Index
Lovasroham a tüntetőkbe és mögöttük a Fidesz nagygyűlés távozni készülő tömegébe: ezzel kezdődött az embervadászat
Öt évvel ezelőtt egy embernek eltörte az ujját egy rendőr, egy férfinek kilőtték a szemét, egy hazafelé tartó nőt a nyakán talált el egy gumilövedék. Horváth György seregélyesi ékszerész azon a napon elindított egy T/34-es harckocsit az Erzsébet téren, és bekerült a világ szinte összes híradójába, Lanczner Satu Ferdinánd pedig a Kossuth tér parancsnokaként irányította a tüntetőket.
Mi lett velük? És mi lett Gyurcsány Ferenccel, Gergényi Péterrel vagy Petrétei Józseffel, vagyis 2006. október 23. főszereplőivel?
Nagy László: Az életemet nem tudják visszaadni
Nagy László a Fidesz nagygyűlésén vett részt az Astorián 2006. október 23-án, ám a Kálvin tér helyett a Deák tér felé próbálta elhagyni a helyszínt, vesztére. A rendőrsorfalat látva visszafordult, majd a lovasroham és a könnygázgránátok elől a tömeggel együtt a Dob utcába menekült. “Minden kis utca le volt zárva, mindenfelől rendőrök támadtak” – mondja. Ezután már csak arra emlékszik, hogy a kórházban magához térve üvölt, hogy nem lát semmit. Azonnal megoperálták, a szájpadlásán keresztül vették ki az arcüregéből a másfél centis gumilövedéket, amely az arccsontját is darabokra törte. Szemtanúk és videofelvételek igazolják, hogy a Dob utcában 15-20 méterről, fejre célzott lövést kapott egy rohamrendőrtől, azonnal elveszítette az eszméletét, mentők szállították kórházba – olvasható az Index rendőri túlkapásokról szóló sorozatában.
Nagy bal szemére véglegesen megvakult, térlátása elveszett, korábbi munkahelyét az építőiparban nem tudta amiatt folytatni. Erre a párkapcsolata is ráment. Élettársa tartós rokkantsága miatt kitette az asszony tulajdonában lévő közös otthonukból. Nagy László most arról mesél, a barátok segítettek akkor a legtöbbet, többen is befogadták a nehéz helyzetben. Állandó állása azóta sincs, alkalmi munkákból tartja el magát. Azt mondja, a történteket máig nem dolgozta fel, de szerinte ezt nem is lehet, mert az egész élete megváltozott. Amellett viszont, hogy körülötte változott mindent, az Indexnek arról mesélt, a gondolkodása ugyanolyan maradt.
Ma sem fél például jobban tömegrendezvényeken, mint korábban, és nem tart a rendőröktől sem. Azóta kiment több október 23-ai megemlékezésre is. Évekig járt utána bírósági tárgyalásokra, a szeme kilővéséért felelős rendőr azonban nem került elő. A Budapesti Nyomozó Ügyészség 2007-ben megszüntette a hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás vétsége és más bűncselekmény miatt indult nyomozást, mert az elkövető kiléte a nyomozás során nem volt megállapítható.
A nyomozás során kiderült az is, hogy Nagy Lászlót ért lövés pillanatában a helyszínen a Rebisz bevetési osztálya és más rendőri egységek oszlattak, köztük legalább öt gumilövedékes puskával rendelkező rendőr dolgozott. De hogy melyikük lőtte ki a sértett szemét, nem lehetett megállapítani, mert a kilőtt gumilövedékek – az éles lőszerrel ellentétben – a fegyver azonosítására alkalmatlanok. 2009-ben 4,5 millió forintot kapott peren kívül a Rebisz jogutódjától, a Készenlétő Rendőri Szolgálatától. Sem akkor, sem az idén ősszel először börtönbe kerülő rendőr eseténél nem érzett elégtételt. Azt mondja, az életét úgysem tudják visszaadni, és nem is igazán számít arra, hogy az igazi felelősöknek valaha el kell számolniuk. Nagy László esete azóta a politikai közbeszéd része lett, kilőtt szeme pedig a 2006-os rendőri brutalitások szimbóluma. Bocsánatot azóta sem kértek tőle.
