Index
Nem kizárt, hogy mégis megegyezik a metrókocsik ügyében a BKV és az Alstom, mondja Tarlós István főpolgármester. A BKV buszvonalait várhatóan kiszervezik, az új üzemeltető hozza az új buszokat.
A közlekedési cégből megmaradt üzemegységek várhatóan a Volánbusz és a MÁV elővárosi járataival kiegészülve a Budapesti Közlekedési Központ Zrt.-hez tartoznak majd, amelynek Vitézy Dávid lesz a vezetője. A főváros hamarosan saját tévét és újságot indít. A főpolgármester szerint a Margit híd számlái nem lehetnek titkosak.
Mi lesz az első olyan látható eredmény, amivel a budapestiek az utcán sétálva szembesülhetnek?
Sajnos az a jogszabály csak január 2-án léphet hatályba, ami az aluljárók teljes rendbetételét lehetővé teszi. Amit meg nagyon hamar érzékelhet a főváros, hogy kénytelen leszek-e az előző városvezetés áldásos tevékenysége nyomán néhány hónapra egy csődbiztost hívni vagy sem.
Mi dönti el?
Az ÁSZ-jelentés alapján dől el.
Mikor indul a vizsgálat?
Úgy tudom, hogy a jövő héten. Arra nem adok lehetőséget, hogy az előző városvezetés pénzügyi hagyatékáért mi tartsuk a hátunkat. Most még idejében vagyunk..
Mikorra készül el az ÁSZ a jelentéssel?
Én nem vagyok az ÁSZ dolgozója. Gondolom attól is függ, hogy mit találnak. Szerintem az egész folyamat lejátszódik 2-2 és fél hónap alatt. Azt a liberális kommunikációt nem játsszuk el, hogy lapítunk fél évig, majd a saját ürülékünket az új vezetés fejére öntjük.
A napokban többször egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnökkel. Miről volt szó ezeken a tárgyalásokon?
A főváros finanszírozása, a BKV jövője és a 4-es metró az Alstom-üggyel.
Az utóbbinak friss fejleménye, hogy a BKV felmondta az Alstommal kötött metrókocsi-szerződést.
Így van. Ezek után fennáll a veszélye, hogy az Alstom-ügy megállíthatja egy időre a 4-es metró építését.
A BKV közleménye szerint akár további 3-5 évvel csúszhat a beruházás.
Hogy mikor lesz metrónk, most már nem rajtunk múlik. Bármi is történik, meg kell gondolni a döntést. Ha kiírja a főváros az új tendert, felmerülhet, nem okoz-e kárt a kiírással, ha az Alstom elindít egy pert. Ha nem írja ki, akkor meg esetleg a nemzeti vagyon hanyag kezelésének a vádja merülhet fel. Komoly jogászoknak kell áttekinteni a helyzetet.
Egy kártérítési per évekig elhúzódhat.
Ez a probléma. Hogy az esetleges per végét megvárja-e Budapest vagy sem az új tenderrel. De még az se dőlt el, hogy perel-e az Alstom vagy megpróbál mégis megegyezésre jutni.
Az elképzelhető, hogy mégis megegyezik valahogy az Alstom és a főváros?
Úgy mondanám, hogy nem zárható ki. De ebben a kérdésben, tekintve, hogy az állam is részt vesz a finanszírozásban, a kormány nélkül nem fogok dönteni.
A BKV finanszírozásával kapcsolatban is közös lesz a döntés várhatóan. Mit kér a főváros?
Nagy probléma a 80 milliárdos közvetlen banki adósság. De még ennél is nagyobb baj, hogy a cég minden évben alulfinanszírozott, vagyis állami tőkeinjekció nélkül minden évben csődbe menne. A főváros akkor járna jól, ha az állam résztulajdonossá válna, és a BKV kapna egy 100 milliárd forintos tőkeemelést. Ez eltüntetné az adósságállományt és annak az évi 7-8 milliárdos kamatterheit. Most az a legfontosabb, hogy a BKV mihamarabb megkapja az államtól azt a 15 milliárdot, amivel a cég működőképes maradhat idén, de nem akarok folyton a kormányhoz rohangálni.
A százmilliárdos tőkeemelés mikor várható?
Én azt szeretném, hogy már jövőre, de ebben a kormány dönt, és nem biztos, hogy épp száz lesz.
Alakul egy új, a BKV-t is működtető fővárosi cég, ebben állítólag benne lesz a MÁV és a Volánbusz is.
Igen, a Budapesti Közlekedés Központ Zrt. Arról még nincs döntés, hogy a két másik cég benne lesz-e, ha igen, akkor is csak az elővárosi és budapesti járatokkal.
Ki lesz az új cég igazgatója, marad Kocsis István? De hallottam Vitézy Dávid, a VEKE szóvivőjének is a nevét.
