogy Amerikában, a szabadság országában találjon új otthonra. Úgy vélte, Amerika az az ország, amely jelentős politikai befolyással bír a világban, s íróként megalkuvás nélkül ápolhatja az erdélyi szellemiséget. Amikor partra szálltak, egy szót sem tudott angolul, de egy skót származású amerikai, név szerint Elisabeth McClain, aki később a felesége lett, pártfogásába vette, s három hónap múlva már jól érthetően beszélt angolul.
Hamarosan népszerű lett az amerikai magyarok körében, és sorra végigutazta a legnagyobb amerikai és kanadai városokat, ahol a legtöbb magyar élt. Egy 1967-es adat szerint 1,7 millióan vallották magukat magyar származásúnak. Célul tűzte, hogy összefogja az emigrációban élő magyarságot, a félretájékoztatott amerikai közvéleményt pedig megismerteti Magyarország és Erdély valós történelmével. Az ötvenes évektől a Floridai Egyetemen oktatott európai irodalmat. Az intézmény egyedülálló volt abban, hogy megünnepelték március 15-ét és október 23-át. Wass Albert szépírói tevékenysége mellett 32 újságban publikálta cikkeit, s történelmi könyvet írt Erdélyről angol nyelven.
Ezt követően Rékasi Károly Szerelmem, Erdély címmel mutatta be monodrámáját, amelyben Wass Albert amerikai életének egy-egy epizódját villantotta fel. A színművész az előadás után elmondta, hogy műsorának megszületéséért köszönet illeti Koltay Gábort, aki az ő főszereplésével készített dokumentumfilmet 2007-ben. A film Wass Albert egyik regénye – az Adjátok vissza a hegyeimet! — alapján született. Rékasi Károly ekkor ismerte meg alaposabban Erdélyt és az ottani emberek életét, akiket úgy jellemzett, hogy szeretetreméltóan képesek örülni a legapróbb dolgoknak, noha szegénységben élnek.
A színész eddig mintegy 120 alkalommal mutatta be előadását szerte az országban és a határokon túl. Egy éven át a Thália Színházban tűzték műsorra folyamatosan. A színművésznek Erdélyben „döbbenetes fogadtatásban” volt része, mert Wass Albert emléke elevenen él. A színész szerint Erdélyben sokan még mindig félnek a magyar írótól, mert személye erős kohéziót jelent a magyarság körében.
Forrás: csepel.hu
Kissé megkésve Boldog Új Évet kívánok minden tisztességes fórumozónak!
Az utóbbi hetekben rajtam végzett generálozás után (a korábbinál ritkában ugyan), de ismét “boldogíthatom” a notórius hazudozókat, akik közül egyesek állítólag még hiányolták is a hozzászólásaimat. (Például a „Manitu” a nagy indián szellem, Noé s „nagyapó”, aki ha kinyitja a száját, akkor hazudik, ha kinyújtja kezét, akkor lop.)
Most csak a Wass Albertről szóló – egymásnak ellentmondó – alábbi két állítással kapcsolatban kérdezem, hogy miért kell egyeseknek állandóan hazudni?!
A csepel.info fenti bejegyzésében Wass Albertról az olvasható, hogy:
“Az ötvenes évektől a Floridai Egyetemen oktatott európai irodalmat.”
Ezzel szemben Wass Albertről a Wikipédiában az áll, hogy:
“1951. szeptember 21-én az amerikai hatóságok megfelelő vizsgálatainak lefolyása után az Amerikai Egyesült Államokba utazott, ahol nyugdíjaztatásáig a Floridai Egyetemen a nyelvi laborban dolgozott technikai segédszemélyzetként (ő kezelte a magnószalagokat).”
Kérdezem, hogy ki hazudik, és miért?!
Úgy látom az orvosi közbeavatkozás eredménytelen volt.
Talán nincs minden fent a Wikipédián.
A Wikipédia arról híres, hogy hiteles! 😀
http://csepel.info/?p=23829#comment-150501 “Meghívó: Emlékezés Wass Albertre”
Vátesz szerint:
2013. január 08., kedd – 22:57
Csodálatos, nagyszerű estet láthattunk! Az ÁMK színházterme megtelt, pótszékekre is szükség volt, így is akadtak akik végigállták az előadást. A közönség olyan figyelemmel, olyan csendben hallgatta mind Takaró Mihály előadását, mind Rékasi Károly filmbetétekkel és prózai előadással tűzdelt, nagyszerű, szuggesztív műsorát, hogy egy tű leesését meg lehetett volna hallani. Köszönet az est szereplőinek, köszönet azoknak is akik ezt a felejthetetlen estet nekünk megszervezték! Köszönjük!
Kedves bugris “Bugi”!
Ne tévessz össze azzal a gátlástalanul hazudozó gerinctelen véglénnyel, aki a tükörből szokott rád visszanézni, és aki velem ellentétben vállon felül szorulna orvosi kezelésre, de a kezelése már csak agyátültetéssel lehetne eredményes!
A rajtam (vállon alul végzett) beavatkozás eredményét illetően viszont el kell, hogy keserítselek, mert olyan hatékony volt a beavatkozás, hogy annak eredményeként jelentősen hosszabb lehet az az idő amelyen belül még nagyon sok borsot törthetek a hozzád hasonló gátlástalanul hazudozó szellemi toprongyok orra alá a hazugságaitok leleplezésével!
?!
Úgy látom, az orvosoknak még dolgozniuk kell rajtad, tehát jobbulást kívánok!
Különben pedig hiányolt a fene.
