Átadták a kalózhajós játszóteret és pihenőparkot a Hollandi úton

Csepel.hu

TBE_3492

Átadták Budapest egyik legkülönlegesebb és legszebb játszóterét, a Hollandi úton, a komp közelében található kalózhajós játszóteret és pihenőparkot a gyerekeknek június 9-én. Borbély Lénárd polgármester emlékeztetett rá: az önkormányzat Németh Szilárd korábbi polgármester vezetésével azt tűzte ki célul, hogy élhető Csepel teremtsen. Ennek része a mostani avatóünnepség is.

Az eseményen megjelent Németh Szilárd országgyűlési képviselő, Ábel Attila és Morovik Attila alpolgármesterek, Király Nóra, Újbuda alpolgármestere, valamint Sárosi Tibor fafaragó művész, aki a kalózhajót megálmodta és munkatársaival együtt elkészítette.

Borbély Lénárd avatóbeszédében elmondta, hogy nagy várakozás előzte meg a mai napot, amikor a gyerekek hivatalosan is birtokukba vehették a kalózhajós játszóteret. Az önkormányzat még 2011-ben, Németh Szilárd polgármester vezetésével határozta el, hogy egy élhetőbb Csepel megteremtése érdekében jelentős városrehabilitációt, felújítási munkálatokat hajtson végre, szorgalmazza új munkahelyek létrehozását. A célok középpontjában a családok, az idősek és főként a gyerekek állnak, akik a jövő nemzedékét jelentik. Elsősorban rájuk gondolnak, amikor felújítják a bölcsődéket, óvodákat és a játszóterek sorát. A Kis-Duna partja páratlan természeti szépségével kínálta a lehetőséget, hogy a kerület legvonzóbb részévé tegyék. A strand téliesítésével uszodát hoztak létre, BMX-pályát és fitnesz-parkot alakítottak ki, több kilométeres parti közvilágítást építettek ki. Megújult a Daru-domb, a parti sétány és az ifjúsági tábor is. Az önkormányzat a közelmúltban visszavásárolta az egykori napközis tábor telephelyét, hogy ott szintén közcélokra alkalmas beruházást végezzen.

A Hollandi úti játszótér és pihenőpark különlegessége egy valósághű kalózhajó, amely a gyerekek nagy örömére szolgál. Külön köszönet illeti Sárosi Tibor fafaragó művészt, a Csepeli Városgazda Zrt. faipari főosztályvezetőjét, aki megálmodta és a városgazda munkatársaival együtt megépítette a hajót.

A kalózhajó egy 140 négyzetméteres „homoktengerben” helyezkedik el, némileg megdöntve, mintha partra vetődött volna. Tizenhárom méter hosszú, rajta vitorlákkal, kabinokkal, kapitányi híddal és játékágyúkkal. Körülötte rengeteg vízi állatot formázó játék kap helyet. Két információs tábla is található benne, melyeken az itt élő állatokról és növényekről olvashatnak majd a nagyobbak. Gondot fordítottak a gyerekek biztonságára is, ezért biztonsági elemeket is felszereltek.

A kerületben ez az első olyan játszótér, mely a mozgáskorlátozott gyerekek részére is alkalmas: egy ötven négyzetméteres elkerített területen egy akadálymentesített hinta áll rendelkezésre. A hinta lehajtható rámpával van felszerelve, és bukókeret biztosítja a stabil rögzítést. Használója két kötél segítségével, kézzel tudja hajtani a hintát, így önállóan is tudja használni, ám hidraulikus fékek óvják, hogy ne hajthassa túl. Egy másik különlegesség a baba-mama hinta, amelyben a szülő és a kisgyerek egyszerre hintázhat. A kalózhajós játszótéren és pihenőparkban vécét is felállítottak.

A munkálatok során mintegy ötszáz köbméter földet mozgattak meg, amivel módosították a terepviszonyokat. Mintegy 1100 négyzetméteren fektettek le gyepszőnyeget, százötven köbméter termőföldet helyeztek el, kivágtak négy elöregedett nyárfát, egyet pedig fiatalítottak. A komp és a volt napközis tábor között megújult a járda. A kalózhajó és a játékok nagy része egy éven át készült a Csepeli Városgazda Zrt. műhelyeiben. A helyszíni munkákat két hónapig végezték. Összesen mintegy harminc csepeli szakembernek adtak ezzel munkát.

