Családi ereklyék, kincsek a régmúltból

Csepel.hu

Családi ereklyék, kincsek a régmúltból

Népművészeti- és hagyományőrző kiállítás nyílt a Kölcsey Ferenc Általános Iskola szülői által felajánlott tárgyakból április 23-án. A Nebulart Diákgalériában berendezett rendhagyó tárlat Kecskeméti Sándorné pedagógus ötlete alapján szülői összefogással jött létre.

Az itt látható régmúltból előkerült használati kellékek és dísztárgyak szülők, nagymamák és dédnagymamák hagyatékából valók. Az összegyűjtött terítők és csipkék közül a legrégebbi darab az 1930-as évekből származik. A falon sorakozó paraszti konyhák kiegészítői (falvédő, asztalközép, hokedli terítő, fésűtartó) manapság szinte csak tájházakban és múzeumokban lelhetők fel.

Ahogy az ünnepélyes megnyitón Kecskeméti Sándorné fogalmazott: őriznünk kell a gyökereinket, mert a magyar hagyományok nem szabad kivesszenek belőlünk, hanem kincsként továbbörökíthetők.

A pedagógus felhívta figyelmet a törölközők, párnahuzatok, blúzok, ingek egyszerűségére, valamint a vászon házi szőttesek erős anyagára és kézi munkaerejére.

A galériában kiállított boldogi, kalotaszegi és széki népi viseleteket mutatta be Nagy Irén pedagógus az érdeklődőknek. Ezek az eredeti ruhadarabok ötven és hetven évvel ezelőtt készültek, amikor még a fiatal lányoknak kelengyét állítottak össze és azokat faragott ládában tartották.

A népművészeti kiállításhoz kapcsolódtak a diákok munkái is, melyről Geisbühl Tünde művésztanár elmondta, hogy a népművészet és a mai kortárs művészet összekapcsolhatóságát jelenítették meg. A tanulók a népi motívumvilágot saját korunkra értelmezve nekik tetsző mintákon keresztül polóra, papírra és bögrékre festették.

Majorné Szekeres Edit drámapedagógus a népművészeti tárgyak keletkezéséről, jellemvonásairól, használhatóságukról szólt, kiemelve a népi kultúra értékrendjéhez igazodva a jelképek fontosságát.

A megnyitón a diákok szilicei csárdást, gömöri és mezőföldi kanásztáncot, páros ugróst, valamint nyírségi dalcsokrot adtak elő.

A kiállítás május közepéig tekinthető meg a Kölcsey iskolában (Iskola tér 45.).

Forrás: Csepel.hu

Itt lehet hozzászólni !