Elstartolt a Nyirő József Kárpát-medencei irodalmi és műveltségi vetélkedő döntője

Csepel.hu

A végső megmérettetéshez érkezett a Nyirő József Kárpát-medencei irodalmi és műveltségi vetélkedő. A két írásbeli elődöntő után a 12 legjobb csapat szóban méri össze tudását Székelyudvarhelyen október 8-12. között. Csepelt a Jedlik Ányos Gimnázium és a Csete Balázs Szakközépiskola egy-egy háromfős csapata képviseli a Tamási Áron Gimnázium kollégiumának Nyirő József dísztermében megrendezett irodalmi tudáspróbán.

A legjobbakat szakemberek értékelik: Takaró Mihály irodalomtörténész a zsűri elnökeként, Cserhalmi Zsuzsa irodalomtörténész és Fráter Olivér történész pedig zsűritagként vesz részt a versenyen.

A döntő  első fordulójában a fiatalok csapatokban dolgoztak, így a kooperációs készségük is mérlegre került. A 12 csapatot 4 nagyobb csoportra osztották, akik 1-1, az íróhoz kapcsolódó kreatív feladatban mutathatták meg: nem csupán olvasták, értik is Nyirő József munkáit. A leleményes fiatalok Nyirő József ünnepi eseményt, múzeumot, emlékművet terveztek és irodalmi folyóiratot szerkesztettek. A zsűri a versenyzők ötletgazdagságát, bátorságát méltatta, kritikáival segítette felkészülésüket az október 10-én megrendezésre kerülő második fordulóra. Az informatív, izgalmas prezentációk és a zsűri értékelése után a fiatalok meglátogatták a Szejkén található Orbán Balázs emlékművet.

Az irodalmi és műveltségi vetélkedőt 2012-ben hirdette meg Csepel Önkormányzata Nyirő József halálának 60. évfordulója alkalmából. A rendezvény célja Nyirő József munkásságának megismertetése, a két világháború közötti Erdély magyar irodalmának, művelődéstörténetének  népszerűsítése. A versenyen a Kárpát-medencei középiskolák tanulói mérik össze irodalmi és történelmi tudásukat, kreativitásukat, együttműködési készségüket. A rendezvény fő támogatója és szervezője  Csepel Önkormányzata, fővédnöke Kövér László, az Országgyűlés elnöke. A helyszínen követi az eseményeket Németh Szilárd országgyűlési képviselő, Csepel polgármestere, a vetélkedő védnöke, Borbély Lénárd alpolgármester, országgyűlési képviselő, Morovik Attila alpolgármester és Samna Gábor kabinetfőnök.

Az ünnepélyes eredményhirdetésre a második forduló után, október 10-én kerül sor. A legjobb csapat 400 000 Ft értékű utazást nyer a Kárpát-medence egy választott pontjára, a második helyezett 300 000 Ft, a harmadik  helyezett pedig 200 000 Ft értékben szervezhet kirándulást. A döntőbe jutott csapatok mindegyike tárgyjutalommal gazdagodik – a tudáson és az élményen túl.

Forrás: Csepel.hu

3 hozzászólás “Elstartolt a Nyirő József Kárpát-medencei irodalmi és műveltségi vetélkedő döntője” bejegyzésre

  1. "?!" szerint:

    Ugye Nyirőnek az 1941. október 31-én megtartott weimari költőnap alkalmával elmondott alábbi mondatait is idézték a tudáspróbán:

    “A vér megtisztítja Európát.
    Európa népei a békének, a léleknek és az új szellemiségnek a jegyében összefognak és egymásra találnak.
    Teljes szívvel, teljes lélekkel akarjuk ezt a munkaközösséget vállalni.
    Éljen Hitler Adolf!
    Éljen Németország!
    Éljen a német írótársadalom!”

    A fent idézett Nyirő-szöveg ismerői mennyi forintot nyertek a tudáspróbán?

  2. ... Grün szerint:

    “?!”!
    Minden nemzeti érzelmű gyereknek úgy kell vágni az általad kiemelt mondatokat, mint nekünk annak idején Dobó Pesta bátyánk beszédét:
    .
    „Ebben a várban van most a maradék ország sorsa. Ha Eger elesik… Magyarországot beírhatja a történelem a halottak könyvébe. Az egri vár erős, de ott a szolnoki példa, hogy a falak ereje nem a kőben van, hanem a védők lelkében. Ott… idegen zsoldosok voltak. Nem a várat mentek védeni… Itt az öt pattantyús kivételével minden ember magyar. Itt mindenki a hazát védi. Ha vér kell, vérrel. Ha élet kell, élettel. De ne mondhassa azt ránk a jövendő nemzedék, hogy azok a magyarok, akik 1552-ben itt éltek, nem érdemelték meg a magyar nevet… Azért hívattam össze kegyelmeteket… hogy mindenki számot vethessen magával. Aki többre becsüli a bőrét, mint a nemzet jövendőjét, nyitva még a kapu. Nekem férfiak kellenek. Inkább kevés oroszlán, mint sok nyúl”

    Nem kérdezte ott senki, hogy készen áll a kormányzásra Viktor?!
    Egyszerűen tette a kötelességét. amit a hazaszeretete diktált! 😛

  3. porki szerint:

    Akkor, József Attila “Nem, nem, soha” című versével mi a helyzet?

Itt lehet hozzászólni !