MTI, HVG, Csepel.info
“Manci”
Ideiglenes pontonhíd létrehozásának a lehetőségét, a város határán ideiglenes P+R parkolók kialakítását, valamint újabb buszsávok esetleges kijelölését is vizsgálják annak érdekében, hogy a Margit híd felújításának egy éve alatt minél kevesebb kellemetlenséget kelljen elviselniük a budapestieknek – közölte Hagyó Miklós szerdán.
A főpolgármester-helyettes elmondta: felkérésére a Városháza közlekedési szakemberei a hétvégéig közlekedésszervezési, forgalomtechnikai és pénzügyi szempontból áttekintik azt, hogy a rekonstrukció alatt milyen megoldásokkal biztosíthatnák a város közlekedésének zavartalanságát. A Margit hídon jelenleg naponta mintegy ötvenezer autó halad át, s ez jelzi a megoldandó feladat nagyságát – mutatott rá.
A szocialista politikus emlékeztetett arra, hogy a második világháborúban felrobbantott Margit híd mellett 1946 májusától több mint két éven át működött a köznyelv által “Manci hídnak” elnevezett pontonhíd. Az új Margit hidat 1948. augusztus 1-jén adták át a forgalomnak. Úgy vélte, hogy egy ilyen ideiglenes pontonhíd a reggeli és a délutáni közlekedési csúcs idején mindenképpen segíthetné az autók átkelését, napközben viszont lehetővé tennék a hajók közlekedését a Dunán.
A pontonhíd létesítésével kapcsolatban Hagyó Miklós már megkereste Szekeres Imre honvédelmi minisztert. A szakértői elemzés azonban kitér majd arra is, hogy nem lenne-e célravezetőbb külföldről beszerezni egy ilyen pontonhidat. Megvizsgálják a pontonhíd létesítésének lehetőségét közbeszerzési oldalról is – fűzte hozzá.
A Margit híd rekonstrukciójával összefüggő kérdéskör napi áttekintésére operatív csoportot hozott létre a főpolgármester-helyettes Becker László főmérnök és Kerényi László Sándor közlekedési ügyosztályvezető irányításával. Rövidesen elkészül a Főmterv Zrt. a rekonstrukció idejére javasolt forgalomszervezési, közlekedési tervvel.
Hagyó Miklós kulcsfontosságú kérdésnek tartja, hogy megoldást találjanak az agglomerációból érkező napi 400 ezer autó problematikájára. A 600 ezer budapesti gépkocsival együtt milliós nagyságrendű a fővárosban naponta közlekedő gépjárművek száma. Vizsgálják annak lehetőségét, hogy a város határán hol lehet ideiglenes P+R parkolókat kialakítani.
Tervezik azt is, hogy újabb buszsávokat jelölnek ki. Ezek üzemelhetnének akár időszakos jelleggel, a reggeli és a délutáni csúcs idején. A szakértői vizsgálat kiterjed majd arra is, hogy a BKV, a MÁV és a Volán miként tudna hatékony szolgáltatással közlekedési alternatívát biztosítani az autósok számára – jegyezte meg.
A Manci híd történetéről bővebben itt olvashat.
Ez jó. Újfent nem előre tervezünk, hanem elkezdünk hülyeségeken ötletelni a 24. órában. Legalább fel lehet kérni pár haveri tanácsadócéget, hogy jó pénzért rágják meg a gittet, aztán köpjék ki azzal, hogy nem lehetséges.
Ez a Hagyó különösen híres az eszelős ötleteiről. Kiváncsi vagyok, mikor találja ki, hogy belépőjegyet kell vetetni az agglomerációból érkezőkkel. Az eddigi elképzeléseik is azzal zárultak, hogy sarcot kell szedni és nem a problémát megoldani. Eddig terjed a szakértelmük.
Nem igaz az Árpád-hid felé miért nem lehet kerülni. Normális táblázással, tájékoztatással. Pontonhid külföldről !-utána kitalálják az elbontás hülyeség, vagy csak tengeralattjárok közlekedhetnek, vagy felüljáró is kell a hajoknak. Persze a pontonhidba kalkulálni kéne az évi 2-3 árvizet is. De, ha ponton lesz a Dunán, Hagyó-járat lesz? Addig-addig agyalnak,hogy drágább lesz mint a 8km.-es Vőlgy-hid.
Lolka, az a gond, hogy az Árpád-híd felé nincs olyan út se Budán, se Pesten, ami elbírná a forgalmat. Így is egész nap áll a dugó.
Valamikor úgy tervezték a Margithíd felújítását, hogy előtte elkészül az Aquincumi híd. De az is úgy készül, mint a gerincút. Vagy még annyira se.
Gondolom lesz még itt holdas ötletelés, meg “szakértői elemzés”, aztán annyi lesz az eredménye, ami szokott. Egyik reggel kint lesznek tiltótáblák és mindenki menjen, amerre akar.
A pontonhid akkoris egy nagy hülyeség és drága is. Megfogják találni a megfelelő utat. Az autósokat nem féltem inkább a tömeg- közlekedőknek nagy időveszteség a kerülés.
Hehe, Tarlós is pontonhidazik. Lehet, hogy ezért nem tolonganak itt a fideszesek hülyézni Hagyót? 😉
http://inforadio.hu/hir/belfold/budapest/hir-289200
:))
Borítékolom a következőket:
1.Szekeres miniszter kideríti, hogy a honvédségnek nincs megfelelő hídja (Az előző vezetés leselejtezte, majd hulladékáron eladta, a volt NDK készletéből kapott hidakat ,a tankokkal együtt)
2. Ezek után kiderítik, hogy csak külföldről lehet ilyet beszerezni Német- vagy Franciaországból.
3. Több utazás után eldöntik, hogy melyik cégtől vásároljanak, majd létesítenek egy kft.-t amelyik egy Cipruson bejegyzett anonim cégen keresztül lebonyolítja az üzletet.
Így fog a híd a kétszeresébe kerülni, l. Antonov gép, helikopterek felújítása, Kalasnyikovok modernizálása.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
Nagyapó, egyetlen pontodat sem lehet vitatni. Tényleg így lesz.
Mondjuk a katonai pontonok tényleg nem alkalmasak a Dunán ilyen forgalomra. Utász voltam a seregben, volt szerencsém hozzá. Másra készültek.
Pl. ilyenek: http://www.szentesinfo.hu/mozaik/2003/3/europahid.htm
5-10 km/h sebesség mellett át lehet rajta döcögni.
Persze az előbb olvastam a HM közleményét, hogy napi húszmillióba kerülne. http://www.automenedzser.hu/hirek/20090702_Pontonhid.aspx
A 1. pontod már bejött. 🙂
Vannak külföldön olyan szerkezetek, amiket használni lehetne, de szerintem annyiba kerülnének hosszútávon, mint maga a híd. Ezek uszályokon álló, masszív szerkezetek, vagyonokért.
Tehát jöhet a 2-3. pont.
http://tenyek.tv2.hu/Belfold/TenyekCikkek/2009-07-02-hid
Már tegnap szerettem volna feltenni, de nem találtam a tényekben láttam. Ha keservesen is, de marad az Árpád-hid. Megfogjuk szokni.