A Kocsis Istvánnal kapcsolatos személyi kérdés még nem dőlt el. A közlekedési központot szándékaink szerint Vitézy Dávid fogja vezetni, de erről még a közgyűlésnek szavaznia kell.
És a másik új céget, a Városüzemeltetési Központot?
Várhatóan László György, a Főtáv volt kommunikációs igazgatója. A két nagy zrt. felügyelőbizottságának egy elnöke lesz: Kovács Árpád, az ÁSZ volt vezetője, aki előzetesen elvállalta a felkérést.
Tehát a Közlekedési Központ alá tartozik majd a BKV.
Legalábbis ami megmarad belőle. A buszszolgáltatást ugyanis kiszervezni tervezzük. Ennek a világon semmi köze nincs a cég privatizációjához. A szolgáltatást szerződés alapján végzik majd, amibe beletartozik az is, hogy a BKV buszsofőrjeit foglalkoztatniuk kell. A kiszervezésre azért lesz szükség, mert a buszpark így gyorsan megújítható.
Az új szolgáltató hozza az új buszokat?
Ez a cél. Az egész nem másért történik, hogy ne kelljen azonnal ezer új buszt vásárolni.
A kampány vége felé lehetett hallani arról, hogy saját fővárosi önkormányzati tévét, újságot kíván indítani.
Rogán Antal belvárosi polgármesterrel megbeszéltük az V. kerületi City Tv főváros általi átvételét és a hatósugarának a városhatárig történő kiterjesztését.
Van erre költségbecslés?
Nem tudok róla egyelőre, de költségvetés kell majd. Ha összevetjük a lakosság eddigi fővárosi ügyekről való tájékoztatását azzal, ami ezután várható, ezt arányba állítjuk a bekerülési költséggel, akkor nyugodtan mondhatjuk, hogy egy metróproblémához képest a tévé forrásigénye elhanyagolható.
Mikor indul be az új tévé?
Jövőre valamikor.
És az újság?
Hónapokon belül lesz egy fővárosi újság is. Nem nagyon tudok olyan európai fővárosról, amelynek ne lenne saját lapja és médiuma.
De ez gondolom, ingyenes lenne.
Én inkább azt mondanám, lehet ingyenes is, arra törekszünk, hogy ingyenes legyen.
De ingyenes lap van már Budapesten.
De azok nem kifejezetten a fővárosi önkormányzat tevékenységéről számolnak be, hanem hol híreket, hol bulvárt közölnek. Nem gondolnám, hogy szigorúan az ellenőrzött tényekhez ragaszkodnak, mi pedig egy ilyet szeretnénk.
Mi a véleménye az Index által indított Margit híd-perről?
Mostantól nem lesz szükség arra, hogy bármelyik lap pereket indítson azért, hogy szerződésekhez és kifizetési bizonylatokhoz hozzájusson. Ez igaz a Margit hídra, a metróra, a szennyvíztisztítóra, az útfelújításokra és másra. Ha bárkinek kedve lesz arra, hogy betekintsen a fővárosi beruházások papírjaiba, számláiba, bármikor nyitott ajtókat talál a Városházán per nélkül is.
Csakhogy a Margit híd esetében a számlák a kivitelezőnél vannak a fix, átalányáras kivitelezői szerződés miatt.
A Margit hídnál ez volt a legnagyobb bizonytalanság. Nem volt soha költségvetés, csak költségbecslések voltak. Ezek között a becslések között pedig igen nagy különbségek voltak. A tervezett összköltség előbb lefelé, majd ismét felfelé változott nagyot szűkszavú magyarázattal. Nem könnyítette a helyzetet, hogy a híd életveszélyes állapotban volt. Egyébként én az átalányáras megállapodások ellen vagyok. Tehát a tételes elszámolás, akármennyire is kényelmetlenebb az adminisztrációja, mindenképpen kívánatosabb, különösen, ha közpénzről van szó. Emberes feladat lesz majd megállapítani a hivatalnak, meg a lebonyolítónak, hogy a hátralevő negyedéves részszámlák kifizetésénél a műszaki alátámasztás megvan-e, és a végzett munka minősége is szempont.
A perben volt egy olyan érve a konzorciumnak, hogy azért nem adja ki a részletes pénzügyi adatokat, mert a szerződés szerint ezt csak a fővárosi önkormányzat hozzájárulása alapján tehetné. Ha kellene, hozzájárulnának-e ehhez?
Itt közpénzekről van szó. A közpénzek felhasználása közügy. Ha az Indexnek arra van gusztusa, hogy a Margit hídról folytatásos beszámolót készítsen, akkor tegye meg. Én biztosan nem fogom ezt megakadályozni. Az én álláspontom egyszerű: közpénzből kötött szerződések és pénzügyi bizonylatok senki részéről nem lehetnek titkosak, akár Margit hídról, akár metróról, akár BKV-ról, vagy másról van épp szó.
