Az új szigetelés kapott lángra a miskolci panelházon

Növeli a tűzveszélyt a panelrehabilitáció szigetelése?

Origo.hu

Két ember vesztette életét, miután tűz ütött ki egy tízemeletes lakóházban Miskolcon. A két áldozat egy édesanya és egyik gyermeke: a nő másik gyerekét életveszélyes állapotban vitték kórházba. A lángokat valamivel több mint egy óra alatt sikerült megfékezni, a panelház felső emeletein négy lakás kiégett. A szakértői vizsgálat szerint több lakás veszélyessé vált az épületben, a tűz terjedését pedig az új szigetelés segítette.

Kigyulladt egy tízemeletes lakóház szombaton késő este Miskolcon, az avasi lakótelepen, a Középszer utca 18. szám alatt. A tűz miatt két ember a helyszínen életét vesztette, hét másikat kórházba vittek – mondta az [origo]-nak Egyedné Novodonszki Éva, Borsod Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese.

A Független Hírügynökség vasárnap a rendőrségre hivatkozva arról számolt be, hogy a kórházban az egyik lakó még az éjjel meghalt, így háromra emelkedett az áldozatok száma. Utóbb azonban kiderült, az életveszélyes állapotban lévő gyerek mégsem halt meg, a rendőrség téves tájékoztatást adott az állapotáról – írták.

A paneltűz két áldozata egy középkorú nő és annak 13 éves fia, ők füstmérgezésben haltak meg. Az életveszélyes állípotban kórházba vitt gyerek az asszony 16 éves lánya. Rajtuk kívül szombat éjjel a Borsod Megyei Kórházban és a miskolci Semmelweis kórházba még hat embert vittek be.

Csoltó Márta, a megyei kórház főorvosa szerint mindannyiukat füst- és szén-monoxid mérgezés gyanújával vitték be. Három lakót még szombaton éjszaka hazaengedtek, mivel tünetmentesek voltak és a vérükben a szén-monoxid normál értéken volt. Négyen maradtak még a kórházban, közülük hárman jól vannak, valószínűleg vasárnap hazaengedik őket. A 16 éves lány súlyos, életveszélyes állapotban van, lélegeztető géppel tartják életben. A gyermek súlyos agykárosodást szenvedett, újra kellett éleszteni – mondta Csoltó.

Kiemelt riasztás

A tűz egy hatodik emeleti lakásban keletkezett szombat este fél tíz körül. A megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szerint négyes, kiemelt riasztással vonultak a helyszínre a tűzoltók. A hatodik, hetedik és a nyolcadik emeleten volt beavatkozás, a mentés és a tűzoltás a rendőrség tájékoztatása szerint szombat éjfél körül még tartott, a tűzoltók vasárnap azonban azt mondták, hogy a tüzet alig több mint egy óra alatt sikerült megfékezni, azaz “lefeketíteni”.

A felső négy szint négy lakása és a lépcsőház súlyosabb tűzkárokat, míg több lakás járulékos károkat szenvedett – közölte vasárnap reggel Bódi Zoltán, a miskolci tűzoltóság szóvivője, aki szerint ez volt az utóbbi évtizedek egyik legtragikusabb lakóháztüze. A tűzeset miatt a helyszínre kiment Káli Sándor, Miskolc polgármestere és Pásztor Albert miskolci rendőrkapitány is.

Az úgynevezett sávház mindkét oldalán tomboló tűz több lakót bekerített. A gyorsan terjedő lángokból a helyszínre vonuló 40 miskolci, kazincbarcikai, szerencsi és tiszaújvárosi tűzoltó több mint 20 lakót mentett ki, többeket emelőkosaras gépjárművel. A szóvivő szerint a mentősök 14 embert láttak el különböző fokú füstmérgezés miatt.

