Csepel.info
Tóth Mihály, a kommunista párt utolsó csepeli első titkára vezeti a harcot
Az utolsó csepeli első titkár, a szintén utolsó tanácselnök, volt KISZ-vezetők, MSZMP-s pártfunkcionáriusok és az egykori Csepeli Munkásőrség tagjai alkotják majd a letűnt pártállami titkosszolgálat egyik képviselőjével és családtagjaikkal azt az “élő láncot”, amely a Csepeli Munkásotthon köztulajdonba kerülése ellen tiltakozik június 24-én, délután 5 órakor – értesült a Csepel.info. Nagy látványosság azonban nem várható: nem brezsnyevi stílusban, pártállami kitüntetések páncélmellényében, eredeti munkásőr egyenruhában és dobtáras géppisztollyal vonulnak az egykori elvtársak, hanem szigorúan civilként vesznek részt a rendezvényen. Ma ugyanis a civil a divat.
Amióta Németh Szilárd csepeli országgyűlési képviselő olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely lehetővé teszi, hogy a közhasznú alapítványok esetében ne lehessen a zavarosban halászni, felbolydultak az intézményt sajátjukként használó posztkommunista és ultraliberális pártok. A csepeli munkások téglajegyeiből épült és egykor nagy hírű intézmény a törvényjavaslat segítségével ismét csepeli köztulajdonba kerül. Csakhogy, mivel Magyarországon demokrácia van, jelenleg fideszes a kerület vezetése. Így a változást a pártállami diktatúra egykori tagjai rossz szemmel nézik és hisztérikusan ellenzik. Jól mutatja ezt a tiltakozó megmozdulás Facebook-oldala is.
Tóth Mihály, az MSZMP utolsó csepeli első titkára már jelezte részvételét, és várják Orosz Ferencet is, az utolsó MSZMP-s tanácselnököt. Kál Károly, aki a pártállami diktatúra titkosszolgájából lett MSZP-s képviselő, utána civil vezető, SZDSZ-es képviselő majd DK-s politikus, szintén a Facebook-on jelentette be részvételét. Információink szerint várják még Borsány Györgyöt, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének csepeli vezetőjét és munkásőr elvtársait, valamint a Csepel Művek egykori párt- és szakszervezeti funkcionáriusait. A balliberális fiatalságot fogják képviselni Hudák János és Szabó Szabolcs, akik a választási kampányukban köszönhettek sokat a most hirtelen pártsemlegesként és civilként hirdetett intézménynek.
Borbély: Csepel és a csepeliek érdeke, az alapító atyák kívánsága
A Németh Szilárd által benyújtott “Lex Munkásotthon” a legjobb módon szerzi vissza a kulturális központot a csepelieknek, mivel az a javaslat alapján a kerület önkormányzatának irányítása alá kerül. Ezzel biztosítottá válik, hogy mindenkor a csepeliek által demokratikusan megválasztott testület döntsön az intézmény sorsáról, és biztosítsa az intézmény működtetését. – írta Borbély Lénárd csepeli polgármester abban a felhívásban, amely kedden látott napvilágot.
“Szabó Szabolcs, az Együtt politikusa esküt tett arra, hogy mindig Csepel és a csepeliek érdekében végzi munkáját. Ezért a csepeli polgárok nevében arra kérem Szabó Szabolcsot, hogy támogassa a Németh Szilárd által benyújtott törvényt. Ezzel betartja azt az ígéretét, hogy képes az összefogásra, ha a kerület és a csepeliek érdekeiről van szó. A csepeli kétkezi munkások, az alapító atyák közös tulajdonban hozták létre és működtették a Munkásotthont. Ma is azt akarnák, hogy az intézmény köztulajdon legyen, és fennmaradhasson az a kulturális érték, melyet ránk hagytak.” – emelte ki Csepel polgármestere.
Szabó: folytatódjon a huzavona
Szabó Szabolcs országgyűlési képviselő, aki a csepeli balliberálisok közös jelöltje volt, a Facebook-oldalán válaszolt Borbély Lénárd polgármester nyílt levelére. A Szigetvári Viktor által vezetett Együtt politikusa a megoldást jelentő javaslat visszavonását és az öt éve tartó, de sehova sem vezető tárgyalások folytatását kérte. Szabó szerint így közös sajtótájékoztatón lehetne bejelenteni, hogy a felek öt meddő év után folytatják a sikertelen kompromisszum-keresést.
Szabó Szabolcs közben csatlakozott ahhoz a Facebook-csoporthoz, amely szerint az, hogy a Munkásotthon ismét az intézményt felépítő csepeliek tulajdonába kerülne, egyet jelent a lenyúlással, lopással. Az állítólag civil kezdeményezésre tolvajozó, de többségében az MSZP, a DK, a PM és az Együtt politikusaiból, családtagjaikból álló közösség a szerdai élőlánccal szeretné megakadályozni, hogy az intézmény ismét a csepelieké legyen. “Az MSZP nem fog 4 méter magas szögesdrót-kerítést építeni a Munkásotthon köré. De nem fogjuk ölbe tett kézzel nézni sem, hogy Csepel utolsó független intézményét is lenyúlják. Ezúton csatlakozunk a Munkásotthon felhívásához és kérjük a csepelieket, hogy kövessék a Csepeliek Munkásotthona Facebook-oldalt, és álljanak melléjük a jó ügyért!” – tették közzé a magukat pártsemlegesnek mondó, főként párttagokból álló “civilek”.
Csepel.info