Apáthy Gabriella: Dőlt a vér, sokkot kaptam
Apáthy Gabriella 2006. október 23-án a Fidesz nagygyűléséről tartott haza a férjével az Astoriától a Rákóczi út 10-be. A házba nem tudtak bemenni, igy a Síp utcába fordultak, mivel ott van egy hátsó bejárat. Az út felénél tartottak, amikor Síp utca-Dohány utca sarkán álló rendőrök mindenféle felszólítás nélkül gumilövedékkel kezdték el lőni őket. “Az egyik lövedék a nyakamon, jobb oldalt talált el. Iszonyatosan fájt, a sebből dőlt a vér, sokkot kaptam.” A Síp utca másik oldalán pár perc múlva a rendőrök Révész Máriusz fideszes képviselőt verték meg.
Apáthy Gabriella nem mert mentőt vagy orvost hívni, mert attól félt, hogy sérülése miatt szólnak a rendőröknek. Később egy olyan orvossal nézette meg a sebet, akiben megbízott, és tudta, hogy nem értesíti a hatóságokat. Nyakán a mai napig látszik a lövés helye. Apáthy Gabriella egy hónappal később szívinfarktust is kapott, ezek után leszázalékolták. Azóta rokkantnyugdíjas. Ügyében per indult, de végül peren kívül egyezség született és 3 millió forint kártérítést kapott.
2007-ben Barna Tiborral és Göbl Györggyel megalakították a Közhatalom Jogsértettjeinek Egyesületét. A szervezet a 2006. őszi rendőri fellépés áldozatait tömöríti és segíti, de megnyilvánult politikai ügyekben is. 2009-ben például hangsúlyozottan nem a melegek, hanem a melegfelvonulás ellen tiltakozott, és követelte a budapesti rendőrfőkapitánytól a menet betiltását. Apáthy Gabriella azt mondja, a vele történtek ellenére politikai beállítottsága azóta sem változott: “akkor is Fidesz-tag voltam, most is az vagyok”.
Fábián Gábor: Nem lehet elfelejteni
“Fábián Gábor 2006. október 23-án a Fidesz nagygyűlésén vett részt az Astoriánál, majd hat óra körül elindult a Károly körúton a Deák téri metróállomás felé. A Dob utcáig jutott, ott a fal mellé húzódva várta, hogy a szemből érkező rendőrsorfal elhaladjon az Astoria felé. Az odaérkező rendőrök azonban leteperték, aztán öten-hatan nekiestek: a hátát, a veséjét és a fejét ütötték, arcára, vállára, derekára és mindkét lábára ráálltak, gumibottal ütötték, és bakanccsal rugdosták.
Miután megbilincselték, az egyik intézkedő rendőr a férfi már bilincsben lévő bal kezének középső ujját eltörte. Ezután felültették, fejét lenyomták, lábait szétfeszítették. Az ekkor odaérkező rendőrök egyike rohadt Fidesz-bérencnek nevezte, és arcon köpte, egy másik pedig azt mondta neki, hogy a régi rendszerben már a helyszínen agyonlőtték volna, de ezt most majd a Gyorskocsi utcában fogják megtenni” – olvasható az Index korabeli cikkében.
A rúgások miatt a férfi szárkapocscsontja is eltört. Járni akkor már nem tudott, a Madách téren várakozó rabszállító kocsihoz vonszolták, és beszállították a Gyorskocsi utcába. Ott az ügyeletet ellátó orvos a csonttörések miatt a Szent János Kórházba irányította, ahová három civil ruhás rendőr vitte el. Eleinte telefonálni sem engedték, de a látlelet elkészülte után visszaadták a papírjait, és otthagyták.
“Mindenre pontosan emlékszem, az ilyesmit nem felejti el az ember” – meséli ma Fábián. Azt mondja nem hitte el, hogy ez vele történik és hogy egy demokráciában ilyesmi megtörténhet. “Ha én okoztam volna a bajt, vagy csináltam volna bármi rosszat, az más lett volna, mert akkor számít rá az ember, hogy lehetnek következményei. Vagy egy baleset, még azt is jobban fel lehet dolgozni, de ezt nem” – mondja Fábián. Hetekig gipszben feküdt ezek után, feleségének kellett ellátni, “újra olyan voltam, mint egy gyerek”. Fábián ujja azóta sem jött rendbe, és mivel nem tudja mozgatni, idővel el is fog sorvadni.
