Magyar Hírlap, Népszabadság
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője Magyar Hírlapnak adott interjújában arról beszélt: a Szociális népszavazás 2008 tétje, hogy az emberek más irányt szabjanak a sikertelen kormányzati politikának. A politikus nem zárta ki, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a sikeres és eredményes voksolás után távozhat a kormány éléről.
“Utoljára Kádár János MSZMP-főtitkár leváltásakor, Grósz Károly kinevezésekor hívtak össze országos pártértekezletet” – mondta a Magyar Hírlapnak az MSZP hét végi elnökségi ülésén történtekkel kapcsolatban Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője. Arról, hogy a tavaszi népszavazásba esetleg bele is bukhat Gyurcsány Ferenc, úgy nyilatkozott: az ő személye hazugságai miatt elfogadhatatlan a közvéleménynek. “Csak jobb lehet a helyzet, ha az MSZP lecseréli őt, olyasvalaki jöhet helyette, aki nem hazudott az emberek szemébe, és nem a gyűlöletpolitika támogatója” – mondta.
A Fidesz azonban nem foglalkozik a csere mikéntjével – folytatta a frakcióvezető. – Akármi történik, a pártnak készen kell állnia arra, hogy egy demokratikus választás után újból irányíthatja az országot.
A politikus egyelőre nem tudta értelmezni, hogy a szocialistáknál pontosan mit is jelent majd az úgynevezett “hideg népszavazási kampány”.
“Akárhogy csűrik-csavarják, a vizitdíjas, kórházi napidíjas, tandíjas kérdések egyszerre szólnak az elhibázott intézkedések eltörléséről, az emberek döntése tágabban is értelmezhető: más irányt akarnak szabni a kormányzati politikának” – magyarázta a fideszes politikus. Mint emlékeztetett, az MSZP-vel szemben a koalíciós társ SZDSZ már meg is emelte a népszavazás tétjét, hiszen bejelentette, hogy a kormányzati politikáról szól a voksolás.
Közbevetésünkre, hogy mi lesz a népszavazással, ha a parlament elfogadja az MSZP-s képviselő, Tóth Károly által másodszor benyújtott, a vizitdíj és kórházi napidíj eltörlését célzó indítványt, elmondta: a kormány ezzel egész tevékenységét kérdőjelezné meg, így a szocialisták mindenképp el fogják utasítani Tóth Károly javaslatát.
Felvetésünkre, hogy a Fidesznek mi a célja a kezdeményezéssel, elmondta: az már beigazolódott, hogy nem jelent kiutat a válságból, amit a kormány tesz, sőt súlyosbítják is azt. Szerinte a Fidesz már a meghirdetett programjával is bizonyítja, hogy ők képesek a bajok orvoslására.
Mint mondta, a következő – akár előrehozott, akár 2010-es – parlamenti választás a hitelességről szól majd. Navracsics Tibor úgy látja: ennek elvesztéséről nap mint nap tanúbizonyságot tesz a kabinet. A legújabb ilyen esetnek a kormányzati negyed projekt leállítását nevezte a frakcióvezető. “Kidobtak az ablakon tízmilliárd forintot, amelyről azt mondják, hogy semmiség, miközben a költségvetési módosítások során azért nem szavazták meg a mi szociális javaslatainkat, mert arra szerintük nincs pénz” – magyarázta. Szerinte a mostani kudarcért is meg kellene nevezni és el kellene számoltatni a felelőst.
Forrás: Pindroch Tamás, Magyar Hírlap
Kongresszus a népszavazás után
Népszabadság
A Magyar Szocialista Párt egri elnökségi ülésén döntött a népszavazási stratégiáról és egy tavaszi munkakongresszusról.
Az elmúlt év eseményeinek értékeléséről és az idei esztendő politikai feladatairól szólt az MSZP kétnapos, kihelyezett elnökségi ülése a hét végén. Ezt követően Gyurcsány Ferenc
pártelnök-miniszterelnök sajtótájékoztatón elmondta: az ország a gyors egyensúlyteremtés szakaszában van. Gyurcsány a reformok szükségességét is hangsúlyozta. Az idei év prioritásai között az oktatást, a legális munkavégzés és a gazdálkodás támogatását jelölte meg. 2008 a nyugodt építkezés éve lesz – mondta a kormányfő.
Az elnökség úgy döntött, javítani kell az emberek informálásán a reformlépések érdemét és célját illetően. Világossá tették, hogy a népszavazással kapcsolatban az MSZP és a kormány nem játszhat a referendum érvénytelenségére, vállalnia kell a kihívást, és az embereket a saját igaza mellé kell állítania. Döntöttek arról, hogy az MSZP népszavazási kampányának politikai koordinátora Juhász Ferenc elnökhelyettes lesz, a technikai lebonyolításban Szigetvári Viktor volt kampányigazgató is segíti a pártot.
Az egészségügyi reformtörvény sorsával kapcsolatban elmondható: az MSZP “komolyan akarja venni” Sólyom László államfő aggályait, és ezeknek megfelelően kész módosító indítványokkal finomítani a törvényt. Karsai József kifogásaival és Tóth Károly módosítói javaslataival nem foglalkoztak.
A Népszabadság információi szerint az elnökségi ülés egyik fontos eredménye, hogy megállapodás született az “új kormányzati stílusról”, amelynek lényege: nincs szükség újabb, karakterképző reformlépésre, inkább a megkezdett reformokat kell befejezni, megértetni. Az elnökség egybehangzó véleménye szerint előrébb csúszott a 2010-es választási esélyeket meghatározó év. Nagyobb mértékben befolyásolja a választási sikert a 2008-as esztendő, mint azt korábban gondolták.
A népszavazás után az MSZP “munkakongresszust” hív össze, erre Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök tett javaslatot.
Be nem jelentett demonstrációt tartottak a hét végén az MSZP elnökségi ülésének helyet adó egri szálloda előtt. Körülbelül harmincan vettek rajta részt, többségük sípokkal, dobokkal követelte a kormányfő távozását.
Forrás: Népszabadság