Fókuszban a vízkészletek: érdemes mérsékelni a fogyasztást

Hirado.hu

A héten Budapesten tartották a Víz Világtalálkozót. A tanácskozáson elhangzott: 2030-ra várhatóan negyven százalékos lesz a globális vízhiány a világban, így nem véletlen, hogy a víz a jövő egyik legfontosabb stratégiai erőforrása, melyet akár exportálhatnak is a nagy tartalékkal rendelkező országok, köztük Magyarország is.

Földünk egészséges, emberi fogyasztásra alkalmas édesvízkészlete véges. Azok az országok kerülnek versenyhelyzetbe, ahol húsz-harminc év múlva is lesznek még tartalékok. Szakemberek szerint ugyanis 2030-ra várhatóan negyven százalékos lesz a globális vízellátási hiány. E gondolatok jegyében rendezték meg a budapesti Víz Világtalálkozót. A négynapos konferenciára politikusok, nemzetközi hírű tudósok, vízügyi szakemberek és döntéshozók érkeztek a magyar fővárosba, hogy egyeztessenek a világ vízkészletének megőrzéséről és az egészséges ivóvíz védelméről.

A magyar államfő a Víz Világtalálkozó megnyitóján azt mondta: a 24. órában vagyunk. Bárdossy András, a Stuttgarti Egyetem professzora a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában erre reagálva úgy fogalmazott: bizonyos szempontból vagyunk a 24. órában, sok helyen nagyon kis változások is nagy problémákat okozhatnak, különösen, ahol nagy a népsűrűség. Arra a kérdésre, hogy okozhat-e problémát a következő évtizedekben a népszaporulat miatt a vízhiány, a professzor úgy válaszolt: Észak-Nyugat-Európában nem valószínű, mert ott elegendő a csapadék. Egyes körzetekben azonban, főleg ahol talajvizet használnak, a szennyező anyagok miatt a vízminőség gondot jelenthet. Teljesen más a helyzet Dél-Európában, illetve azokon a területeken, ahol nagy a népszaporulat, mert ott a megnövekvő vízigény mellett a többletélelmiszer miatt több öntözővízre is szükség van. A föld 75 százalékát ugyan víz borítja, ennek azonban mindössze két százaléka édesvíz, s habár a tengervízből ki lehet vonni a sót, de ez rendkívül drága technológia, magyarázta Bárdossy András.
A szakemberek szerint 2030-ra a világ negyven százalékán nem lesz elegendő jó minőségű víz. Hogy Magyarországot érintheti-e a vízhiány a jövőben, Somlyódy László, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, a Víz Világtalálkozó tudományos elnöke azt mondta: hazánk valóban sok vízzel rendelkezik, ebben számottevő változás nem várható. Azok a területek kerülhetnek nehezebb helyzetbe, amelyeken ma is kisebbek a vízkészletek, az Alföld, a Hátság, Északkelet-Magyarország néhány térsége.

A professzor szerint ahhoz, hogy megőrizzük a vízkészletünket, a fogyasztást is érdemes mérsékelni, és ezt meg is tesszük, hiszen a háztartásokban ma körülbelül fele annyi vizet fogyasztunk, mint 25 évvel ezelőtt, fejenként átlagosan napi 110-120 litert. A városi ember azonban nagyon keveset tud tenni, odafigyelhet, hogy ne csöpögjenek a lakásban a csapok, hogy kijavíttassa a csőrepedéseket. Ugyanakkor luxus, hogy a WC-öblítéshez, autómosáshoz ivóvizet használunk. A szemlélet azonban változik, és próbaházakban már alkalmazzák is az új eljárásokat, amelyek a szennyvizeket forgatják vissza, ezt azonban nagyon nehéz megvalósítani egy olyan városban, ahol a csatornahálózat több mint 90 százalékban, az ivóvízhálózat pedig gyakorlatilag teljesen kiépített.

