Hatszáz fős gyermekkórus a Zene Világnapján

Csepel.hu

Hatszáz fős gyermekkórus a Zene Világnapján

Minden év október elseje a Zene Világnapja. Nincs egy olyan szeglete a Földünknek, ahol ne szólalna meg valamilyen dal, vagy hangszeres mű. Nincs ez másképpen Csepelen sem, mert már hétfőn kezdődött a „behangolás”. Az Egressy Béni Református Művészeti Középiskola, valamint a Vienna Konservatorium Budapest művésztanári hangversenyt rendezett, az iskola koncerttermében.

Szerdán kora délután szabadtéren folytatódott a zenélés, hiszen a Görgey téren, közel hatszáz általános iskolás gyermek, kórusban magyar népdalokat énekelt. Ennek a megszervezéséhez összehangolt munka kellett, ezért az előadás végén Ormosi Katalint, az Eötvös József Általános Iskola énektanárát kérdeztem, aki mint karmester levezényelte az október elsejei szabadtéri énekkórust.

„Ősszel a Kórusok Országos Tanácsának a honlapján láttam egy felhívást, amely arról szólt, hogy a Zene Világnapját közös énekléssel ünnepeljük meg. Láttam egy-két régebbi felvételt, ami nagyon megtetszett, mert nagyon jó hangulatú magyar népdal előadások voltak. Arra gondoltam, hogy ez nálunk, Csepelen is milyen jó lenne, így megkérdeztem az iskolákban a tanárokat, hogy mit szólnak hozzá. Kedvező volt a fogadtatás, ezért megkerestem Kissné Katona Máriát, a kerületi munkaközösség vezetőjét – aki a Mátyás Iskolában énektanár-, hogy segítsen a szervezésben. Egyetlen kritérium volt, hogy a gyerekek önszántukból jöjjenek, ne legyen kötelező a részvétel.”

Milyen dalokat énekeltek?

„Az eredményes közös szervezésnek köszönhetően, most közel hatszázan énekeltek magyar népdalokat. Mégpedig az Éva szívem Éva, Nád a házam teteje, Szegény legény vagyok én, Hej Jancsika Jancsika, és a Kispiricsi faluvégén című dalokat megismételtük ugyan, de nem azért mintha az első nem lett volna jó.”

Melyik iskolák diákjaiból „alakult” ki, ez a csodálatos kórus?

„A Jedlik Gimnáziumból, a Kék, a Móra, a Mátyás, a Lajtha, és az Eötvös általános iskolákból jöttek a gyerekek. A legfiatalabbak harmadikosok, és a legnagyobbak nyolcadikosok voltak.”

Kik voltak a segítői?

„Kissné Katona Márián kívül nagyon köszönöm az iskolák énektanárainak az áldozatos munkáját. A Fasang Árpád Zeneiskola tanulóinak a fanfárjára is nagy szükségünk volt, mert ők adták meg az alaphangot, és ezzel az előadás kezdetét. Külön, köszönöm a csepeli önkormányzat, és személy szerint Varga Norman ifjúsági referens segítségét. Vele már évek óta nagyon jó a kapcsolatunk, mert minden olyan kezdeményezésünket felkarolja – mint például a mait is-, amivel a tehetséges gyerekeink előrébb léphetnek, és nagyobb nyilvánosságot kaphatnak.”

Varga Norman csepeli ifjúsági referens, a NITE (Nemzeti Ifjúságvédő és Tehetségkutató Egyesület)  alapító elnökével még a rendezvény előtt sikerült szót váltanunk a Zene Világnapjáról:

„Lassan negyven éve, 1975 óta ünnepeljük meg világszerte ezt a csodálatos napot. Örülök, hogy ennyien összegyűltünk ma. Szerencsére már megszokott, hogy ilyen lelkes és ilyen aktív a csepeli ifjúság. Az a célja ennek a napnak, hogy a résztvevők kimutassák érzéseiket, ami szavakkal mindig nehezebb, de az ének mindenkit meghat, és mindenkihez elér.

A Nemzeti Ifjúságvédő és Tehetségkutató Egyesület a mai eseményt is támogatta. A gyerekek teát és édességet kaptak tőlünk. Ma közel hatszáz gyermek tett hitet a zene, és az ének mellett.”

Forrás: Csepel.hu

Egy hozzászólás “Hatszáz fős gyermekkórus a Zene Világnapján” bejegyzésre

  1. TenkA szerint:

    Viva la Musica!

Itt lehet hozzászólni !