Az ujját eltörő Vágó László lett idén szeptemberben az első rendőr, akit letöltendő börtönbüntetésre ítéltek – róla részletesebben később. Fábián maga nem látta, hogy ki törte el az ujját, hiszen ekkor már a földön feküdt, és többen térdeltek rajta. Azt monda, amikor meglátta a tárgyalóteremben Vágót, nem tudta megérteni, hogy csinálhat valaki ilyet.
Fábián élete is megváltozott az eset után. Munkahelyéről kirúgták nem sokkal később, azzal az ürüggyel, hogy túl sokat szerepel – szerinte valójában szakmai féltékenység volt a háttérben, de ez kapóra jött a főnökének. Jó darabig nem talált munkát (“ötven évesen, hova vesznek fel?”), végül az eset után megismert barátai segítettek találni neki új helyet.
Megváltozott az élete olyan szempontból is, hogy sok embert ismert meg emiatt, és olyan helyekre jutott be, ahol korábban sosem járt, például parlamenti bizottsági ülésekre. Igazán ezek az élmények változtatták meg a gondolkodását, nem is maga a rendőri brutalitás.
“Azóta nem bízom már egyáltalán a politikában. Ott benn a parlamentben láttam, hogy akik benn a teremben nagy hangon vitatkoznak, azok a folyosón közös üzletekről beszélnek. Akkor miről beszélünk?” Bár a politika egészében csalódott, azért voltak, akik segítettek neki. Az eset után közvetlenül a Fidesz ajánlott jogi segítséget, a mai napig kapcsolaban van például Gonda Lászlóval és másokkal, Vágó ítélete utána pedig Morvai Krisztina hívta fel, és gratulált a kitartásért. “De miért csak ők? Én sosem voltam elfogult, de miért csak nekik jutott ez eszükbe? A kormány is megtehette volna, de azóta sem szóltak egy szót sem” – mondja Fábián.
Nagy Lászlóval ellentétben Fábián bízik még abban, hogy kiderülnek fontos dolgok. A világot viszont ő sem látja másként, mint azelőtt. Ma is kimegy érdeklődésből tüntetésekre és nem fél a rendőröktől. És mivel nagy Újpest-szurkoló, a mostani hétvégét leginkább a nagy rangadó miatt várta.
Vágó László: az első, aki börtönbe megy
Vágó László története pedig szorosan összekapcsolódik Fábiánéval – ő törte el a védekezésre képtelen Fábián ujját, és ő lett az első idén szeptemberben, akit letöltendő börtönbüntetésre ítéltek. Az ügyben először G. Csabát ítélték három év próbaidőre felfüggesztett egy év nyolc hónap szabadságvesztésre, valamint lefokozásra. G. Csaba azonban másodfokon a parancsnokára, Vágó László őrnagyra vallott.
“Most már el kell mondanom, mert súlyos büntetés vár rám: miután társaimmal megbilincseltem a sértettet, láttam, amint a hátam mögül érkező parancsnokom lehajol, és szándékosan eltöri a férfi ujját” – mondta akkor, azzal indokolva a beismerést, hogy nem hitte, ilyen súlyos ítélet születik ellene. A bíróság szembesítette őket, G. Gsaba ekkor azt mondta, “Te voltál az, aki odajöttél és hátrafeszítéssel eltörted az ujját, te is tudod, én is tudom”. Vágó ekkor annyit válaszolt, ez nem igaz. Idén szeptemberben mégis őt ítélték másodfokon 1 év 8 hónap letöltendő szabadságvesztésre.
Lanczner Satu Ferdinánd: Máig büszke vagyok
2006-ban a tüntetők közfelkiáltással választották meg a Kossuth tér “parancsnokának” Lanczner Satu Ferdinándot, aki becenevét egykori szálkás szőrű tacskójáról kapta. A korábban autószerelőként dolgozó Satu feladata elsősorban a rend fenntartása volt a Parlament előtt 37 napig tartó permanens tüntetésen és a sátortáborban.
“Eléggé odaettem magam a régi rendszerben is, így a múltam miatt volt tekintélyem. Ez egy alulról jövő népi felkelés volt, de láttam, hogy a káosz felé sodródik a tömeg, ezért békés, törvényes mederben akartunk tartani az eseményeket. Sokfajta ember jött ki, voltak provokátorok, sokan akarták ezt rossz irányba vinni, ezért sok embert meg kellett fékezni.” Satunak egyszer egy ügynök mondta, hogy öt titkosszolgálat is dolgozik a téren, a külföld is nagyon odafigyel arra, mi történik. “Egyszer figyelmeztettek, hogy majd egyik este jön három részeg nő a táborba, akik barátkozni próbálnak velünk, felkínálkoznak, aztán sikoltozva kifutnak, hogy molesztáltuk őket. Jöttek is a nők, de mi azonnal szóltunk a rendőröknek, de persze a nők is azok voltak.”