Az új szigetelés fogott tüzet

A panelépület szellőzőrendszernek ezalkalommal kis szerepe volt a tűz terjedésében – mondta a tüzoltóság szóvivője (a korábbi paneltüzeknél a lángok a szellőzőjáratokban terjedtek tovább). Az alig két éve, a panelprogram keretében felújított épület szigetelőanyaga azonban jelentősen befolyásolta a tűz terjedését – hangsúlyozta Bódi Zoltán. A leégett épületről készült fotókon is jól látható, hogy a panelház külső borításán a szigetelőanyag végig leégett. A szigetelőanyagból a tűzoltók mintát vettek.

A lakások túlzsúfoltak voltak, ami a tűz továbbterjedésében szintén fontos tényező volt. Ez azonban általános tapasztalata a tűzoltóknak az ilyen típusú panelházaknál – mondta Bódi Zoltán.

Súlyosan sérültek a tartóelemek

Egyedné Novodonszki Éva szerint vasárnap reggel a tűzvizsgálók és más szakemberek megkezdték a helyszíni szemlét, de a tűz keletkezésének oka egyelőre ismeretlen. A panelházból 33 embernek kellett elhagynia otthonát, őket a szemközti iskolában helyezték el ideiglenesen. A házba csak rendőri kísérettel lehet bemenni – tette hozzá a rendőr-főkapitányság szóvivője.

Leskó György, a polgári védelem miskolci kirendeltségének vezetője elmondta, hogy az egyik lépcsőházba csak a negyedik emeletig engedték vissza a lakókat, a felsőbb szinteket pedig statikus szakértővel vizsgáltatták meg. A vasárnap elvégzett vizsgálat szerint a hatodik és a hetedik emeleti, kiégett lakások statikailag veszélyessé váltak. A lakásokat alá kell dúcolni, ha ez megtörténik, az alsóbb és felsőbb szintekre visszamehetnek a lakók, mondta el a Független Hírügynökségnek Grand András statikus. A katasztrófavédeledem ígéretet tett arra, hogy a dúcolást még vasárnap elvégzik.

Leskó György szerint a statikus is megdöbbent a látványon, szerinte a hatodik emelet tartóelemei olyan mértékben károsodtak, hogy azokat cserélni kell; a dúcolás ezért csak ideiglenes megoldás, ha az megtörtént, akkor kellő előkészítés után kezdődhet meg a helyreállítás.

Szükséglakásokat utalnak ki

A miskolci önkormányzat addig is 16 szükséglakást ajánlott fel a lakóknak, azok dönthetnek, hogy elfogadják-e, vagy visszaköltöznek a saját lakásukba – mondta el a terület szocialista képviselője, Varga Zoltán. A képviselő közölte, a város szociális bizottsága hétfőn összeül, hogy döntsenek, milyen segítséget kapnak a lakók.

A rendőrség szerint ugyanakkor az otthonukat kényszerűen elhagyók közül vélhetően csak két család költözik be a Miskolci Ingatlangazdálkodó (MIK) Zrt. által felajánlott szükséglakásokba, a többiek rokonoknál, ismerősöknél húzzák meg magukat. A következő éjszakát már senki nem tölti a szomszédos iskolában, ahol a múlt éjjel hatan aludtak.

Forrás: Origo

Vizsgálják a leégett panelház felújítóinak felelősségét

Szakértők vizsgálják a szombaton leégett miskolci panelház teljes szigetelőrendszerét, mivel a tűzoltók szerint az segíthette a lakástűz terjedését. A minősítők azt ellenőrzik, hogy a két évvel ezelőtti felújítás során betartották-e az akkori tűzvédelmi szabályokat. A leégett ház átadásakor még nem voltak érvényben a legújabb tűzvédelmi előírások, így akkor még nagyobb felelőssége volt a kivitelezőknek.