A játszótér rendjére térfigyelő kamerákkal és parkőrökkel fognak vigyázni.

Az ünnepség csúcspontja volt, amikor a Sandokan zenéjére a gyerekek megrohamozták és elfoglalták a kalózhajót.

Teichter Ágnes szülő ezt mondta: „Két gyerekem van, a kisebbik most lesz két éves, a nagyobbik hét esztendős. Gyerekkoromban is erre a helyre jártam játszani, de akkor nem voltak ilyen különleges játékok. Emlékszem, lehetett hintázni, volt csúszda és homokozó, de más nem. Ez most teljesen különleges hely, öröm lesz eltölteni itt az időt. A fiam most nincs itt, de ha eljön, biztosan egy egész napot eljátszik majd itt.”

Bernáth Orsolya háromgyerekes anya így vélekedett: „A közelben lakom, biztosan gyakran eljárok majd ide a gyerekeimmel. Ez tényleg egy különleges játszótér. Nemcsak azért, mert kalózhajó van benne, hanem azért is, mert gondoltak például a kerekes székesekre is. A Kis-Duna partján, a természet közelségében játszhatnak a gyerekek kedvükre. Válogathatnak a játékok közül, és járhatnak mezítláb a füvön. Számomra fontos, hogy kamerákkal is ügyelnek a rendre és biztonságra. Talán az egyetlen aggodalmam, hogy a csúszda műanyagból van, amely a nyári melegben hamar felforrósodhat.”

Teljes galériánkat megtekintheti IDE kattintva.

Cs. A.

Csepel.hu

4 hozzászólás “Átadták a kalózhajós játszóteret és pihenőparkot a Hollandi úton” bejegyzésre

  1. Rázsó szerint:

    Ez még egész jó dolog is lehet. A gyerekeknek biztos tetszeni fog.

  2. Jeniszej szerint:

    kerdezo szerint:
    2016. június 08., szerda – 13:08
    Nekem tetszik, remélem, az állag megóvás is példás lesz!

    Jeniszej szerint:
    2016. június 09., csütörtök – 07:53
    Szép ez a játszótér és a hozzá tartozó parkoló is!
    A játszótértől körülbelül 2, 5 kilométerre található RSD. “csőhíd” és környéke ami gyönyörű időben is kihalt. Csak elvétve akad a „bazi erős – ”sorompókkal lezárt horgászparton” egy-egy horgász.
    Kedves “ADMIN” légy szíves sorold fel, hogy mit köszönhettek volna meg az idős horgász családok a polgármesternek, – aki a szíves meghívás ellenére sem ment el közéjük, ahol SZEMTŐL- SZEMBE kérdezhettek volna tőle,
    – Levélbe üzengetni a kerület horgászainak, meghívás ellenére – kicsi megszégyenítő dolognak találom.
    Köszönet járna azért, hogy teljes horgászfelszereléssel csak 2500-500 méter távolságból tudják- vagy nem, tudják meredek lejtőn megközelíteni a horgászok pénzén, rendbe rakott vízpartot?
    AZT HISZEM EZT NEM!
    A horgászok nem igényelték a part kivilágítását, mert elzavarja a halakat!
    – Naponta lejárok fényképezni a „HORGÁSZ PART” látogatottságot. Igaz néha találkozom nagytestű szájkosár nélkül sétáló kutyákkal. Gondolom a kihalt területen félnek az emberek azért csak igy mernek sétálni a kutyusukat sétáltatók is.
    Lefényképezem a túlsó partot is, ahol rengeteg horgász tartózkodik, mert itt engedélyezett a munkában is megfáradt idős horgászcsaládoknak megközelíteni a vízpartot, és ott parkolni a horgászfelszerelést szállító járműveikkel.
    A legjobb tudomásom szerint nem volt mit megköszönni a horgászoknak, mert a felállított elzáró sorompók felszerelése az ellenük a horgászok ellen készült.
    A velem beszélt horgászok inkább fel vannak háborodva az ellenük irányuló intézkedéseknek. A “bal oldali” vízparton hemzsegnek a horgászok. Vajon miért? – Mert ott jobban süt a nap?
    Mindenki érdeke volt, hogy a szemetet rejtő területet és a domb környékét az Önkormányzat rendbe rakta. Ez a környéken lakóknak jó. Ők igényelték a legjobban, hogy a nyomortanyák elkerüljenek máshová, vagy megszűnjenek.