Először azt gondolták, hogy hamar megdöntik a Gyurcsány-kormányt, de miután a Fidesz a téren saját ellentüntetést kezdett egy másik színpadon, az egész hosszas táborozássá alakult. Lanczner Ferdinánd feladata nemcsak a rend fenntartása volt, gondoskodni kellett az élelmezésről, a hangosításról, a vécékről, az orvosi ellátásról. Ehhez persze pénz is kellett. Folyamatosan adományokat gyűjtöttek, de később Lancznert azzal kezdték vádolni, hogy lenyúlta a pénz egy részét.
“Egy fillért sem tettem el magamnak. Ott a téren persze hogy nem lehetett szabályos pénzügyi elszámolást csinálni. Bár volt egy páncélszekrényünk, nem akartam a sátorban tárolni a pénzt. Ezért az utolsó napokban öt legmegbízhatóbb emberemnek adtam egy-egy nem túl nagy összeget, hogy vigyázzanak rá otthon, tartalékolják. Közülük csak egyben kellett csalódnom. Jellemző, hogy amikor a rendőrség felszámolta a tábort, az ottani páncélszekrényben talált 250 ezer forintot. Végül én vittem el a balhét.” Később a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 vezetősége elszámoltatta, de Lanczner állítása szerint ők is megértették, hogy nem lehetett “forradalmi körülmények között” teljesen szabályosan kezelni a pénzt.
Satu leginkább fura botjáról lett híres. “Én eredetileg a dédnagyapám fokosával jártam. Később a táborban valaki talált egy műanyag tehenet, amit ráhúzott a fokos fejére, valaki pedig még belerakott egy dínófejet is.” Ez persze abszurd volt, de Satu szerint azt jelképezte, ahogy a szörny (Gyurcsány) kibújik Magyarország testéből. A botot a tüntetők egy része sem tartotta jó ötletnek, mert úgy látták, hogy a bizarr jelkép árt a “forradalom” komolyságának. A fokos a gumitehénnel és a dínóval még mindig megvan. Hamarosan múzeumba kerül egy a 2006-os eseményekről szóló kiállítás anyagaként.
Satu 2007-ben elveszítette édesanyját, aztán beteg lett. Az egykori autószerelőnek munkahelye nincs, sem segélyre, sem nyugdíjra nem jogosult. Hatvan éves elmúlt, és szép lassan éli föl a vagyonát. Rendőrségi ügye nem a Kossuth téri tevékenységéből lett, hanem abból, amikor egymaga spontán tüntetést tartott Gyurcsány Ferenc villájánál. El is vitték a rendőrök, de később megnyerte a pert. Satu szerint ennek is köszönhető, hogy ma lehet bejelentés nélküli, spontán demonstrációkat, flashmobokat tartani.
Satu a Jobbik alapító tagja volt, de tagkönyvet nem kért, mert mint mondja, nem akarta saját nehéz múltjával terhelni az új, fiatal csapatot. Ma már egyik párt se tetszik neki. “A Kossuth tériek pártját szívesen megalapítottam volna. Lehetett volna csinálni egy középjobb, nemzeti, népi pártot, mert ott tényleg olyan emberek voltak, akiknek volt vér a pucájában. A jelszavunk az volt, amihez végig tartottuk magunkat: Se jobb, se bal, nemzeti és magyar! Máig büszke vagyok minden társamra, aki ott volt. Amiatt viszont szomorú vagyok, hogy egyetlen rendőr sem tagadta meg a parancsot, egyiknek sem jutott eszébe, hogy nem vadászunk saját honfitársainkra gumilövedékkel. A helyzetből ennyit lehetett kihozni. A külföld odafigyelt ránk, de nem voltunk elegen, nem tudtunk azonnali előrehozott választásokat kiharcolni.”
Horváth György: az akció, ami bejárta a világot
Az egész világot bejárta az Erzsébet téren elkötött tankról készült felvétel, aminek láttán a magyar viszonyokat kevésbé ismerők joggal hihették azt, most aztán tényleg kitört a forradalom Budapesten. Horváth György, egy seregélyesi ékszerész, aki utoljára fiatalkorában, a hadseregben vezetett tankot, elindította a téren kiállítot, de működőképes T/34-es harckocsit, és megtett vele 150 métert. Ennyi is elég volt azonban a világhírhez.
