Csepelen vendégeskednek a Comenius partnerek

Csepel.hu

Fotó: Bede Orsolya

A jól sikerült március 15-ei programot követően szusszanásnyi idejük sem volt a Gróf Széchenyi István Általános és Kéttannyelvű Iskola diákjainak és tanárainak, hiszen március 16-tól folyamatosan érkeztek az Európai Bizottság által kiírt Comenius program keretében hazánkba látogató külföldi vendégek.

Az érkezést követően március 19-én, a csepeli tanintézményben hivatalosan is köszöntötték a lengyel, litván, olasz, német, angol, finn és spanyol küldöttségeket, és színvonalas műsor keretében kívántak kellemes „itt tartózkodást” az egy hétig hazánk vendégszeretetét élvező tanárokból és diákokból álló delegációknak.

A Comenius program célja az oktatás európai dimenziójának erősítése a résztvevő országokban működő iskolák együttműködése által. A projektek lehetőséget adnak a nemzetközi együttműködésekben dolgozó diákoknak és tanároknak a közös munkára egy vagy több, közös érdeklődésükre számot tartó témában. Az iskolai együttműködések segítenek a tanároknak és diákoknak, hogy megszerezzék és fejlesszék tudásukat nemcsak a választott téma tekintetében, de ugyanúgy a csapatmunka, szociális kapcsolatok, projekttevékenységek tervezése és megvalósítása, valamint az információs és kommunikációs eszközök használata terén is.

A csepeli tanintézmény immáron két éve vesz részt a Comenius programban a projekt hivatalos hazai szervének, a Tempus közalapítványnak segítségével. A Széchenyi iskola angol szakos tanára Kovács Attiláné a program fő koordinátora, tekintve, hogy a Comenius hivatalos nyelve angol. A XXI. kerületi iskola részvételével zajló projekt központi eleme a víz és a hozzá kapcsolódó témák, például a hajózás, környezetvédelem, a víz vizsgálata, így a szakmai és kulturális programok szorosan kötődnek ehhez a témákhoz. A projekt további fontos része az idegen nyelv ismerete és használata, ami a Széchenyi-ben évek óta zajló két idegen nyelv oktatásával alapvetően biztosított.

A csepeli küldöttség három alkalommal látogatott el külföldre: 2010-ben Spanyolországban, 2011-ben pedig Litvániában és Finnországban vendégeskedtek, ahol megismerhették az ottani partneriskolákban zajló munkát, az ott tanuló diákok és emberek hétköznapjaiba is betekintést nyertek. Csakúgy, mint most itt Csepelen, ott is családoknál szállásolták el a tanulókat, akik mindenhonnan élményekkel, illetve tapasztalatokkal telve tértek haza.

Március 18-a és 25-e között a csepeli intézmény a program házigazdája, akik számos színes, és tartalmas elfoglaltsággal kedveskednek az ide látogató diákoknak, tanároknak, iskolaigazgatóknak. Az egy hetes látogatásba igyekeztek olyan elemeket tenni, ami –lehetőség szerint- szervesen kapcsolódik a projektben meghatározott feladatokhoz, s ami bemutatja Budapestet, a főváros látnivalóit, magyaros, – s benne csepeli- vendéglátással körítve.

A sokrétű program megszervezése nem kis feladatot jelentett a szervezők számára, főleg úgy, hogy a normál hétköznapoknak megfelelően az intézményben folyamatos tanítás zajlik. A programban éppúgy helyet kap egy budai várlátogatás, mint az úgynevezett „workshopok”, amiben többféle játékos és kézműves feladatmegoldások szerepelnek a nemzetközi csapatok részvételével. Az így elkészített munkákból a hét folyamán kiállítás is nyílik majd, amelynek darabjait a vendégek magukkal vihetik majd hazájukba. A további menetrendben szerepel egy buszos kirándulás, Parlamenti látogatás, Visegrádon várjátékokat és lovagi tornát csodálhatnak meg, majd Szentendrére is ellátogatnak. A Csodák Palotájában a vízről szóló angol nyelvű előadáson vesznek részt, majd egy interaktív „vizes-kísérletezésnek” is szemtanúi lehetnek, amit a gellérthegyi víztározóban tett séta tehet felejthetetlenné. Budapest éjszakai fényeit hajóról nézhetik meg a vendégek, és egy rögtönzött divatbemutató részeseivé is válhatnak, melyet a különböző nemzetek ruháiból mutatnak majd be az iskola diákjai. Az utolsó napon sem pihenés, sokkal inkább aktív program vár majd a diákokra, míg a tanárok koordinátori megbeszélést tartanak: lesz tánc-tanítás, sport- és egyéb játékos vetélkedőkön mérhetik össze erejüket, majd egy bogrács-gulyás ebédet követően a Tropicariumban zárul az egy hetes látogatás, ahol közösen nézik meg az eltelt időszakban készített kisfilmeket, tartanak bemutatókat, és egy táncmulatsággal vesznek búcsút egymástól.

A Comenius program záróakkordja májusban lesz Németországban, ahol szintén nem unatkoznak majd a résztvevők: többek között Strasbourgba is átruccannak majd, ahol az Európa-nap programjában vesznek részt egy uniós fogadás keretében.

Cserépné Varga Veronika a Gróf Széchenyi István Általános és Kéttannyelvű Iskola igazgatónője elmondta: nagyon bízik abban, hogy a partnerországok képviselői jól érzik majd magukat az egy hét alatt, és Magyarországgal, illetve Csepellel kapcsolatban életre szóló élményekkel térnek majd vissza hazájukba.

Légrádi Gábor- csepel.hu

Egy hozzászólás “Csepelen vendégeskednek a Comenius partnerek” bejegyzésre

  1. Lora :) szerint:

    nagyon hosszú a cikk, és sötétben ülök, a lámpa messze, a lábam meg kényelembe, amennyi fényt ad a loptop (by Tóth Michael) annyira tudok írni, LÉNYEG:

    ez SZUPER lehetőség ez a Comenius. Nagyon nagyon régen én is a Comenius Projekt által jutottam ki Dójcslándba, és ennek a Comeniusnak köszönhetem, hogy ma perfekt németül beszélek, rengeteg ismerőst szedtem össze (én is Strassbourg mellett, de még Dójcse faluban laktam) eszméletlen lehetőségek vannak benne, és a legjobb szabadon alakítható.

    Hajrá! Hajrá! Hajrá!
    Kívánom, hogy mennél több fiatal használja ki e lehetőséget, sosem tudhatjátok külföldön kibe botlik bele az ember, én egy olyan családhoz kerültem, akik nem tudtak tovább nélkülem élni, átvitt értelembe, és ötödik gyereküknek fogadtak 🙂 hát nem édi 🙂

Itt lehet hozzászólni !