Csütörtök óta nem folyik szenyvíz a Dunába

MTI, Metropol, Csepel.info

Csütörtök óta nem folyik tisztítatlan szennyvíz a Dunába Budapesten, az ezt biztosító ÉlőDuna Projekt 428,7 millió euróba került – hangzott el a csepeli Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep tesztüzeme félideje alkalmából tartott sajtótájékoztatón hétfőn Budapesten.

A Csepel.info számolt be arról, hogy Németh Szilárd fővárosi és országgyűlési képviselőnek csepeli horgászok arra panaszkodtak, hogy tisztított víz helyett szennyvizet eresztenek a folyómederbe a gigaberuházásnál. Németh múlt hét pénteken kiment a szennyvíztisztítóhoz, de a dokumentumokat és a csatorna-bevezetést már nem engedték megnézni neki. Még aznap sajtótájékoztatót hívott össze szinte minden érintett, arról azonban nincs tudomásunk, hogy a korábbi szennyvíz-beeresztésekről mit nyilatkoztak, és hogyan akarják azokat a jövőben megelőzni. Lapunk információi szerint ugyanis a szennyvíz-beeresztések hátterében nem csak a tesztidőszakkal járó technikai nehézségek álltak, hanem időszakos túlterhelések is. A tisztító építésének maradék-összegét ugyanakkor nem az elmaradt csepeli csatornákra és gyűjtőcsatornákra kívánja felhasználni a főváros, hanem inkább más kerületekben költik el. Az alábbiakban az MTI Metropol által közreadott hírét olvashatják.

A Strabag kivitelezésében két és fél év alatt elkészült beruházás része a csepeli tisztító mellett a Duna-parti főgyűjtő csatorna, valamint három átemelő telep. A Budapesten naponta keletkező 600 ezer köbméter szennyvízből eddig 350 ezer köbméter folyt tisztítatlanul a Dunába. A csatornák által továbbított szennyvíz a teljes mennyiség 95 százalékát teszi ki, a maradék a “szippantott” szennyvíz. Továbbra is tisztítatlanul éri el a Dunát 15 csatorna bevezetésen keresztül a termálfürdők medencéinek vize, illetve a csapadékvíz.

Kóthay László vízügyi szakállamtitkár elmondta, hogy a 428,7 millió eurós beruházás 65 százalékát az Európai Unió finanszírozta, a magyar állam része 20 százalék, míg a fővárosra 15 százalék jutott.

Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes kiemelte, hogy a beruházás végül olcsóbb lett a tervezettnél, így több kerületben – például a XI. és a XIV. kerületben is – tehermentesítő gyűjtőcsatornák épülnek a megtakarításból. Ezek, valamint az albertfalvai, a ferencvárosi, és a kelenföldi szennyvízátemelő telepek fejlesztései is elkészülnek még az idén. Ezek az ÉlőDuna kiegészítő beruházásai.

A csepeli szennyvíztisztító 2009 augusztusában kezdődött próbaüzeme első felében a biológiai tisztító “épült fel” – mondta Tótné Nick Dorottya, a főváros közmű ügyosztályának vezetője. A második féléves próbaüzem során azt mérik, hogy a hatóság által rögzített paramétereket “tudja-e” a tisztító.

Forrás: MTI, Csepel.info, Metropol

4 hozzászólás “Csütörtök óta nem folyik szenyvíz a Dunába” bejegyzésre

  1. Nagyapó szerint:

    “így több kerületben – például a XI. és a XIV. kerületben is – tehermentesítő gyűjtőcsatornák épülnek a megtakarításból.” Mondja Ikvai-Szabó.
    Ennyit a csepeli szocik, Avarkeszi, Podolák, Tóth elvtársak érdekérvényesítő képességéről.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  2. Anikó (Krizantém utcából) szerint:

    Bocsánat “Csütörtök óta nem folyik szenyvíz a Dunába” bejegyzésre ” SZENNYVÍZ helyesen !
    Egyébként milyen érdekes, amióta a Németh Szilárd lépett az ügyben – mégha nem is engedték be- a csepeli örkormányzatnál Tóth Mihály február 22-ére bejárást hirdetett mára, milyen érdekes azóta nem folyik hallottam büdös szennyvíz a Dunába ??

  3. ződ szerint:

    A csapból folyó víz szaga szerint a csatornát rákötötték az ivóvíz hálózatra, csakúgy újrahasznosítás miatt (riszájkling)!!! “Ki a Duna vizét issza, saját vizét issza vissza!”

  4. Földhözragadva szerint:

    Ha egyszer én fizetem mind a kettőt, akkor miért nem egyszerre mentek?

Itt lehet hozzászólni !