Horváthot a bíróság egy év nyolc hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte, és három évre eltiltották a járművezetéstől is. Horváth később csatlakozott a Magyar Gárdához, egyébként visszavonultan él Seregélyesen. Történetével külön cikkben foglalkozunk.
Egy kormányfő, egy miniszter és két rendőr
Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány: A tüntetések leverésében kulcsszerepet játszó budapesti rendőrfőkapitányt a Fővárosi Közgyűlés 2006. novemberében kitüntette “a főváros közbiztonságának megszilárdítása érdekében végzett intenzív és innovatív munkájáért” (a díjat 2011-ben megvonta a közgyűlés). Gergényi 2006. október 23-a után maga kérte nyugdíjazását, de ezt Gyurcsány Ferenc akkor nem fogadta el. Végül 2007 májusában menesztette a miniszterelnök. Nem sokkal később 30 százalékos tulajdonosa lett Pintér Sándor és Valenta László cégének, az Admiral Tours Kft-nek. Később Leisztinger Tamás vállalkozó cégeinél lett biztonsági főnök, majd az ugyancsak Leisztinger Tamáshoz köthető Athlon Pénzügyi Zrt. vezérigazgató-helyettese. A PSZÁF 2009. augusztus 12-én visszavonta a fedezetlen gyorskölcsönöket nyújtó vállalkozás tevékenységi engedélyét és kezdeményezte a társaság felszámolását. Az ügyben a perek azóta is zajlanak.
Bene László volt országos rendőrfőkapitány: Bene Lászlót Gergényi Péterrel együtt 2007 májusában menesztette posztjáról Gyurcsány Ferenc. 2007. szeptember 3-tól a Magyar Nemzeti Bank biztonsági főnöke.
Petrétei József volt igazságügyi és rendészeti miniszter: Az alkotmányjogász, egyetemi tanár 2004 óta volt miniszter. Ő már a tévéostrom után felajánlotta lemondását, de ezt Gyurcsány Ferenc nem fogadta el. A kormányfő akkor menesztette 2007-ben, amikor Petrétei a Zsanett-ügy miatt nyújtotta be második lemondását (egy igazoltatás után intézkedő rendőrök állítólag megerőszakoltak egy lányt). Neve idén tavasszal akkor merült fel, amikor kiszivárgott, hogy minisztersége idején, 2006 júniusában hetvenöt oldalas alkotmánytervezetet készítettek. Petrétei lemondása után visszatért a Pécsi Tudományegyetemre. 2009 óta az Akotmányjogi Tanszék professzora. Az egyetem 2010-ben a 2009. év Excellence Díját adományozta neki az Alkotmányos demokrácia alapintézményei című könyvéért. 2009-2010-ben a Magyar Közlöny szerkesztőbizottságának elnöke is volt.
Gyurcsány Ferenc volt kormányfő: Gyurcsány Ferenc 2009. március 21-én jelentette be lemondását a kormányfői posztról. Helyét hosszas keresgélés után Bajnai Gordon vette át. Gyurcsány március végén pártelnöki posztjáról is lemondott, akkor vette át az MSZP-s Táncsics Alapítvány vezetését, valamint parlamenti képviselő maradt. 2011 eleje óta élesen bírálja az MSZP jelenlegi vezetését. 2011. október 22-én bejelentette: kilépnek az MSZP frakcióból, az MSZP-ből és új pártot alapítanak. Gyurcsány Ferencet október 3-i hivatali visszaélés gyanújával hallgatta ki az ügyészség a Sukoró-ügyben játszott szerepe miatt. A Balsai István által a 2006 őszi eseményekről készült, erősen elfogult jelentés felvetette, hogy a Gyurcsány-kormány olyan veszélyérzetet tartott fenn 2006-ban, ami megkívántra a megerősített és folyamatos rendőri jelenlétet, amely alapján a terrorcselekmény gyanúja is felvethető. Azóta cáfolták azt a hírt, hogy a Katonai Főügyészség terrorcselekmény bűntette miatt nyomozást rendelt volna el Gyurcsány Ferenc ellen.
Forrás: Index
A gumilövedék helye megmarad…
Egyeseknél nem eléggé!
