Csepel.hu
Kiváló ötlet alapján szervezett szavalóversennyel tisztelgett a Radnóti Miklós Művelődési Ház a költészet napja előtt. Az április 10-én „A dalszöveg is vers” címmel megrendezett versenyen az indulók ismert és kevéssé ismert magyar dalok szövegeit szavalták, de külön kategóriában idegen nyelvű művek fordításával is lehetett indulni.
A több mint harminc induló többsége az általános iskola felső tagozatából került ki, de lehetett nevezni az alsó tagozatból és gimnáziumból is; felnőtt kategóriában mindössze egy versenyző volt. A délután folyamán valóban jobbnál jobb szavalatokat hallhatott a közönség. Bárki számára komoly kihívást jelenthet, ha ismert dalok szövegeit a versmondásból ismert eszközökkel, átéléssel kell elszavalnia. A versenyzők, kicsik és nagyok egyaránt igen jól vették az akadályokat, sokszor teljesen új kontextusba helyezve az ismert mondatokat. A zsűri minden produkciót külön-külön értékelt, ettől a szavalóverseny egy tehetségkutatóhoz hasonlított. Az indulók egy része komoly, nehéz műveket választott, legtöbbször saját indíttatásból – sokan szavalták Bródy János, az Edda, vagy a Karthago dalainak szövegét. Akik idegen nyelvű dalokat választottak, igényes műfordításokat adtak elő.
A bírák a verseny végén nehéz döntés elé kerültek. Máger Judit, lapunk szerkesztőségvezetője, Vida István a Csepeli Városkép Kft. ügyvezető igazgatója, valamint az ismert énekesnő, Csemer Boglárka Boggie alkották a döntőbizottságot. Boggie, aki idén megnyerte „A dal” című zenei tehetségkutatót, és ezzel képviseli hazánkat az Euróvíziós Dalfesztiválon, a verseny után elmondta, számára is meglepő volt, hogy néhány komolytalan dalszöveg mennyire érettnek tud hatni a szavaló gyerekek szájából. Az énekesnő, aki egyébként csepeli születésű, és a Fasang Árpád Zeneiskolába járt, a verseny méltatásakor úgy fogalmazott:
„Boldog vagyok, hogy Csepelen ilyen sok tehetséges fiatal van, és meg is mutatják magukat. Ma már nem divatos a költészet, ezért is jó volt látni, hogy ennyien indultak a versenyen.”
A színvonalas és izgalmas verseny végén az okleveleket és a díjakat Borbély Lénárd, Csepel polgármestere adta át, aki maga is méltatta a színvonalas versenyt. Az értékes szövegfordítások pedig azt az ötletet adták a zsűritagoknak, hogy külföldi zeneszövegek fordításaiból szervezzenek versenyt, így várható a folytatás is.