  3. Jeniszej szerint:

    „Tisztelt Csepeli Horgászok!
    Nem tudok ma a közgyűlésükön Önökkel együtt lenni, de fontosnak tartom, hogy röviden beszámoljak a Kis-Duna parti terveinkről.
    Öt év telt el azóta, hogy a csepeli önkormányzat teljes fordulatot hajtott végre legnagyobb kincsünk, a Kis-Duna part kezelésében. Sok évtizedes lassú pusztulás után 2011 tavaszán kezdtük meg Németh Szilárd polgármester úrral a part rendbe tételét, méghozzá a Daru domb környékének megtisztításával a szemétdomboktól és a hajléktalan-telepektől. A parton hosszú idő után ismét rendszeres lett a fűnyírás és szemétszedés, ismét lett uszodánk: elértük, hogy csepeli üzemeltetésű és állandó nyitva tartású legyen a strand. Az elmúlt években felújítottuk a parti ösvény első szakaszát, ami mellett megkezdődött a közvilágítás kiépítése is. Rendbe tettük a Daru domb közvetlen környezetét és az Ifjúsági Tábort. BMX-pálya, focipályák, finesz parkok, új padok sokasága várja a csepelieket. Hatalmas munkával eljutottunk oda is, hogy pár hete visszavásároltuk az elkótyavetyélt Napközis Tábort, ahová a kerület korábbi vezetői hatszintes, 180 lakásos luxus lakóparkot képzeltek. Így már nem kell attól félni, hogy beépítik a legféltettebb kincsünket, a Kis-Duna partot.
    De ezt Önök mind tudják. A csepeli horgászok többsége is támogatta a part megújulását, rendbetételét. Sokan részt is vettek ebben. A luxuslakópark elleni fellépésben, a szemétszedések alakalmával vagy a hétköznapokon, a part tisztaságának és rendjének megőrzésében a csepeli horgász társadalom a szövetségesünkké vált. Köszönjük!
    Látni kell, hogy az olyan vízpartok, mint amilyen a csepeli, gyönyörű fekvésük és környezetük miatt az ingatlan befektetők célpontjai. A csepeli Kis-Duna partot az utolsó óra utolsó másodpercében sikerült megmentenünk. Mi erre szövetkeztünk a csepeliekkel. De mi garantálja, hogy a jövőben is mindig olyan vezetése lesz a kerületnek, amely a parton sport és pihenőövezetet lát, nem pedig értékesíthető telkeket? Volt már ezzel ellenkező példa. A negatív tapasztalatok alapján ezért meggyőződésünkké vált, hogy csak akkor tudjuk hosszú távon biztosítani, hogy a csepeli Kis-Duna part nem lesz az ingatlan befektetők prédája, ha azt minden csepeli egyaránt a magáénak érezheti a gyermekkortól kezdve a nyugdíjas korig, a futóktól kezdve a horgászokig. Ez áll a part fejlesztésének középpontjában. A Kis-Duna part fejlesztésének önkormányzati koncepciója két egyszerű alapelvekre épül.
    1. Sport- és pihenőövezet, ahol gyermekkortól nyugdíjas korig minden korosztály jól érezheti magát. A sport nem válik el élesen a pihenéstől. Lehet játszani, sétálni, kocogni, kerékpározni, focizni, a fitnesz-parkokat használni, kajakozni, kenuzni, evezni, horgászni, a leendő többfunkciós csarnokban sportolni.
    2. A partvonal a Balaton partjához és a legtöbb értékes folyó- vagy tóparthoz hasonlóan autómentes. Ez a kisgyermekesek, családok biztonságát és a kiépített parti ösvények épségben tartását szolgálja. Csak a mentők, rendőrök, a katasztrófavédelem és a Városgazda mehet be gépjárművel előzetes bejelentés nélkül a part mellé.
    A haltelepítéseknél a továbbiakban is segít az önkormányzat, az előre bejelentett horgászversenyek esetén, a verseny idejére pedig a versenypályához is be lehet menni autóval. Kérésüket megfontolva, a versenyfelszerelésük mozgatása és védelme érdekében az autók lent is maradhatnak, ameddig a verseny tart. Amikor a parti sétány és a közvilágítás a Daru dombtól harmadik ütemben tovább épül a Gubacsi híd felé, ezt a szabályozást újra kell gondoljuk közösen.