A tank lövése, elgázolása is hagy némi nyomot!
De csak akkor, ha BÉKÉS tüntetésen használják!!!!!!
Meg kellene mlíteni azt, hogy Csepel Díszpolgárát, Bácsi Józsefet Nagy Imre Érdemrendet kapott….
Tisztelt csepeli diák! Kerestem Önt, elküldtem a csepelinfó szerkesztőségnek a vonatkozó emlékbizottsági jegyzőkönyveket, hogy továbbítsák Önnek. Sajnos Ön nemlétező emailcímet ad meg hozzászólásainál. Kérem jelentkezzék a szerkesztőségnél, hogy továbbíthassák Önnek a levelemet.
http://csepel.info/?p=16302#comment-102361 “Visszatér a 71-es”
Tarjányi László szerint:
2011. október 15., szombat – 20:31
Igaza van Jozefinának, az MSZP meg a Fidesz is csak a saját holdudvarát részesíti elismerésben. 2006-ban jól pofára ejtettem az mszp-s többségű képviselőtestületet, miépes létemre olyan rafinált módon javasoltam az 56-os Emlékbizottságban négy kivégzett 56-os katona/nemzetőr posztumusz díszpolgárságát, hogy ez a testület, de a képviselőtestület sem mondhatott rá nemet. Az mszp-sek kínjukban ötödiknek hozzátették Tamási Lajos költőt, aki ugyan ágyban, párnák közt halt meg, ezenkívül a hatvanas években lefeküdt a Kádár-rendszernek, de mégiscsak 56-ban megírta a “Piros a vér a pesti utcán” című versét.
Na Szilárdék most követnek engem, ha 2006-ban lehetett 5 posztumusz Csepel Díszpolgára címet adományozni, akkor nekik 2011-ben akárhányat is lehet!
http://csepel.info/?p=16302#comment-102460 “Visszatér a 71-es”
csepeli diák szerint:
2011. október 17., hétfő – 07:49
Tarjányi Úr!
Alapvető tévedésben van. Nem Ő javasolta 2006-ban díszpolgárnak a kivégzett 56-osokat, hanem Bácsi Józsi bácsi és Kovács Sándor tábornok úr. A bitottság egyhangúan fogadta el a javaslatot kiegészítve Tamási Lajossal. Arról már nem szól Tarjányi úr, hogy a kitüntetés átadásakor atz akkori ellenzéki FIDESZ nem vett részt a díj átadáson, ezzel mélységesen megbántva az ’56-osok emlékét. Emlékeztetném arra is, hogy hozzászólásából eléggé leminősíti Tamási Lajos, de elfelejti, hogy a MIÉP lapja éveken keresztül a “Piros a vér a pesti utcán” című verssel a címoldalán jelent meg október 23-ra emlékezve.
Egyébként szerintem senki sem kapott méltatlanul sem most sem régebben díszpolgári címet. Azon lehte vitatkozni, hog y vannak-e alkalmasabbak, de az érdemet nem lehet elvitatni. Én gratulálok a kitüntetettteknek, büszke lehet Csepel arra, hogy ennyi kiváló ember lakik a kerületben.
http://csepel.info/?p=16302#comment-102593 “Visszatér a 71-es”
Tarjányi László szerint:
2011. október 17., hétfő – 22:48
Tisztelt “csepeli diák”! Ön jó esetben ferdít, rossz esetben hazudik! Tagja volt Ön az 56-os Emlékbizottságnak? Nem! Akkor ne írjon hülyeségeket! A csepelinfó szerkesztőségének elküldöm a 2006. február 8-i és a 2006. május 31-i bizottsági ülések jelenléti íveit és az ott elhangzottak jegyzőkönyvben rögzített s emlékeztetőben minden tag által megkapott dokumentációját. Kérem a tisztelt csepelinfó szerkesztőséget, hogy az anyagokat emailben szíveskedjenek “csepeli diáknak” elküldeni!
