Márton napi vigasságok Csepelen

Csepel.hu, Csepel.info

A gyerekek párnacsatája (további videók itt)

November 11-én, Márton napján a libák és a belőlük készült finomságok kapták a főszerepet a Radnóti Miklós Művelődési Házban.

A Márton napi vigasságok Csepelen mottója: „Aki Márton napján ludat nem eszik, ehetik az bármit, mégis éhezik.” – ennek jegyében a látogatókat finom ízek és az érdekes programok várták. Az egész napos rendezvényt az időjárás is kegyeibe fogadta: a szabadtéri programok éppoly sikeresek voltak mint a művelődési ház színháztermében lévő kézműves foglalkozások.

A nap eseményeiből készült fotógaléria elérhető ide kattintva.

A rendezvény reggel egy igazi kuriózummal kezdődött: egy veterán Csepel teherautón megérkezett az újbor, amelyet Szent Márton mellett szintén november 11-én ünneplünk. A Csepel D344 típusú jármű marcona megjelenése ellenére – vagy éppen amiatt – elnyerte a kisebbek és a nagyobbak tetszését is. 10 órakor kezdődött Tárnok Marica Legyél te is Ludas Matyi című interaktív meseelőadása. A bátrabb gyerekek Ludas Matyi, az apukák pedig Döbrögi bőrébe bújhattak a humoros előadás keretében. Negyed 12-től a libaól vadorzói kerültek a középpontba: egér, patkány, róka, görény, nyest és borz is megfordult a rendezvény színpadán. Tóth Gábor állatbemutató előadása egyszerre volt látványos és tartalmas, a vadállatok tulajdonságait közérthetően mutatta be a nézőknek. Az érdeklődők testközelből is megismerkedhettek a nap főszereplőivel: a libabemutató jó alkalom volt, hogy a gyerekek alaposan szemügyre vehessék a szárnyasokat.

Valamivel a déli harangszó után elérkezett a várva várt pillanat, néhány percre fehér tollruhába öltözött a Radnóti Miklós Művelődési Ház kertje. A párnacsata már tavaly is óriási sikert aratott, ez idén sem volt másképp: az önfeledt játékot hangos kacagás kísérte. Az épület színháztermében rendezték be a Márton napi játszóházat, itt kézműves játékok sokasága várta a családokat. „Libatollból készítünk krumplipuskát. Ez egy nagyon régi népi játék, valószínűleg a libapásztor gyerekek találták ki. A libatoll üreges részéből készítünk egy olyan eszközt, amely a burgonyából készült dugókat kilövi. A gyerekek miután elkészítették a krumplipuskát, célba is lőhetnek vele, próbára tehetik az ügyességüket.” – mondta el Mózes László, a rendezvény egyik legsikeresebb kézműves szakoktatója. Népszerűnek bizonyult a kenőtoll-készítés is: „Ezt a hagyományos konyhai eszközt nem csak elkészíteni jó, hanem örömet is lehet okozni vele. A gyerekek tudják, hogy az anyukájuk majd az ő ajándékukkal fogja megkenni a pogácsa tetejét.” – mesélte Priskinné Kis Herczegh Judit, a Csepeli Kertbarát Kör tagja.

A tollfosztás tradícióját mutatta be a Csepeli Népdal és Nótakör Kulturális Hagyományőrző Egyesület 12.30-kor kezdődő zenés műsorában. A felhőtlen hangulatú rendezvény egyik legvidámabb programjaként a lúdgége-tésztakészítő versenyt említhetjük, ahol a mennyiség mellett a minőséget is figyelték a zsűri tagjai. Nyeremény nélkül egyik induló sem maradt: Márton napi finomságokkal és a saját készítésű tésztával jutalmazták a kitartást és a precizitást. A kedélyes légkörhöz hozzájárult a Borvirág Zenekar nagyszerű műsora, népi hangszeres zenéjük kellemes kísérőként szolgált a hagyományos ludas falatokhoz. Az éhes látogatók libaleves, ludaskása, fokhagymás libacomb, sült libamell, libatepertő, libazsíros kenyér és pörköltek közül válogathattak. Az édes ízek kedvelői is megtalálták számításukat: többek között lúdláb torta és helyben nyújtott tésztából készült rétes várta őket. „Több mint száz adag rétes fogyott, a mai nap kedvence a tökös-mákos volt. Mindig van annak valami varázsa, amikor látjuk a rétestészta nyújtását, talán ezért is volt ilyen kapós minden íz.” – mesélt a rétes sikeréről Szatmári Erzsi, a házi édesség készítője. 14.30-kor a Bab Társulat Matyi, a ludas, avagy a liba az Ön készülékében van című óriásbábos komédiája csalogatta a nézőket a színpad elé.

A rendezők fantasztikus népzenei meglepetéssel készültek: a Fonó Zenekar először saját repertoárjából adott ízelítőt, majd a Csepeli Öregtáncosok Együttesével közösen léptek színpadra. Az együttes tagja, Somogyvári Gyula szerint az ország egyik legelismertebb népzenei együttesével fellépni megtiszteltetés: „A Fonó Zenekar valóban fantasztikus. A profizmusukat mutatja, hogy bár közös próbára nem volt mód, mégis tökéletesen tudtunk együttműködni.” A népzenei vonalat vitte tovább a Csepeli Német Önkormányzat 16 órakor kezdődő Márton napi műsora, amely az utolsó produkció volt a rendezvény színpadán. „Szent Mártonnak ünnepén, égő lámpást viszek én.” – invitálták zenés, lampionos felvonulásra a résztvevőket. Sötétedés után, 16.30-kor a családok szép számban gyülekeztek, hogy saját készítésű lampionjaikkal bejárják a művelődési ház környékét. A menet Kaltenecker Gábor harmonikás felvezetésének zenéjére, lampionok fényében búcsúzott a Márton napi vígasságoktól.

Forrás: Csepel.hu

2 hozzászólás “Márton napi vigasságok Csepelen” bejegyzésre

  1. helyi szerint:

    A gyerekeknek lehet, hogy voltak jó programok, de a többi szánalmasan gyengusz volt.Kár volt a tavalyi színvonal után elcseszni egy ilyen színttelen-szagtalan maszlaggal az egészet.

  2. csaba péter szerint:

    És mit szól ehhez a zsidófaló Vátesz?

Itt lehet hozzászólni !