    A következő hónapokban és az elkövetkező években a terveink szerint az alábbi fejlesztések valósulnak meg még a Kis-Duna parton:
    • Folytatni fogjuk a part menti világítás kiépítését és a parti ösvény felújítását.
    • A csepeli horgászok kérésére felülvizsgáltuk a parkolóhelyeket, és megkezdődik azok rendbetétele, jól látható kiépítése. Ez a tervek szerint 2017 nyarára lesz kész.
    • Megkezdődött egy parti toalett kiépítése a kompnál. Nyilvános toalett a komp mellett az Ifjúsági Táborban valamint az egykori Bajnokok Klubjánál lesz majd.
    • A Nádfedeles környékén több horgászállást is segít az önkormányzat a horgászok kérése alapján áttelepíteni.
    • Megkezdődött egy Budapesten is egyedülálló kalózhajós játszótér felépítése a Pusoma vendéglőnél, ami a vízi élővilágot fogja szemléltetni.
    • Az Ifjúsági Táborban hamarosan megkezdődhet a többfunkciós sportcsarnok építése a jelenlegi dupla betonpálya területén. A csarnok közösségi rendezvények tartására is alkalmas lesz.
    • Készül egy futópálya a parton.
    • A Daru domb tágabb értelemben vett környéke még ebben az évben teljesen megújul.
    A Daru domb önkormányzati, közösségi rendezvények tartására kiválóan alkalmas tér, felújítása igazodni fog ehhez. Egyben javul ezen a területen a part gyalogos megközelíthetősége. Megújul az egykori Bajnokok Klubja: az önkormányzat nem engedheti meg, hogy egy romház csúfítsa el a partot.
    Ismét vendéglő és vendégház lesz a megújuló épületben, ami a Kis-Duna part
    Színvonalának emelésében fog óriási szerepet játszani.
    • A kerékpáros közlekedés és elérés javítása érdekében az önkormányzat kis gyalogos és kerékpáros hidat szeretne létesíteni a csőhíd környékén. A strand „kerékpáros barát” átalakítása is tervbe van véve.
    • A Kis-Duna part fejlesztési koncepciójába illő hasznosítási terv készül a Napközis Táborra. A tábor területén álló épületek sajnos teljesen lepusztultak, azok további hasznosítása valószínűleg nem lehetséges.
    Tisztelt Csepeli Horgászok!
    Számos olyan javaslat épült a Kis-Duna part fejlesztési koncepciójába, melyeket a horgász társadalom javaslatára vettünk figyelembe. Bízunk benne, hogy a horgászok támogatni fogják a fejlesztési koncepciót, amely meggyőződésünk szerint hosszú távon az Önök érdekeit is szolgálja.

    Megjegyzés: A Horgász társadalom, mint természetet szerető ember természetesen támogatja azokat az intézkedéseket

    Budapest, 2016. április 23.
    Borbély Lénárd, Csepel polgármestere”

    Jeniszej megjegyzése:
    Ezek nem vagy csak egy esetben részben támogatják a horgászok érdekeit.
    A közösség érdekében a Gubacsi híd felújítását volna előnyösebb, az értelmetlen „csőhídi bővítés helyett. – Igaz az is, hogy egy ilyen híd a komp helyén a parkoló és játszótér mellett nagyon előnyős volna megépíteni
    Milyen furcsa lehetne az, ha az Önkormányzat más sportágban, mint például tenisz és focipálya közepére kerékpár utat, kutya futatót BMX-pálya, finesz parkok, közepére sétányokat álmodna meg.
    Ezért furcsa a Csepeli horgásztársadalom megsegítésére hozott intézkedések , mint a pálya sorompóval történő lezárása. ))) 😀 (((
    Én és a Faterom nem vagyunk horgászok talán ezért.

  4. fghfjhgkjhk szerint:

    Nekem tetszik a játszótér, ma megnéztem.
    Végre sikerült egy normális posztot is írni. 😉

Itt lehet hozzászólni !