Feketén-fehéren le van írva, február 8-án én javasoltam az 56-ért kivégzetteket posztumusz Csepel Díszpolgára címre, amelyet a bizottság május 31-én megtárgyalt, a helyszínen módosítottam szóban az eredeti javaslatomat, mert például Csepel akkori polgármesterét a rendszerváltás után már ebben a címben részesítették, továbbá a külföldre távozottakról nem volt hír, illetve a katonákon és Major Ernő nemzetőr parancsnokon kívül nem láttam módját annak, hogy megkapják a kitüntetést, így végül az összes katona + a nemzetőrparancsnok kitüntetését javasoltam, rendfokozatra tekintet nélkül, ugyanis a hazaszeretet mértéke független a pozíciótól. Így a bizottság elfogadta javaslatomat, s tovább terjesztette a képviselőtestület elé, kérve hogy módosítsák a rendeletet 4 fő posztumusz díj adományozhatósága szerint. A bizottság nem is tárgyalta és nem is javasolta Tamási Lajos díjazását! Azt feltehetően az mszp-sek javasolták a kérdésről döntő képviselőtestületi ülésen!
Tisztelt “csepeli diák”, Ön a nagynyilvánosság előtt sértett meg, a dokumentumokat megkapva, remélem, hogy bocsánatot kér!
Azért az mégiscsak felháborító, hogy ma a szemkilövető rendőrök mellettt tüntettek a budai elit levitézlett figurái. Ilyen erővel Kadhafi mellett is tüntethetnének, mert ő is aprította a népét…
Minden esetre 56 ból a mostani hatalom ma csinált lényegtelen eseményt.
benneteket is cserben hagyott.
Tisztelt Vátesz!
A cím létező, bár mostanában én sem tudom megnyitni. Módosítottam rajta így az agh6001@freemail.hu cím működik, kipróbáltam. Azionban a szerkesztők felé továbbbra is fenntartom a kérdést, hogy miért nem kerül ide fel az, hogy Csepel Díszpolgára, Bácsi József Nagy Imre Érdemrendet kapott. Talán már nem vagyunk büszkék rá. A tegnapi kerületi ünnepség beszámolója nem lennne fontosabb a fővárosinál? Miért nem a csepeli eseményeket helyezzük előtérbe?
Furcsa, hogy most nem voltak bér trollok, akik gyújtogattak és rongáltak volna.. csak a fityisznek el kellene gondolkozni, hogy a bér jobbik pártja – aki meglepő, hogy ideáig eljutott és egyben iszonyat megalázó is – kinövi gazdáját.
“Mi lett velük? És mi lett Gyurcsány Ferenccel, Gergényi Péterrel vagy Petrétei Józseffel, vagyis 2006. október 23. főszereplőivel?”
Mindet kitüntették, megjutalmazták, Fletó meg azóta új pártot alapított! AVH! TERRORISTÁK! Ennyi!
Tisztelt Vátesz, Tisztelt Tarjányi Úr!
Megkaptam a szerkesztőségtől az Ön által ígért anyagokat. Be kell látnom, téves információkhoz jutottam, ezért elnézést kérek. Igen, a jegyzőkönyvek szerint Ön javasolta díszpolgári címre Andi Józsefet, Somogyi Tibort, Major Ernőt és Kőrösi Sándort. Azonban tudomásom szerint az általam említettek már egy évvel korábban megtették erre vonatkozó javaslataikat, mely természuetesen az Ön érdemeiből semmit sem von le.
Az már csak egy érdekes megjegyzés, hogy hogyan tudott jegyzőkönyvet készíteni Vukovich Zoltán, ha a jelenléti ív szerint nem is vett részt az ülésen és nem is mentette ki magát.
Azt azonban nem értem, hogy mibvel sértettem meg nagy nyilvánosság elött. Valóban nem volt pontos információm, de semmi bántót nem írtam Önről, nem neveztem hazugnak (nem úgy mint Ön engem), ezért nem is tudok miért bocsánatot kérni Öntől.
Természetesen azt belátom, hogy nem voltak pontosak az információim, ennek alapján történhettek pontatlanságok a hozzászólásomban, amiért elnézést is kértem. Ez nem igazán szokás manapság.
Azonban fenntartom azt a véleményemet, hogy Ön tünteti fel rossz színben Tamási Lajos költőt, miközben az idei kerületi ünnepségen is idézték versét. Igaza van abban is, hogy ágyban, párnák közt halt meg. Ha így történt akkor nem lehet kitüntetni. Hány olyan ’56-os kapott kitüntetést aki szinté ágyban, párnák közt halt meg és nem a csatatéren, vagy hóhér által. És hány olyan ’56-os kapott kitüntetést akik szerencsére még ma is élnek és el tudják nekünk mesélni az akkori eseményeket. Ők mind alaptalanul kaptak kitüntetést?