Csepel.hu
Pórul járt annak a személygépkocsinak a sofőrje, aki a Plútó úton nemrég belerohant az utat szegélyező hangvédőfalba, de továbbhajtott, mintha mi sem történt volna. Jókora anyagi kárt okozott, de rajtaveszett, mert nem számított rá, hogy térfigyelő kamerák rögzítették a mutatványát. A csepeli rendőrök kézre kerítették és felelősségre vonták. Egyebek mellett ez a történet is elhangzott azon a közbiztonsági fórumon, amelyen a kerületi lakók biztonságérzetének javítását vitatták meg a csepeli rendőrkapitányság szervezésében november 25-én.
Papp Péter rendőr ezredes, kerületi kapitány arról számolt be, hogy Csepel közbiztonságának védelme három pilléren áll, amely különféle térfigyelő kamerarendszereken alapszik. Az első pillért azok a rendszámfelismerő kamerák jelentik, amelyek a kerület ki- és bevezető útjain találhatóak. Ezeken keresztül pontosan nyomon tudják követni, hogy milyen gépjárművek érkeznek, illetve hagyják el Csepelt. A fotókon nemcsak a rendszámok jól kivehetőek, hanem az autók típusa, színe és a gépjárművezetők is felismerhetőek. Havonta legalább egymillió autóról készülnek felvételek, de az adatvédelmi előírások szerint ezeket csak néhány napig tárolják. A rendőrségre bekötött rendszer azonnal jelzi, ha a gépjármű valamilyen okból gyanús, például ha lopott az autó. Azt is figyelemmel tudják kísérni, hogy egy gépjármű hányszor halad el a kamerák előtt. A kamerákkal éjjel és rossz látási viszonyok között is jó felvételek készíthetők. Ennek is köszönhető, hogy nemrég lebukott az a gépjárművezető, aki nekihajtott a Plútó úton lévő hangvédőfalnak, majd elhagyta a helyszínt. A rendőrség tervei között szerepel, hogy a meglévő kamerák mellé további hat kamerát helyeznek el.
A közbiztonság védelmének második pillére az a mobil rendszámfelismerő kamera, amelyet szolgálati autóba szerelve menet közben használnak, és szintén képes felismerni a gyanús járműveket. Ezzel a mobil eszközzel akadtak több, más kerületekben ellopott autónak a nyomára a Vízmű lakótelepen a közelmúltban.
A harmadik pillér a kerület különféle pontjain elhelyezett 46 térfelügyeleti kamera, amelyek segítségével bizonyítékokat szerezhetnek bűncselekmények elkövetéséről, vagy előrelendíthetik a nyomozást.
A közbiztonság javítását eredményezte, hogy a csepeli önkormányzat havonta 10,5 millió forinttal támogatja a szabadidős rendőrök munkáját, akikkel gyakrabban lehet találkozni a közterületeken. Szintén kedvező hatást értek el azzal, hogy az önkormányzat négy segédmotort és hat kerékpárt vásárolt. A tapasztalat szerint a lakóknak közvetlenebb a kapcsolatuk a motorral, kerékpáron járőröző rendőrökkel, mert könnyebben megállíthatják őket, beszédbe elegyedhetnek velük.
A kamerarendszer és a bevezetett túlszolgálat hatékonyságát bizonyítja, hogy a kerületben csökkent a bűncselekmények és a gépjárműlopások száma. Tavaly 108 autót tulajdonítottak el, idén november végéig felére csökkent ezek száma.
Forrás: Csepel.hu
…darabját 2 millióért. listaára amúgy 200.000.
Javasolnám, hogy ne a meglévő kamerák mellé telepítsenek újakat, bár igaz, hogy párosan szép az élet.
Félix! A kamerák nem azért vannak párban, hogy párosodjanak, hanem… na, gondolkodj egy picit.
felix!
Azért lesznek párban, hogy az egyik őrizze a másikat!
De szép is lesz a tábla:
KAMERÁVAL ŐRZÖTT KAMERA! 😛 😀
szigetország!
Helyetted?
grün sem találta el.
Az egyik kamera elölről, a másik a hátsódról készít fotót. Tudniillik az autók esetében kell egy kép szemből, egy másik pedig a hátsójáról. Van rá példa, hogy elől más rendszámtábla van, mint hátul. Ez, ugye, nem szabályos…
A kamera pedig nem tud forgolódni.
Alulra is kell egy, mert az alvázszám is átlehet ütve.
Sok hülye meg fizet a gyorshajtásos fotók után, pedig ott csak egy kép készül. 😀
“A rendőrségre bekötött rendszer azonnal jelzi, ha a gépjármű valamilyen okból gyanús, például ha lopott az autó.”
.
Még mindig értetlenül állok Papp óbester elvtárs kijelentése előtt.
Mibúl ismeri fel a kamera, ha egy autó lopott?! 😛 😀
grün!
Ha viccesen akarnék válaszolni ostoba kérdésedre, ezt írnám: a lopott autókra rá van írva, hogy LOPTAM — innentől kezdve pedig a rendőrség egyből tudja, hogy az autó lopott.
szigetország!
Ne viccölj! Ez komoly dolog!
Lehessen kapni a Nemzeti Dohányboltokban a zautópálya-matricákhoz hasonló “Lopott autó!” matricát, amit a tolvaj köteles a eltulajdonítás (jogtalan használat) előtt az autón jól látható helyre ragasztani!
Ha ennek ellenére mégis sikerül, az legyen a kamerafigyelő reakció-hibája! 😀
Az a tulajdonos pedig kapjon gyorsasági különdíjat, aki a lopás észlelésétől a megfigyelő alatti áthaladásig képes a rendőrséget értesíteni és ezzel a lopást meghiúsítani!
Vannak még ötleteim! 😛 😀
A lopott autókat a rendszámuk alapján azonosítják, hogy körözés alatt állnak. A lopott autók nagy részét nem Csepelen lopták, hanem pl. Érden vagy bárhol, körözés kiadva, autó be Csepelre vagy ki, rendőrség nyomon.
szigetország!
Ne keverd a már körözés alatt álló, tehát igazoltan ellopott autót a Pláza parkolójából ötletszerűen elvitt (ellopott) autóval!
Ki lehet az a balga, aki egy lopott kocsit a frsz.-val tart üzemben?!
Ha pedig előre kitervelten cselekszik lopás előtt pattint egy párat és megoldja okosban a cserét! 😛
A lopások mai átlagos folyamata.
A ellopott kocsit valahol egy pl. lakótelepen pihentetik, hogy kiderüljön, van a benne nyomkövető. Amennyiben két három nap után sincs nyüzsi körülötte, akkor irány egy műhely vagy raktár.
Csak ezt kell már pl. Csepelen megkeresni akkor, ha a kamera látta bejönni, de kimenni nem.
“Azt is figyelemmel tudják kísérni, hogy egy gépjármű hányszor halad el a kamerák előtt”
Ezen a mondaton eltöprengtem. Mi értelme van, hogy számolják azt mennyiszer megyek jövök a Szabadkikötőn?
szigetország! Az a hülye, aki sokáig jár a lopott autó saját rendszámával, az valami nagyon idióta lehet. Másként működik a rendszer, de én nem fogom lepötyögni.