Csepel.hu
A csepeli Királyerdő térségének közlekedését javító infrastrukturális fejlesztések keretén belül a Királyerdő út szilárd burkolatot kapott, megnyitva ezzel a lehetőséget a térség közlekedési kapcsolatainak továbbfejlesztésére.
A Budapesti Közlekedési Központ ehhez igazodva innovatív megoldásként, a XXI. kerületi önkormányzattal együttműködve, a 71-es és 152-es autóbuszvonalak összekötésével két új körjáratot indított, és tesztjelleggel október 3-ától bővítette Csepel belterülete és a soroksári Duna-part közötti közvetlen eljutási lehetőségeket.
A tesztjelleggel bevezetett változások
A 71-es és a 152-es autóbuszvonalak összekötésével két új körjárat indult:
- A Szent Imre tér–Szentmiklósi út–Királyerdő út–Hollandi út–Szent Imre tér útvonalon keresztül 152-es jelzéssel,
- A Szent Imre tér–Hollandi út–Királyerdő út–Szentmiklósi út–Szent Imre tér útvonalon keresztül 71-es jelzéssel.
- Az új járatok megállnak a Királyerdő úton létesített új megállóban a Vihorlát útnál.
- Mindkét körjárat menetrendje igazodik a reggeli és a délutáni csúcsidőszakhoz: a legforgalmasabb irányokban az eljutási lehetőségek nem változtak. A kétirányú körjárat lehetőséget biztosít arra, hogy bármelyik irányba indulva elérhető Csepel, Szent Imre tér.
A kedvező tapasztalatok alapján a BKK a körjáratok véglegesítését tervezi, így az egyeztetés keretében várja az utasok véleményét az október elején tesztjelleggel bevezetett közlekedési rendszerről.
Csepel.hu
Városnézésre, kirándulásra kiváló járat, de gyors közlekedésre nem. Reggel 7 és 8 óra között különösen nem, nagyon ritkán közlekedik ebben az időszakban. 8 órától már sűrűbben jár, nem is értem miért akkortól.
Minden reggel ugyanazt tapasztalom. Kipróbáltam már mind a három lehetséges járatot, egyik sem jobb.
A szülői kísérettel utazó iskolások, óvodások, bölcsődések, a munkába indulók ilyenkor zsúfolásig telítik a járművet. Nem beszélve a Városgazda munkatársairól, a kerek kukájukkal.
A reggeli rohanásban a 14-17 perces időközök az egyes járatok között nagyon-nagyon… Talán ezért ülnek sokan inkább autóba a kerületen belüli utazáshoz. A menetrendben rendszeresek a késések a járat második szakaszán, nyilván a sok megálló miatt, a teljes menetidő 45 perc. Évek óta hiába kérjük a járatsűrítést, de legalább reggel… Köszönöm.
Szokás szerint kimaradt a cikkből hogy a “társadalmi egyeztetés” keretében hová kellene küldeni a véleményeket…
Úristen, vajon mégis hová? Akinek van véleménye, az itt leírhatja, amit aztán bárki elolvashat.
#kormánypárti#A BKK várja a véleményeket nem a csepel.info,de hogyan,telefonon,levélben,e-mailben,milyen címen?Van külön e-mail címük társadalmi egyeztetésre?
google? Nem segítek. 😛
Én értem, hogy közszolgáltatás, de egy busz miért jár úgy, hogy nulla vagy egy ember ül rajta? Hajnal 4 és öt között ezt látom, ahogy éjjel is.