IHO.hu, Csepel.info
A Móricz Zsigmond körtér látképe az ötvenes években
A HÉV mai utasai közül nagyon kevesen tudják, hogy a budapesti helyiérdekű vonalak rövid ideig, 1952-1958 között a Magyar Államvasutak fennhatósága alá tartoztak.
A második világháború után az ország szocialista átszervezése szinte fenekestül fordította fel az addig bevált rendszert. 1949-ben a Budapesti Székesfővárosi Közlekedési Rt. (BSZKRT, azaz Beszkárt) feloszlatásával az egyes közlekedési ágak (autóbusz, villamos, helyiérdekű, sőt, ezek főműhelyei is) külön-külön vállalatokba szervezve folytatták működésüket. A helyiérdekű vasutak 1951. december 31-ig önálló községi vállalatként (FHÉV) üzemeltek.
A Népgazdasági Tanács határozatával 1952. január 1-jétől az FHÉV-et a Magyar Államvasutakba olvasztották, közvetlen irányítását a MÁV Budapesti Igazgatósága látta el. A sűrűn lakott belterületen áthaladó dél-budai (Törökbálint, Nagytétény) vonalcsoportot és a rákospalotai szárnyvonalat (Csömöri út–Czabán Samu tér) az FVV (Fővárosi Villamosvasút) vette át.
HÉV eredetű pótkocsi az FVV-nél, átszámozva, sárgára fényezve
A Móricz Zsigmond körtérről induló kocsik megtartották HÉV-zöld fényezésüket, a járatokat betűjellel (N=Nagytétény, T=Törökbálint) látták el. A rákospalotai vonal 69-es viszonylatszámmal került a villamosmenetrendbe, de egészen 1954. május 24-ig külön díjszabással lehetett utazni rajta.
Úgyszintén a villamosvasút tulajdona lett a volt MÁV Jobbparti Körvasút részeként üzemelő Margit híd–Mártírok útja–Déli pályaudvar szakasz és a csepeli vonal Határ úti hurokvágánya. A MÁV a tulajdonába került vonalakon meghagyta az addig érvényes díjszabást.
Az átszervezés indoka – mint mindig – a (vélt) takarékosság volt. Akkori értéken a Népgazdasági Tanács a MÁV-nál 560 000, az FVV-nél 424 000 forint megtakarítással számolt, a főváros 4 287 000 forintnyi bevételkiesése mellett. A dolgozói létszámot és a vonalakhoz tartozó felszereléseket, álló- és fogyóeszközöket szintén a vonalaknak megfelelően vette át a MÁV, illetve az FVV. A budafoki vonallal 40 motor-, 68 pótkocsi, egy-egy hóseprő és segélykocsi, négy üzemi teherkocsi és két egyéb kocsi (közvetítő- és zárfékes) került át az FHÉV-től. A járműveket a villamosvasút saját rendszere szerint számozta át.
Motorkocsi körüljárása a nagytétényi végállomáson
Ahogy várható is volt, a nagy közös kalapból fejlesztésre nem jutott sok pénz. A ráckevei vonal egy rövid szakaszán, a Koppány utca és a Lámpagyár (FÉG, ma Timót utca) megállóhely között építettek be folyóméterenként 48,3 kilogrammos, vasbeton aljakra fektetett síneket. A MÁV-korszakban kezdték el a gödöllői vonal felújítását is, mintegy harminc kilométer hosszban, a Kerepesi út–Nagyicce szakaszt az eredetileg a metró számára épített Stadion gépház látta el árammal.
A gödöllői vonalon új MVIII típusú motor-, az 1951-ben megnyitott csepeli gyorsvasúton PXV típusú pótkocsikat helyeztek üzembe. Ez utóbbi vonalnak a hosszabbítását is tervezték a Csepel-szigeten végig, Ráckeve végállomással, de minimális tereprendezésen kívül komolyabb munkákat nem végeztek.
Az Uhl Gyuláról elnevezett cinkotai járműjavító műhelyt felső utasításra gépkocsialkatrész gyártására kellett átadni, a személykocsik javítása a ma is meglevő cinkotai és az akkoriban felfejlesztett szentendrei főműhelyben, a teherjárműveké a MÁV Landler Jenő Járműjavítóban folyt ezután.
A rövid életű MÁV-korszak 1958. június 30-án ért véget. A Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium és a Fővárosi Tanács határozata értelmében a budapesti helyiérdekű vasutakat ismét a főváros üzemeltette július 1-jétől, önálló vállalatként, BHÉV néven. Ismét ide tartozott a budafoki vonalcsoport, egészen 1962-es megszüntetéséig, a MÁV-tól átvett Szigetszentmiklós–Taksony vonalon menetrend szerinti személyszállítást vezettek be (korlátozott jelleggel, mint gyári célforgalom azelőtt is üzemelt).
A helyiérdekű vasút végül tíz évvel később, 1968-ban az újonnan létrehozott egységes közlekedési vállalatba, a BKV-ba olvadt. Érdekesség, hogy ötlet szintjén a kétezres években felmerült az 1951-es reform fordítottja is: a főváros agglomerációját kiszolgáló vasútvonalak budapesti kezelésbe vételéről volt szó, egy egységes budapesti és városkörnyéki közlekedési rendszer részeként.
Jó cikk! Jó lenne ha Csepel történetről is jó írásokat olvasni képekkel gazdagon illusztrálva. Inkább ezt olvasom mint a politikai cikkeket. Érdekes az ilyen cikkekhez nicsenek hozzászólások.
Uss!
Szentendrén van a Bkv múzeum.Érdemes elmenni megnézni a régi villamos és hév kocsikat.Fantasztikus látvány.Ráadásul Nekem van 1 könyvem Csepel története címmel.na azt senki nem kapja meg!!!!
És a belépőjegy egy BKV jegy!
Egy érdekes és korrekt oldal:
http://villamosok.hu/
Zoli049!
Nagyon jó link amit megadtál.Nem egy tíz perces oldal.Köszi!!!
http://hampage.hu/kozlekedes/index.html
Ez az oldal is hasonló témákal foglalkozik mint a villamosok.hu.