Magyarországnak a következő évtizedekben nem a víz külföldön történő eladása jelenthet előnyt, hanem a bő vizű folyók környezetében előállított, elsősorban mezőgazdasági termékeket vízben szegényebb országokba történő exportálása, magyarázta Somlyódy László. Hozzátette: az elmúlt egy-másfél évtizedben rohamosan megnőtt az ásványvízfogyasztásunk, a fejenkénti néhány literről mostanra évente 120 literre – annak ellenére, hogy az ásványvíz körülbelül ezerszer drágább, mint a csapvíz.

Baranyai Gábor, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára a műsorban elmondta: a világtalálkozón az ENSZ szinte összes jelentős vezetője részt vett, és fontos döntéseket készítettek elő. A tanácskozás zárónapján elfogadott nyilatkozat kiemeli a víz politikai, gazdasági, társadalmi fontosságát, amely bár magától értetődőnek tűnik, ugyanakkor az ENSZ egymással versengő célokkal tűzdelt rendszerében ezt ki kell mondani. A találkozón konszenzusra jutottak abban, hogy a fenntartható fejlődés keretében 2015 után a víz olyan kiemelt célkitűzés legyen, amellyel minden országnak foglalkoznia kell. A Budapesten elfogadott dokumentum erős, politikai konszenzust tükröz, egy keretet jelöl ki, a döntéshozóknak pedig ki kell találniuk azokat a részleteket, amelyek ezt a célkitűzést élővé teszik.

Forrás: Hirado.hu

18 hozzászólás “Fókuszban a vízkészletek: érdemes mérsékelni a fogyasztást” bejegyzésre

  1. fghfjhgkjhk szerint:

    Az előző évi és az idei lehullott csapadékmennyiség mellett is “nagyhatalom” maradtunk?

  2. felix szerint:

    Csökkenteni?
    Most amikor végre olcsóbb lett?

  3. ... Grün szerint:

    Rengeteg vizet találtak egy távoli galaxisban

    “A fehér törpe légkörében a csillagászok váratlanul sok oxigénre bukkantak, ez pedig vagy szénből, vagy vízből származik. Mivel a csillagon egyáltalán nincs szén, ez azt jelenti, hogy hatalmas mennyiségű víz lehetett jelen – hangoztatta Boris Gänsicke, a tanulmány egyik szerzője, a Warwicki Egyetem kutatója.”
    .
    Meg van oldva a víz probléma! Már csak egy elegendő hosszúságú vezeték kell! 😀
    .
    http://hetivalasz.hu/vilag/senki-sem-szamitott-arra-amit-a-tavoli-galaxisban-talaltak-69223

  4. Aladár szerint:

    Marhaság, miért kéne mérsékelni a fogyasztást, hát hiszen egyre olcsóbb a víz a rezsicsökkentés miatt! Locsoljátok csak szanaszét bőséggel. Majd Németh Szilárd megmondja, mennyibe kerüljön.

  5. spectator szerint:

    GRÜN ! EKKORA HÜJESÉG !

  6. ... Grün szerint:

    spectator!
    Csak ne nézd le a tudományt!
    Hitte volna valaki egy évszázada, hogy a zember madárként képes szárnyalni a levegőben?!
    Vagy az 1846-ban átadott Pest-Buda-Vác vasútvonalon képesek a menetidőből három percet lefaragni?! 😛 😛
    “Sic itur ad astra!” (Göröngyös az út a csillagokig!)

  7. nagyapó szerint:

    Magyarországon van víz bőven, de “hála” néhány festőnek, meg jogásznak, a víztömegek rombolva átrohannak. A Kis- és Nagy-alföldön csökken a talajvízszint, folyik a sivatagodás.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  8. ... Grün szerint:

    Ne felejtsük ki ebből az átrohanásból dilettáns árvízvédelmi szolgálatunkat, élén a Vezírrel, aki ki adta a parancsot, hogy:
    “A vizet a gátak között kell tartani!”
    Pedig a jövő úttya megtartani a vizet a határokon belül!
    Mint az egyik több évezredes fejlett kultúrában Egyiptomban, a Nílus ajándékának is nevezett országban.
    Ha egyszer kimaradt az áradás százezrek haltak éhen a zöntözés ellehetetlenedése miatt!
    Ezt a lehetőséget nem kihasználni egyenesen bűn! 😛 😛