A budapesti közlekedés valódi ura
A VEKE régóta szorgalmazza, hogy szét kell választani a budapesti közlekedésben is a megrendelői és az üzemeltetői feladatokat, ahogy ez egyébként Nyugat-Európa számos nagyvárosában van. A skizofrén állapot már a jelenlegi helyzetben is torzítja az érdekviszonyokat, de ha az eddigieknél is több BKV-n kívüli szolgáltató lép piacra (elsősorban a buszközlekedésben), még fontosabb az elkülönítés.
A VEKE egyik vezetőjének, Vitézy Dávidnak most lehetősége lesz vezérigazgatóként irányítani az új szervezetet. A Budapesti Közlekedési Központ ZRt. (BKK) a tervek szerint megkapja a BKV-tól és a Városházától a közösségi közlekedés tervezésével, szervezésével, a stratégiaalkotással kapcsolatos feladatokat és embereket. De ezen kívül még sok mindent. Ha több operátor van, logikus, hogy a tarifaügyek és a jegyértékesítés se az egyiknél (a BKV-nál), hanem a BKK-nál legyen.
De úgy tudni, nemcsak a közösségi közlekedés irányítása lesz a BKK feladata: ide kerül a forgalomszervezés (közlekedési lámpák, burkolati jelek) és a parkolás, a P+R, a kölcsönkerékpár-hálózat ügye is.
Ha első lépésként nem is, később a BKK átveheti a BKV szakmai irányítását, tulajdonosi jogköreinek némelyikét is.
Forrás: Index
Vitézy-családról:
http://csepel.info/?p=11216#comment-76834
Vitézy Dávidról:
“Vitézy Dávidot (21) gyerekkora óta megszállottan érdekli a közlekedés. A fiatalember tizenöt éves kora óta a Városi és Elővárosi Közledesi Egyesület (VEKE) egyik alapító tagja, a forgalomszervezés munkacsoport vezetője és az egyesület sajtószóvivője. E mellett 2007 januárja óta a BKV felügyelő bizottsági tagja. A tisztségre Tarlós István, a Fidesz akkori fővárosi frakcióvezetője jelölte, a fővárosi közgyűlés egyhangúan megszavazta a kinevezését. (…)
Édesapja Vitézy László filmrendező, édesanyja Hankiss Ágnes író, a Hamvas Béla Kultúrakutató Intézet vezetője. Dávidnak három féltestvére van, Vitézy Péter a magánszférában, egy gyógyszeripari cégnél dolgozik, Vitézy Zsófia újságíró, Hankiss Ádám pedig New Yorkban jogász. Vitézy Dávid egyetlen politikai pártnak sem tagja, és nem is akar az lenni.”
http://www.haszon.hu/interju/567-a_kozlekedesi_fenegyerek.html
zed szerint: Most álljunk vigyázba? A Helyi Téma tulajdonosának a rokona, ezt nem írtad le! Ő egy független , olyan mint Schmidt Pál volt?
– 2002-től elnökségi tagja és a Forgalom szervezési munkacsoport vezetője a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesületnek,
– 2005-től a Közlekedésfejlesztés munkacsoport vezetője,
– 2006-tól a VEKE szóvivője,
– 2007-től az Új Magyarország Fejlesztési Terv Közlekedés Operatív Program Monitoring Bizottságának tagja,
– 2007. január 1-jétől a Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV Zrt.) felügyelő-bizottságának tagja.
“Jó kezekben az ország, mert jövőjét azok alakítják, akik valóra váltják álmaikat!”
Fel-fel Vitézyek a csatára…
A gonosz törpe pereputtya????..hmm pedig a gonosz törpe fél roma fél zsidó…
VITÉZY DÁVID .pedig… Ez egészen zsidó a rosszabbik fajtából , mert a Zsinagógás társát a Székely Gábort támadta és fúrta ki a BKW felügyelő bizottságból…:)) ..azzal a csókos lebiggyedő szájával)
JOBBIK!!!!!
…MOST MIÉRT NEM UGATSZ????????????????????????????????
VEDD MÁR ÉSZRE, HOGY KIVEL ÜLTÉL LE HATALMAT DÖNTENI VAZZE!!!!!!! Most Zsidózz!!!!!!
24 éves gyerekre bízzák a Közlekedést!?????????????????????
hmm…mennyit fog ez lopni..Istenem..!!!
