168 Óra, Csepel.info
Hazánk több mint 22 milliárd eurót kapott az Európai Uniótól az Új Magyarország Fejlesztési Terv megvalósítására. Ennek részeként, tehát uniós társfinanszírozással indult a Nemzeti Iskolafelújítási Program, amely az utóbbi ötven év legnagyobb beruházása a magyar közoktatásban.
A közeljövőben 500 leromlott állagú és korszerűtlen nevelési-oktatási intézmény újul meg idehaza. Konkrét példával mutatjuk be, mit jelenthet egy iskola életében az EU-támogatás. Az uniós pályázat egyik nyertese a csepeli Nagy Imre Általános Művelődési Központ. Sándor Zsuzsanna írása.
A XXI. kerületi intézmény az ország egyik legnagyobb művelődési központja. Integrált funkciót lát el: van itt bölcsőde, óvoda, általános és alapfokú művészeti iskola, illetve könyvtár. Fontos szerepet játszik a Csepel-sziget közművelődésében.
Hátrányos helyzetben
Az épületegyüttest 1984-ben azzal a céllal adták át, hogy a helyi munkáscsaládok gyerekei jobb körülmények közt tanulhassanak. Csakhogy a rendszerváltás óta a kerületben sok minden megváltozott. A Csepel Művek bezárt, az itt dolgozók többsége munkanélküli lett. Közülük sokan eladták lakótelepi lakásukat, vidékre költöztek az olcsóbb megélhetés reményében. A megüresedett ingatlanokat pedig főleg azok vették meg, akik a belső kerületekben már nem bírták fizetni a magas rezsit. A növekvő szociális problémák a Nagy Imre Általános Művelődési Központra is újabb terheket róttak: egyre több olyan feladatot vállaltak magukra, amelyekkel a hátrányos helyzetű gyerekeknek segíthetnének.
Az intézmény vezetője, Rónaháti Sándorné említi: bővítés előtt áll 60 helyes bölcsődéjük. Egészségnevelő csoport is működik náluk, fejlesztőpedagógussal, logopédussal, pszichológussal és családgondozóval. Befogadták a csepeli autista gyerekeket, akik külön osztályban tanulhatnak, de vannak közös foglalkozásaik a többi diákkal is. Így könnyítik meg részleges integrációjukat.
Fontosnak tartják a tehetséggondozást is. Az idejáró 350 általános iskolás és a kerületi iskolák tanulói számára alapfokú művészeti oktatást indítottak. Heti négy órában a báb-, színház-, tánc- és drámapedagógia, illetve képző- és iparművészeti szak választható. Ám a cél nem művészpalánták nevelése.
– Azt tapasztaljuk, hogy a hátrányos helyzetű gyerekek jobban megnyílnak ezeken a foglalkozásokon. Javul önkifejezési képességük, önértékelésük, fejlődik a személyiségük – mondja az intézmény vezetője.
Hüllők és királyok
Mivel „házon belül” közművelődési szakemberek is dolgoznak, a diákok még több segítséget kaphatnak a tanulásban. Különféle szakkörök várják őket délutánonként, de rendeztek már itt „hüllőshow-t”, virágkiállítást, és hamarosan látható lesz a magyar királyok panoptikuma is. Az iskola színháztermében koncerteket, színielőadásokat tartanak meghívott művészekkel, az irodalombarátok pedig a helyi könyvtár 38 ezer kötetéből válogathatnak. A művelődési központban gondolnak a nehéz helyzetű, krízisbe került fiatalokra is: az Ifjúsági Információs Pont irodájában bárkinek tanácsot is adnak.
Esélyt adni
Az elmúlt 25 év alatt azonban az intézmény állapota rendkívül leromlott, önerőből pedig nem futotta volna a felújításokra. Ezért indultak tavaly a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) által meghirdetett Nemzeti Iskola-felújítási Program infrastrukturális és eszközbeszerzési pályázatán, amelyen több mint 224 millió forintot nyertek. Így a csepeli önkormányzat támogatásával együtt egy negyedmilliárdos beruházást indíthatnak el. A közbeszerzési pályázatok lassan lezárulnak, s május közepén megkezdődhet a munka. Kicserélik az összes nyílászárót, remélve, hogy az új ablakok az intézmény energiaszámláit is jelentősen csökkentik majd. Akadálymentesítenek mindenhol, hiszen kerekes székesek is szívesen járnának ide.
Korszerűsítik a bölcsődei és óvodai konyhát, a rozoga mászókák, csúszdák helyére pedig új, EU-komform, a mozgáskoordinációt fejlesztő kerti játékok kerülnek. A tönkrement, balesetveszélyes kerítést is lecserélik. Modernizálják a számítógépeket, az internethálózatot, és interaktív táblákat vásárolhatnak. Multimédiás termet alakítanak ki – ezzel is bővítve a művészeti képzést.
A terveket a gyerekek és a szülők ötleteit, igényeit meghallgatva alakították ki.
Szeptemberben már egy teljesen megújult intézmény várja a növendékeket. A korszerűsítéssel új esélyt kaphatnak a csepeli fiatalok.
Gratulálok, csak így tovább ÁMK!!!!!
Ez igen, nem kicsit,nagyon igen………….Hajrá ÁMK-Hajrá CSEPEL………..:)
atlétaa, nem te vagy Borka-Szász Tamás?
Azt mondta a múltkor, hogy nick néven is írogat? 🙂 🙂 🙂