“1957 januárban Albert állás ajánlatot kapott a Floridai Egyetemen, hogy vezesse a nyelvi laboratóriumot, a diplomázó végzős diákoknak és a doktori fokozatra jelölteknek tanítson franciát, németet, és a megkövetelt idegennyelv-tudást ellenőrizze.” (wassalbert.eu/eletrajz1.html)
Mennyivel más, mint amit egy gyűlölködő komcsi idéz.
Apropó, törött gerincű felkiáltójel, milyen volt a műsor? Vagy ott sem volt, csak Wermer utasítására gyűlölködik és röfög?
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
Írásjel, örülök, hogy valamennyit talán gyógyultál, de a bajod lelki eredetét nem sikerült begyógyítani, az már biztos. Többször is ajánlottam, hogy menj orvoshoz, de pszichológushoz úgy látom mégsem mentél. Kár.
Válogassatok gerinctelen lelkibeteg szerencsétlen hazugládák („Bugi”, „szigetország”, “Manitu”, Noé s „nagyapó”), majd döntsétek el, hogy az alábbi négy variáció közül melyiket tekintitek igaznak, azaz: melyik nem hazugság?!
I. variáció:
A csepel.info fenti bejegyzésében olvasható Wass Albertról:
“Az ötvenes évektől a Floridai Egyetemen oktatott európai irodalmat.”
II. variáció:
A Wikipédiában olvasható Wass Albertről:
“1951. szeptember 21-én az amerikai hatóságok megfelelő vizsgálatainak lefolyása után az Amerikai Egyesült Államokba utazott, ahol nyugdíjaztatásáig a Floridai Egyetemen a nyelvi laborban dolgozott technikai segédszemélyzetként (ő kezelte a magnószalagokat).”
III. variáció:
Idézet Wass Albert által ír „Életem története” című életrajzból:
“Így kerültem hát a muszka frontról Németországba, majd 1951 szeptember 21.-én Amerikába.
Első hivatalosan kiutalt állásomat Floridában kaptam.
A Delandben székelő katona-iskolába küldtek mértant és algebrát tanítani.
Nehány évre rá a katona-iskola bezárta kapuit, engem meg a Gainesville-ben székelő University of Florida vett át, mint ócska lomot, ahol nyelveket és olykor európai történelmet kellett tanítanom.”
IV. variáció:
Idézet a Wass Huba által írt „Wass Albert bővebb életrajza” című műből:
„1951 szeptember 21.-én a család – Éva és Endre nélkül – megérkezett a New York-i kikötőbe, ahol a család találkozott a befogadó védnökével, W. G. McClain úrral és leányával Elizabethtel.
Albertet felvették alkalmazásukba, hogy McClain tejgazdaságát vezesse.
McClain úr és lánya Elizabeth bevételi forrása egy kis tejtermékeket áruló bolt fenntartásából eredt, melyet alkalmazottak nélkül egyedül vezettek.
Időközben Albert és Elizabeth megszerették egymást. Albert beadta a válópert 1952 januárjában és megesküdött Elizabeth-tel még abban az évben májusban.
A McClain farm eladása után az új pár és a négy fiú Floridába utaztak.
Floridában letelepedtek egy kis házban egy Astor nevű faluban, melyet az ocalai nemzeti erdő vett körül.
Ide költöztették McClain úr és Elizabeth kis tejtermékes boltját is.
Albert és fiai vadásztak és halásztak az erdőben.
A fiúk két kecskét és később egy tehenet fejtek.
A család anyagi helyzete szűkös volt és sokféle próbálkozással igyekeztek jobb megélhetést biztosítani az Ocala nemzeti erdőségben.
A tejtermékek boltja nem volt jövedelmező Floridában, ezért eladták és az ebből befolyó pénzt befektették egy éttermi vállalkozásba Astorban.
A főzést Elizabeth végezte, a fiúk szolgáltak fel az asztaloknál, és Albert volt a vendégváró.
Néhány év múlva felhagytak ezzel a vállalkozással, amely utóbb többnyire csak hétvégeken üzemelt.
Eközben Albertet felvették matematikát és latint tanítani egy fiú internátusba kb húsz mérföld távolságra.
1957 januárban Albert állás ajánlatot kapott a Floridai Egyetemen, hogy vezesse a nyelvi laboratóriumot, a diplomázó végzős diákoknak és a doktori fokozatra jelölteknek tanítson franciát, németet, és a megkövetelt idegennyelv-tudást ellenőrizze.
Az egyetemről való nyugdíjazása után 1970-ben Wass Albert visszatért Astor Parkba.”
Megjegyzés:
Nem Wass Albert személyével vagy irodalmi munkásságával van bajom, hanem csak a vele kapcsolatos fent idézett össze-vissza hazudozással!!!
?!
1. A wikipédia nem mindig hiteles.
2. A különféle életrajzok sem mindig hitelesek.
3. A tudományos kutakodásban néha előfordulnak ellentmondások, ami nem a kuszaság a jele, hanem annak, hogy új tények (dokumentumok, levelek stb.) kerültek elő.
4. Más jeles íróval (történelmi személlyel) kapcsolatban is nemritkán napvilágot látnak új adatok, amelyek árnyalják a képet.
5. A kuszaság érzése nem tévesztendő össze az elemi ostobasággal.
“?!”!
Most már látható, hogy milyen embert próbáló és fárasztó dolog a hiteles, tősgyökeres, romlatlan magyar írók összekapirgálása!
Akár egy 25 kötetes Nemzeti Könyvtárra is! ))) 😛 (((
Az est nagyszerűen sikerült ! Köszönet a meghívott előadóknak és a szervezőknek! A termet úgy tűnik “kinőttük” a két év alatt:-)