Népszabadság
Csaknem ötvenezer rossz kémény, s ezernél is több illegális gázkészülék-bekötés fenyeget közvetlen életveszéllyel Budapesten. Így hiába vág bele önként egyre több társasház az épület gázvezeték-felújításba, a felelőtlen, ellenőrizhetetlen lakók miatt sok épület számít ketyegő bombának.
Alig változtak Budapesten a kéményhasználatban, ehhez kapcsolódóan pedig a gázkészülék-üzemeltetésben tapasztalható aggasztó, sok esetben drámai állapotok – derül ki a legfrissebb, 2007-es szolgáltatói öszszegzésből. Bizonyos szempontból egyre jobban kinyílik az olló a lakóközösségek, s az egyes háztartások hozzáállása között. Miközben egyre több, tavaly már 1600 buda
Sokakat az évről évre előforduló, nemegyszer családi tragédiába torkolló szén-monoxid-mérgezések sem riasztanak el, tavaly több mint ezer háztartásban bukkantak illegális vagy nem szakszerű gázkészülék-beszerelésre a Fővárosi Kéményseprő-ipari (Főkétüsz) Kft. szakemberei. Ez azt jelenti, hogy Budapesten legalább háromezer embert fenyegeti közvetlen robbanás vagy szén-monoxid-mérgezés veszélye.
Egyre több gondot jelent a modern, fokozottan légzáró ablakok, ajtók, valamint az úgynevezett huzathatáskeltő berendezések, azaz a ventilátorok és a páraelszívók beépítése, amihez a tulajdonosok legtöbbször elfelejtik, vagy nem is tartják fontosnak kikérni szakember véleményét – hangsúlyozta a Népszabadságnak Kocsis Attila, a Főkétüsz műszaki igazgatója, a Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestületének elnöke. A takarékosság felülírja a biztonságot. Mivel a teljesen légzáró ablakokkal fokozottan nő a szén-monoxid-mérgezés veszélye, érdemes meggyőződni arról, a fűtési berendezések, a lakás adottsága alkalmas-e az ilyen nyílászárók beépítésére. Ráadásul, ha a kéményseprők ilyen rendellenességet tapasztalnak, kezdeményezik a fogyasztó kizárását a gázszolgáltatásból. Így újabb százezreket kell fizetni a szükséges átalakításokra. A Főkétüsz bárkinek ad ingyen szaktanácsot. “Egy rosszul elhelyezett fürdőszobai ventilátor egyenes út a halálhoz” – fogalmazott Kocsis Attila. A készülék szívóhatást kelt, azaz a kéményből a levegővel együtt az égésterméket is visszaszívja, s ha egy hermetikusan bezárt fürdőszobában, ráadásul fejmagasságban található, szinte borítékolható a tragédia.
Ám ezzel nincs vége a fenyegetettségnek, hiszen az olykor százezres büntetést is kockáztató ingatlantulajdonosok mellett a lakóközösségek is felelőtlenek: továbbra is rengeteg leromlott állagú kémény található Budapesten, a 650 ezer darab működő füstelvezető közül mintegy 43 és fél ezer fenyeget közvetlen életveszéllyel. Erre jön a tavaly feltárt ezernél is több illegális kémény- vagy gázkészülék-bekötés. Az évenkénti kötelező ellenőrzések arra is jók, hogy a szolgáltatók nyilvántartásában nem szereplő vagy szakvéleménnyel nem rendelkező kivitelezések ne maradhassanak titokban. Ezeket minden esetben jelentik a Fővárosi Gázművek (Főgáz) Zrt.-nek, valamint az építési és a tűzvédelmi hatóságnak, azaz a kerületi jegyzőnek és a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokságnak.
Hasonló az eljárás, ha többszöri értesítés ellenére sem jutnak be az ingatlanba. Merthogy leginkább ez nehezíti a biztonságos üzemeltetés ellenőrzését. Ilyenkor a kéményseprők még csak-csak lépni tudnak, ám a szolgáltatói átjelentés után nem egyszer a Fővárosi Gázművek (Főgáz) Zrt. is képtelen bejutni a lakásokba. Többször előfordult már, hogy hatósági segítséget kellett kérnie. A másik probléma, hogy a gázkészülékek törvényileg előírt ötévenkénti kötelező ellenőrzésének elmulasztását a jogszabály nem szankcionálja. Mint arról már lapunkban beszámoltunk, a szakhatóságok több éve képtelenek megegyezni abban, melyik szervezet legyen mindennek a felelőse, s ki vezessen erről nyilvántartást.
Az viszont előrelépés, hogy tavaly már 1600 lakóközösség szánta rá magát, hogy megelőzve az épület kizárását a gázszolgáltatásból, felújítja teljes vezetékhálózatát – mondta el Csallóközi Zoltán, a Főgáz igazgatója. Csak összehasonlításképp: öt éve még mindössze 400-500 volt e társasházak száma. A fejlődés oka, hogy a gyakran több millió forintos költség előteremtéséhez egyre több kerület – sok helyen a Főgáz anyagi segítségével társítva – ad pénzügyi támogatást.
A vezeték életveszélyes állapota miatt jelenleg három épületben szünetel a gázszolgáltatás. Kritikus hónap volt a tavaly november, akkor egyszerre 52 társasháznak kellett nélkülöznie a fűtést. Jóllehet egyre több lakásban jelennek meg a modern berendezések, becslések szerint a gázkészülékek 20 százaléka még mindig elöregedett. Csallóközi Zoltán szerint jó lenne érvényt szerezni a törvénynek, azaz megteremteni a hatósági ellenőrzést és a szankcionálást. Az épületen belüli közös vezetékeket, a lakások gázkészülékeit, s az égéstermék elvezetését ugyanis egy rendszerként kell tekinteni, s ennek megfelelően üzemeltetni.
Forrás: Népszabadság