.de majd , ha észreveszik, és feljelentik majd a Polt Péter ” elsikálja”,-ezért ülteti oda megint a Fidesz Banda………
HACSAK A NÉP MEG NEM ELÉGELI A NEMZETI TOLVAJ HAZUDÓS KORMÁNY NEMZETI TÖRPÉT ÉS IGAZI FORRADALOMMAL EL NEM ZAVARJA!!!!!!!!
Vitézy Dávid 1985-ben született, tehát van már vagy 25 éves is. Édesapja Vitézy László filmrendező, tévés szakember, édesanyja Dr. Hankiss Ágnes (Erdős Ágnes) fideszes európai parlamenti képviselő, pszichológus, író. Anyai nagyapja Erdős Péter jogász, popmenedzser, egyik apai nagybátyja, Vitézy Tamás üzletember, Magyarország 100 leggazdagabb emberének egyike.
Orbán Viktor pereputtya. Egész pontosan Dávid féltestvére, Vitézy Zsófia – aki tehetsége, szorgalma, valamint más, előttem ismeretlen képességei alapján a Nemzeti Erőforrások Minisztériumának szóvivője lett a kormányváltás után – Orbán Viktor unokatestvére. Vitézy Dávid tehát nem vérrokona Orbánnak, a dinasztikus kormányzásra tett sanda utalásokat ezúton is fapofával visszautasítjuk…..hehehehehehe
EZ A NEMZETI EGYÜTTMŰKÖDÉS NEMZETI EGYÜTT LOPÁS!
“1. § Teljeskoruság a személy életkora 24. évének elteltével éretik el.”
(1877. évi XX. törvénycikk) 😉
Vitézy Dáviddal évekkel ezelőtt többször találkoztam interjú-ügyben. Hihetetlenül tehetséges közlekedésszervező és kommunikátor, akárki fia-borja! Lehet, hogy az alakuló óriáscég vezetésébe beletörik a bicskája, de zseniként ért a témához, szerintem hadd bizonyítson! Bár más területeken is azok jutnának szóhoz, akik egyrészt a szakterületük művelői, másrészt szívvel-lélekkel képesek dolgozni!
Mostmár csak közlekedés kell és lehet szervezni!
🙂
Dávid gyerek a nagypapira ütött?
“Én mindig kommunista voltam. Tőlem senki nem hallotta azt, hogy én már nem vagyok kommunista. Miért hitték, azért, mert lecsuktak? Azért, mert komolyan elhitték, hogy én ’56-ban ellenforradalmár voltam?! Ehhez semmi okuk nem volt, hát az ügyész nem tudott másfél évnyi vizsgálat után összekaparni egy vádpontot ellenem.”
Amíg az emberek (beleértve: gyerekek, unokák) tevékenységének megítélése kimerül a felmenők kommunistázásában (akárha saját magukról állítják!) vagy a fasisztázásban, addig az ország szekere csak tovább süllyed a sárban. 🙁
verőlegény, ha idézel valahonnan, illik odaírni a forrást is.
http://orulunkvincent.blog.hu/2010/10/21/ffs_vitezy_david
Igaz, ami igaz:
“A felkérés Tarlós Istvántól, a Fidesz-KDNP frakciójának vezetőjétől érkezett, de Vitézy fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy egyhangú döntés született, Demszky Gábor főpolgármestertől a szocialista Gy. Németh Erzsébetig mindenki támogatta a VEKE közlekedésfejlesztési munkacsoportjának vezetőjét.
Az Index fórumán szárba szökkent közlekedési civil mozgalom és a főváros, illetve a BKV viszonya az utóbbi években inkább viharos volt, bár akadt példa az együttműködésre is. A fiatal civilek számtalan esetben kritizálták a cég pazarló és szakmailag átgondolatlan terveit a 4-6-os villamos felújításától kezdve a 4-es metróig [2].
“Ahogy eddig is, az utasok érdekeit fogom képviselni, sőt így a VEKE-nek is nagyobb rálátása lesz a BKV ügyeire, mint eddig” – mondta az Indexnek Vitézy, aki a függetlenségének megőrzését hangsúlyozta. Erre szerinte garancia, hogy minden politikai oldal támogatta őt, illetve, hogy az fb nem egy politikai testület.”
http://index.hu/belfold/budapest/1218veke/
Köszönöm, zed, a korrektséget (az csak ráadás, hogy én is így látom)!
Még ,hogy az fb nem politikai testület?
Tessék mondani kik delegálnak oda tagokat?
Hajrá Tarlós István !!!!! ki áltál melettünk a kis-duna part s többi ügyek melett!,Csepelen!!!!
Igéretedet Figyeljük!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ugy mind Szilárdét!!!
Isten áldja CSEPELT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ilyen primitív emberek kedvelik Tarlóst, mint ez a Márta, aki három szót sem képes helyesen leírni. Jellemző. Az áprilisi forradalom a hülyék forradalma volt.