Csepel.hu
A csepeli önkormányzata harminc darab defibrillátor és tizennyolc pár gyermek defibrillátor elektróda beszerzésére pályázott a „Mentsünk együtt életet!” program keretében.
A kezdeményezésnek köszönhetően a kerület forgalmasabb pontjain, a közszolgáltatást nyújtó intézményeknél, szervezeteknél is elérhetővé válnak az életmentő eszközök, melyeket április 30-án adtak át a Polgármesteri Hivatal Nagytanácstermében. Az eseményen részt vett Borbély Lénárd polgármester, Dr. Toldy-Schedel Emil, a Budapesti Szent Ferenc Kórház főigazgatója és Dévényiné Rózsa Erika, az Innomed Medical Zrt. vezérigazgatója.
Dr. Toldy-Schedel Emil kórházigazgató többek között kiemelte, hirtelen szívmegállás esetén túlélésre akkor van a legnagyobb esély, ha azonnal megkezdik az újraélesztést. Többségében meg lehetne menteni a beteget a helyszínen, ha a laikusok tudnának és mernének újraéleszteni. Az időben megkezdett újraélesztés a defibrillátor használatával kombinálva akár 60-70%-os túlélési esélyt jelenthet. Ezen esetek közel harmada ráadásul közterületen történik. Az első öt perc kritikus, az arra járók többsége azonban legfeljebb mentőt hív, de maga nem nyúl a bajba jutotthoz, tíz jelenlévőből alig egy ember mer nekifogni az újraélesztésnek. Életbevágó fontosságú ezért, hogy országosan tovább növekedjen a lakosság számára elérhető defibrillátorok száma és tovább bővüljön azoknak a köre, akik ismerik az újraélesztés lépéseit, fogásait, biztonsággal mernek cselekedni vészhelyzetben is. Ezért az eszköz beszerzéséhez kapcsolódóan a kórház ingyenes újraélesztési képzést is biztosított.
Borbély Lénárd elmondta, a csepeli önkormányzat örömmel csatlakozott e nemes célkitűzéshez, hogy országosan minél több helyen legyen életmenésre alkalmas eszköz és minél több laikus értsen az életmentés alapvető lépéseihez. Csepelen bölcsődék, óvodák, szociális intézmények, közösségi terek, cégek székhelyei, közterületes autó is kap defibrillátort, de a piacra idősek klubjába is kerül egy-egy készülék. Az életmentő eszközök ára megközelítette a 15 millió forintot.
Dévényiné Rózsa Erika, az Innomed Medical Zrt. vezérigazgatója kiemelte a „Mentsünk együtt életet” program sikerre született. Ezek a defibrillátorok az első magyar fejlesztésű életmentő készülékek, melyek megbízható segítséget nyújtanak, ha hirtelen szívhalált tapasztalunk a környezetünkben.
A program a Szent Ferenc Kórház, az Innomed Medical Zrt. együttműködésében és az Egészségügyért Felelős Államtitkárság támogatásával valósult meg.
Forrás: Csepel.hu