Csepel.hu
Csepel önkormányzatának elöljárói, a testvérváros, Nagyszalonta polgármestere, valamint a pártok és civil szervezetek képviselői megkoszorúzták a Szent Imre téri 1956-os emlékművet, majd a Weiss Manfréd Szakközépiskolában emlékeztek meg a forradalomról és szabadságharcról nemzeti ünnepünkön, október 23-án. Az ünnepségen beszédet mondott Wittner Mária országgyűlési képviselő, az 56-os forradalom halálraítéltje. Ezt követően átadták a Csepel Díszpolgára kitüntetéseket, valamint a Csepel Örökség díjakat.
Az ünnepségsorozat a Nagy Imre Általános Művelődési Központ előtt kezdődött, ahol a kerület elöljárói, valamint Nagyszalonta képviselői néma főhajtással emlékeztek meg a mártír miniszterelnökről az őt ábrázoló domborműnél.
Délelőtt elsőként Kovács Sándor nyugalmazott tábornok, 56-os elítélt, majd Török László, Nagyszalonta polgármestere helyezett el koszorút a Szent Imre téri 1956-os emlékműnél. Az önkormányzat részéről Németh Szilárd polgármester, Ábel Attila, Borbély Lénárd és Morovik Attila alpolgármesterek, valamint Szeles Gábor jegyző koszorúzott. A Fidesz képviseletében Bercsik Károly, Reznicsek Zoltán és Szuhai Erika, a Jobbiktól Pákozdi József, az LMP-től Tenk András, az MSZP részéről pedig Dobák István és Szenteczky János tisztelgett a hősök emléke előtt.
Koszorút helyeztek el az emlékműnél a Csepeli Lelkész Kör, a Csepeli Gyermek és Ifjúsági Önkormányzat, a Vitézi Rend, a Csepeli Roma Önkormányzat, a Csepeli Német Önkormányzat, a Csepeli Örmény Önkormányzat képviselői, valamint a helyszínen megjelent magánemberek.
Az ünnepi program a Weiss Manfréd Szakközépiskolában folytatódott. Az iskola előterében leleplezték Erdei Éva alkotását, azt a domborművet, amelyet a művésznő az intézmény egykori diákjának, a forradalom után kivégzett Mansfeld Péternek az emlékére készített.
A Gór Nagy Mária Színitanoda diákjai félórás műsorban mutatták be a forradalom drámai napjait.
Wittner Mária országgyűlési képviselő, Csepel Díszpolgára egyebek között arról beszélt, hogy 1956-ban nem a szocializmust akarták jobbá tenni, mert „az eleve ócska volt”. „Miután a forradalmat katonai erővel leverték, a nép nevében megindult a halálgyár.” Szavai szerint a forradalom nem ért véget, hanem napjainkban is tart, de már nem fegyverekkel vívják. „Szívvel és szeretettel folyik tovább a szabadságharc, mert a forradalom napjaiban éppen a szeretetet gyűlölte leginkább a hatalom”.
Németh Szilárd polgármester Csepel Díszpolgára kitüntetést nyújtott át Sastin Marianna világbajnok birkózónak és edzőjének, Wöller Ákosnak, valamint dr. Fazekas Lászlóné pedagógusnak, a Kölcsey Ferenc Általános Iskola korábbi igazgatójának. A Csepel Örökség díját Bálinth Lehel népművelő, Csiki Gyula vendéglátós, Halász Mária operaénekes, Illyés Gábor tanító, Jenei János testnevelő tanár, Málik Irén textilművész, Péntek János karnagy, valamint a Weiss Manfréd Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium, illetve a Zöldalma Egyesület vehette át. Tóthné Baditz Apollónia, a Munkásotthon könyvtárosa nem vette át a díjat.
Késő délután a Kormorán együttes adott koncertet a Sétáló utcában, amelyre népes közönség volt kíváncsi.
Forrás: Csepel.hu
Vendéglátós…hogy kerül ebbe névsorba?
Ejnye-bejnye!