Csepel.info
A csepeli Magyar-Ukrán Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium indulását Orbán Viktor személyesen ígérte meg Volodomir Zelenszkijnek. Ez az iskola arra lenne biztosíték, hogy Ukrajnában is elismerjék és segítsék a magyar nyelvű oktatást. Az állam részéről minden segítséget megadtak az indulásához, ám Németh Szilárd csepeli fideszes frakciója már nem támogatta az iskola kérését. Információink szerint, miközben a rezsibiztos a nagyközönség előtt folyamatosan úgy mutatja magát, mint Orbán Viktor legnagyobb híve, ez a sokadik alkalom, amikor a háttérben mégis szembe fordult vele.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Volodomir Zelenszkij ukrán elnök júliusi kijevi találkozóján született megállapodás arról, hogy magyar–ukrán két tannyelvű általános iskola és gimnázium indul a Magyarországra menekült ukrán gyerekeknek. A magyar állam a pedagógusok bérét fedező normatív támogatást adja a fenntartónak, de az ukrán állam is támogatja az iskola működését. „Annyi ukrán iskolát nyitunk, ahányra szükség van. Fontos számunkra, hogy az ukránok otthon érezzék magukat Magyarországon” – mondta az iskolával kapcsolatban Orbán Viktor, hozzátéve, hogy Ukrajnától is elvárja a Kárpátalján élő magyar ajkú kisebbség igényeinek megértését.
Ez utóbbi probléma régóta terheli a magyar-ukrán kapcsolatokat, és ezért is lenne fontos, hogy a szeptemberben Csepelen elindult oktatás zökkenőmentes legyen. Ám a gyerekeknek eddig csak a közeli sportudvarokban tudták csak megtartani a tornaóráikat, és a tél közeledtével zárt helyet kellene biztosítani nekik. Ezért fordultak a csepeli önkormányzathoz, amely – Orbán Viktor ígéretéhez híven – támogatta a kérésüket. Sőt, csaknem minden képviselő támogatta azt, még az MSZP, a Momentum és a kutyapártosok is, kivéve a Németh Szilárd irányítása alatt működő két fős csepeli Fidesz frakciót. Ők tartózkodtak, vagyis nem támogatták az iskola és tanulóik kérését.
Németh Szilárdot hamarosan leváltják
Lapunk információi szerint heteken, de lehet, hogy napokon belül átrendezi a Fidesz a választókerületi rendszert, és azok vezetőit is megerősítik vagy leváltják. Úgy tudjuk, hogy Németh Szilárdra az utóbbi vár. Őt nem akarják nyíltan megalázni a visszahívásával, így a választókörzetek átrajzolása után látszólag csak nem marad neki hely. Ennek megfelelően egyelőre a Fidesz alelnöke marad.
De bármilyen puhán is hívják vissza, a veresége egyértelmű lesz. Ehhez pedig hosszú út vezetett. Információink szerint az elmúlt években többször jelezték neki, hogy káros az a csepeli belháború, amit Borbély Lénárd polgármester és korábbi alpolgármesterei ellen indított. Ennek ellenére senkire nem volt hajlandó hallgatni, a csepeli Fidesz pedig az elmúlt években összenőtt az MSZP-DK-Momentummal, akikkel szinte mindig együtt szavaztak és tiltakoztak a polgármesterrel szemben.
A tavaszi választási kampányban a Fidesz alelnöke és választókerületi elnöke odáig jutott, hogy a hozzá köthető internetes újság nyíltan támogatta a DK és a Momentum polgármester-jelöltjeit. Amikor pedig eldőlt, hogy momentumos lesz a régi ellenzék közös jelöltje, még hirdette is őt. Ezek után nem meglepő, hogy még a fideszesek sem szívesen szavaztak Németh jelöltjére, Dudás Zoltánra, akit “békepapként” próbált rátukmálni a csepeliekre. Kevés sikerrel: a Fidesz csepeli jelöltje mindössze 10,2 százalékot kapott, a fideszes szavazók több mint kétharmada Borbély Lénárd polgármesterre szavazott, akit több mint 67 százalékkal választottak újra. A csepeli Fidesz ennek megfelelően a korábbi 9 helyett mindössze 2 képviselő-testületi hellyel rendelkezik, ám Németh Szilárd akaratának megfelelően most is a Momentummal, az MSZP-vel és a kutypárttal szavaznak együtt (a DK kiesett a testületből).
Csepel.info