Kritikus árvízi helyzet Európában

Hirado.hu

A megáradt Duna folyó vizében álló házak a bajorországi Straubingban 2013. június 5-én.

A már kilenc halálos áldozatot szedő közép-európai árvizek elleni küzdelem súlypontja kelet, illetve észak felé tolódik. Bécstől keletre tovább árad a Duna, Prágától északra pedig az Elba.

Az Északi-tengerbe ömlő Elba kiáradását Csehországban és Németországban tízezrek igyekeznek megakadályozni a gátakon. Prágában szerdán fokozatosan rendeződött a helyzet, az északi országrész azonban még nehéz órákat él át. A cseh fővárosban megnyitottak öt korábban lezárt metróállomást is, de a tömegközlekedés még kaotikus. A déli külvárosok változatlanul víz alatt vannak. Az árvíz miatt Csehországban közel ezer embernek kellett szerda délelőttig elhagynia otthonát.

Az Elba észak-csehországi tetőzését szerda éjjelre valószínűsítik. Kritikus a helyzet Ústí nad Labemben és Decínben, ahol ráadásul elszabadult két hatalmas, de üres gáztároló ciszterna, amelyeket Németország felé sodor az ár. Ústí nad Labem külvárosa részben víz alatt van, több ezer háztartásban nincs villany. A Moldva és az Elba összefolyásánál fekvő Melníket a gátszakadás veszélye fenyegeti. Az Elba vízállása tovább emelkedik a folyó németországi szakaszán is, a Csehország felől érkező árhullám évszázados rekordokat dönthet meg, és a mellékfolyók is áradnak. A Saale vízállása 400 éve a legmagasabbra, 8 méter fölé emelkedett Hallénál, ahol június elején 3 méter körüli a megszokott vízállás. Drezdában több száz embert kellett máris biztonságba helyezni. A szászországi fővárosnál nyár elején általában 2 méter körüli az Elba vízállása, de szerdán délelőtt már 827 centimétert mértek.

Országszerte tízezrek dolgoznak az árvízi védekezésen, csak a tűzoltóság 43 ezer embert mozgósított. A védekezés mellett elkezdődött az árvizek kezeléséről szóló vita. A környezetvédelmi tárca szerint a hatóságok tanultak az évszázad árvizeként számon tartott 2002-es katasztrófából, a tartományok több milliárd eurót fordítottak a védművek megerősítésére, és a fejlesztéseket a szövetségi kormány 500 millió euróval támogatta. A Természetvédelmi Világszövetség (WWF) szerint viszont a hatóságok elhibázott stratégiát követnek, a védőgátak magasításával csak “fűzőbe szorítják” a folyókat, ahelyett, hogy szélesebb ártereket alakítottak volna ki.

A Duna a németországi és ausztriai szakaszokon már apadásnak indult. Passauban és Regensburgban is elkezdődött a helyreállítás. A berlini kormány 100 millió eurós gyorssegélyt ígér az árvízkárosultaknak. A folyó Bécsnél szerdán reggel tetőzött. A korneuburgi mérőálláson 7,93 méter vízállást és másodpercenként 10,6 ezer köbméteres vízhozamot mértek. A 2002-es nagy áradásnál ez az adat 7,89 méter, illetve 10,33 ezer köbméter volt. A Duna szokásos vízhozama 2 ezer köbméter Bécsnél.

Az árvíztől leginkább veszélyeztetett Alsó- és Felső-Ausztriában már szerda reggel óta csökken a vízszint. Apad az Inn folyó is Felső-Ausztriában, de Salzburg és Tirol tartományokban is visszatértek medrükbe a hét végén még tomboló hegyi patakok és a folyók. Az osztrák autópályák szerdán járhatóak voltak, a Salzburgot a tiroli Innsbruckkal összekötő németországi A8-as autópálya azonban változatlanul le volt zárva. Salzburg és Innsbruck között szünetel a vasúti összeköttetés is.

Pozsonynál szerdán tovább áradt a Duna, a vízszint délután négy óra után megdöntötte a 2002-ben itt mért 9,9 méteres – több mint száz éves – csúcsot. A hatóságok lezárták az óvárosi rakpartot és a vele párhuzamos, mintegy hat-hétszáz méter hosszan húzódó dunai sétányt. Az intézkedés után már a Duna egyik oldalán sem közelíthető meg a bámészkodók számára a rakpart, az alacsonyabban fekvő, jobb parti Ligetfalunál ugyanis már hétfőn lezárták. A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) szerint a Duna Dévénynél várhatóan csütörtök délután, Pozsonynál pedig csütörtök este tetőzik. A hatóságok szerint a mobil védőgátaknak elégségesnek kell lenniük a város megvédéséhez. Pozsony-Ligetfaluban az önkormányzat ennek dacára a kiürítés lehetőségére való felkészülésre szólította fel a legveszélyeztetettebb területek lakóit.

Pozsonyban jelenleg is érvényben van az önkormányzat által kedden meghirdetett rendkívüli helyzet és a harmadfokú árvízvédelmi készültség. A helyzet továbbra is nyugati Dévény városrészben a legrosszabb, mivel a központba vezető főút víz alatt áll, reggel óta a katonaság tehergépkocsijaival segíti az ott lakók közlekedését. A szlovák hatóságok az árvízveszély miatt szerdán este hat órakor lezárták a (Győr melletti) Medve-Vámosszabadi határátkelőnél lévő Duna-hidat.

Forrás: Hirado.hu

Itt lehet hozzászólni !