  9. felix szerint:

    Igazad van!
    Mobil gátak helyett, mobil tározókat. 🙂

  10. ... Grün szerint:

    félix!
    Ott az a rengeteg PET palack!
    Nagyvízkor közmunkában elpalackozni és aszálykor kiosztani locsolásra!
    De csak magyar földbirtokosoknak!
    A zsebszerződésesek hozzanak hazulról! 😛 😛
    .
    http://nol.hu/belfold/kozmunkasokat_is_bevetnenek_katasztrofahelyzetben

  11. felix szerint:

    …Grün!
    Eddig is szelektíven gyűjtöttem a víztározókat. 🙂

  12. ... Grün szerint:

    félix!
    Akkor te is “ződ” vagy!
    Gratula! 😀

  13. nagyapó szerint:

    Idióta Dr. grün t.t. megint a komcsi kavarással próbálkozik. Kavarja a múlt-, a jelen- és a jövőidőt.
    – az elmúlt 8 évben nem történt semmi a vízügy területén (sem)
    – jelen időben kitűnően védekeztünk az ár ellen Orbán irányításával (na miért kellett Orbán?), annyira jól, hogy sajnos az EU nem adott segélyt. A szocik öröme elmaradt, mert egyetlen helységet sem öntött el az ár. Közben Mesterházy egyszer közelről megnézte milyen egy homokzsák, Bajnai pedig közölte, hogy ő ehhez sem ért.
    – jövő. Előbb-utóbb gátakat kell építeni az elsivatagosodás megelőzésére.
    Idióta Dr. grün t.t.! Elárulom, elmaradt egy brosúrával. Az Asszuáni-gát megépítése óta CSAK áradás-kimaradás van (ezt ’70-től taggyűléseken is oktatták).

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  14. ... Grün szerint:

    Öreg Farok!
    Annyi eszed van a Szolis babának?!
    Sose becsültelek nagyra a zeszed miatt, de erre azért nem számítottam! 😛 😀

    “Azt állítja Selmeczi Gabriella,
    a Fidesz egyik szóvivője, hogy a brüsszeli bürokraták érzéketlenek, nem érzik, mekkora kárt okozott a magyar embereknek az évszázad árvize, ezért aztán Magyarország nem kap segítséget az Európai Szolidaritási Alapból a nyári árvízkárok kompenzációjára.”
    Ezzel szemben a tény az,
    hogy a brüsszeli bürokraták nem az érzéketlenségük miatt nem érzik, mekkora kárt okozott nekünk az árvíz, hanem a magyar kormány által előterjesztett számok miatt. Azok alapján ugyanis mintegy 8 milliárd forint, azaz 27 millió euró kár keletkezett nálunk az áradás következtében, csakhogy az uniós szabályok szerint legalább 3 milliárd eurós, tehát 900 milliárd forint kár után lehetne segítséget igényelni, vagy akkor, ha a károk összege eléri az ország GDP-jének 0,6 százalékát, ami az esetünkben a minket ért kár hússzorosa. Szóval lehet, hogy a brüsszeli bürokraták érzéketlenek, de nem hülyék. Viszont minek nevezzem a magyar kormányt, amely nagyon jól tudja, hogy nem is kérhetne támogatást Brüsszeltől, mégis megteszi? Csak nem azért, hogy aztán jól belerúghasson az érzéketlen, magyarellenes unióba?

  15. ... Grün szerint:

    A második részt már Arnyos Drága Bolgár úr mondta!
    Még mielőtt hiányolnád a zigézőjelet! 😛

  16. nagyapó szerint:

    Idióta Dr. grün t.t. megint a komcsi kavarás! Mi van Egyiptomban? Van árvíz?

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  17. ... Grün szerint:

    Öreg Farok!
    Nem tudom! Legutóbb Hurghadán voltam, de nem mentem le a tengerhez! 😛

Itt lehet hozzászólni !