Új Kurír blog
Mindannyian kíváncsiak vagyunk, hogyan élhetnénk meg a 100 éves kort, azonban a legtöbben rossz helyen keressük a megoldást. Szerencsére a Blue Zones Project céljául tűzte ki, hogy megtalálja a hosszú élet titkát.
A kutatásukat azokra az irányelvekre alapozzák, amelyet 100 évnél idősebb emberektől hallottak. 9 olyan egészséges szokást találtak, amelynek segítségével nemcsak hosszabb, hanem egészségesebb és boldogabb életet tudhatunk magunkénak.
1. Mozogj természetesen
Azt nem győzzük hangsúlyozni, hogy a mozgás az egészséges élet része, de arról elfelejtkezünk, hogy milyen mozgásról van szó. A leghosszabb életű emberek nem edzőtermekben tesznek szert a szükséges erőnlétre. A mozgásnak természetesnek kellene lennie. Minél többet gyalogoljunk például, ahelyett, hogy a mozgólépcsőt vagy a liftet választanánk. Igyekezzünk az életünket megkönnyítő háztartási eszközöket csak akkor használni, ha feltétlenül muszáj. Összefoglalva, adjuk fel a kényelmet egy kis mozgásért cserébe.
2. Tudd, hogy mi a célod
Ha tisztában vagy a céloddal, akkor akár 7 évvel is meghosszabbíthatod az életed. Addig amíg van miért küzdened, addig a tested sem fogja feladni a harcot. Ha minden ébredéskor azt várod, hogy mikor alhatsz újra, akkor a szervezeted sem fog energiát vesztegetni arra, hogy sokáig „kínozzon” az élet terhe. Legkönnyebben úgy határozhatod meg a célodat, hogy megvizsgálod az értékeidet. Találd meg, mi az ami felvillanyoz és amihez tehetséged is van. Ezután már csak utat kell találni, hogy ezek révén hogyan tudsz értelmet adni a saját életednek és a másokénak egyaránt.
3. Kikapcsolódás
A legtöbb korral járó megbetegedés gyökere a stressz. Bár ezzel mindenkinek együtt kell élnie, a hosszú élethez meg kell tanulni felszabadulni a nyomás alól. Ez lehet egy séta, olvasás, meditáció, imádság, vagy bármi, amelynek révén el tudsz lazulni. A lényeg, hogy miután megtaláltad a tökéletes kikapcsolódást, tedd azt a napirended részévé. Nem csupán érzelmileg, hanem testileg is fel tudsz töltődni akár 5 perc alatt is.
4. A 80%-os szabály
A hosszú életű emberek egyik divatos diétát sem követték soha. Mindössze egy egyszerű szabályt tartanak be: abbahagyják az evést, amikor úgy érzik, 80%-ban tele vannak. Az a maradék 20% dönti el, hogy hízunk-e vagy fogyunk. Ennek érdekében célszerű kisebb tányérokat használni és megszabadulni a TV-től a konyhában vagy étkezőben. Azt se felejtsük el, hogy a vacsorát késő délután-kora este együk meg, és hogy ez legyen a nap legkönnyebb étkezése.
5. Növény-örvény
Nincs is finomabb egy jól elkészített steak-nél vagy pörköltnél. És mondhatjuk, hogy a mai idősek is ezeken nőttek fel, azonban ez nem igaz. A hosszú életű emberek csak alkalmanként ettek húst, nem úgy, ahogyan azt manapság tesszük. Ezzel szemben inkább zöldségeket és gyümölcsöket ettek, amelyekben már természetes állapotban megtaláljuk a különböző betegségek ellenszerét, anélkül, hogy tudnánk róla. Vagy limitáld a húsevést heti 2-szeri alkalomra, vagy tekints a húsra úgy, mint valami étel ízesítőre, és ne vidd túlzásba a használatát. Helyette inkább babféléket és magokat vigyél az étrendedbe.
6. Egy délutáni bor
Számos összetevőjének köszönhetően, a bor a szív- és érrendszeri betegségek és bizonyos daganattípusok kockázatát csökkenti, valamint bizonyos idegrendszeri betegségek előrehaladását lassítja. A nők napi 1 pohár, a férfiak napi 2 pohár bor elfogyasztásával így javíthatnak az egészségükön. Természetesen ennél több már inkább árt, mint használ. Viszont ha egy kellemes vacsora alkalmával iszunk egy pohárral a barátainkkal, akkor csak az áldásos hatásait élvezhetjük.
7. A megfelelő törzs
A hosszú élet csak úgy érhető el, ha olyan emberekkel vagyunk körülvéve, akik szintén az egészséges életet támogatják. Kutatások kimutatták, hogy a dohányzás, az elhízás, a boldogság és a magány is ragályosak. Fontos tehát odafigyelni arra, hogy kikkel találkozol rendszeresen. Inkább olyanokkal tölts időt, akik pozitív hatással vannak rád és az életminőségedre.
8. Közösség
A projekt több, mint 250 interjúalanya közül, mindössze öten állították, hogy nem tagjai vallási közösségnek. Az nem számít, hogy milyen vallásról van szó, a lényeg, hogy rendszeresen részt vegyél a találkozókon és érezd, hogy egy nagy közösség része vagy. Egyéb kutatások kimutatásai szerint vallási közösségek látogatása havi 4 alkalommal akár. 1-14 évvel is meghosszabbíthatja életünket. Ha ötleted sincs, hogy hová mehetnél, biztosan találsz egy barátot vagy szomszédot, aki tud segíteni, de akár az internetet is használhatod erre.
9. A szeretteink az első helyen
Azok a 100 évnél is idősebb emberek, akik boldognak és egészségesnek vallják magukat, mindig a családjukat teszik első helyre. Ez jelentheti azt, hogy az idősödő szülők vagy nagyszülők közelében élünk, de akár azt is, hogy csupán boldog párkapcsolatban élünk. Amíg az otthonunkban szeretetteljes légkör uralkodik, addig biztosak lehetünk abban, hogy hosszabb, boldogabb és egészségesebb életünk lesz, mint egyébként lehetne.
Forrás: Hódi Zsuzsa, Új Kurír blog
Itt egy mérvadó, kipróbált tapasztalat!
“Whisky, szivar és semmi sport” W. Churchill 😛 😀
A hosszú élet ritka! 😀