A minősítő intézet vizsgálja a szombat éjjel leégett miskolci panelház komplett szigetelőrendszerét és a kivitelezés szakszerűségét – közölte hétfőn a miskolci tűzoltóság. A borsodi megyeszékhely avasi városrészén álló tízemeletes panelház felső 4 szintje égett ki, a tűzoltók szerint többek között a ház szigetelése segítette a lángok gyors terjedését.

A lakóépületet két éve újították fel, az épület homlokzata kapott akkor új szigetelést. A leégett épületről készült felvételeken jól látható, hogy a hatodik emeleten keletkezett tűz belekapott a külső szigetelésbe, és további három emeleten keresztül leégett. Vasárnap a tűzoltóság is azt közölte, hogy az épület szigetelőanyaga “jelentősen befolyásolta a tűz terjedését”.

A szakértők most azt vizsgálják, hogy a renováláskor alkalmazott szigetelőrendszer megfelelt-e az akkor érvényben lévő szabályozásnak – mondta az MTI-nek hétfőn Bódi Zoltán, a miskolci tűzoltóság szóvivője. Hozzátette: korábban is volt jogszabály a tűzvédelemre, de a legújabbat, ami jelentős változást hozott, 2008-ban adták ki. A panelprogramban szereplő épületek esetében régebben nem kellett bevonni a tűzoltóságot, nagyobb felelőssége volt a felújítóknak, kivitelezőknek.

Az [origo] szerette volna megkérdezni Bódit arról, hogy mit tudni eddig a ház szigetelőrendszeréről, illetve hogy az eset miatt felül kell-e vizsgálni tűzvédelmi szempontból az elmúlt években felújított panelházakat, de a szóvivő későbbre kért visszahívást.

Senki nem ellenőrizte az új szigetelést

Az elmúlt két évben több nagy paneltűz is volt Magyarországon: 2007 februárjában Debrecenben, júniusban pedig Budapest XV. kerületében gyulladt ki egy panelház, utóbbinál egy lakó halálra égett.

Takács Lajos Gábor, a Budapesti Műszaki Egyetem szakértője 2007 nyarán azt szorgalmazta, hogy a panelfelújítások során legyen kiemelt szempont az úgynevezett tűzvédelmi megfelelőség, 2007 augusztusában pedig egy a főváros XI. kerületében felújított panelház átadásán Molnár Gyula polgármester beszélt arról, hogy a panelházak rekonstrukciója során nem szabad megfeledkezni a tűzbiztonsági célú felújításokról. Mivel azonban a korábbi esetekben a lángok főleg a liftaknákban, gépészeti aknákban és szellőzőjáratokban terjedtek, a figyelem ezekre, ezeknek a tisztítására összpontosult, a homlokzatra kerülő szigeteléssel pedig nem foglalkoztak.

2008 januárjában, a kibővített panelprogram kiírása során ugyan szóba került a felújított panelek szigetelésének ellenőrzése, de akkor sem tűzvédelmi szempontból. László Tamás, a Fidesz szakpolitikusa azt kifogásolta, hogy a több száz lakásos panelházak homlokzatának felújítására nem kell építési engedélyt kérni, és így a szigetelés minőségét sem ellenőrzi senki. A politikus ezt azért találta veszélyesnek, mert szerinte nem volt biztosított a szigetelés minősége és hatékonysága. Mivel azonban 2008 előtt a tűzoltók sem ellenőrizték a terveket, az ellenőrzés hiánya nyilvánvalóan tűzbiztonsági kockázatokat is felvet.

Elkezdték a dúcolást

A miskolcon leégett ház statikai vizsgálata után a szakértők vasárnap arra jutottak, a hatodik és a hetedik emeleti, kiégett lakások veszélyessé váltak, azokat alá kell dúcolni. A katasztrófavédeledem korábban azt ígérte, hogy ezt még vasárnap elvégzik, a sérült elemek dúcolása azonban végül csak hétfőn reggel kezdődött meg.

Leskó György, a miskolci polgári védelmi kirendeltség vezetője közölte, hogy az épületet folyamatosan takarítják, jelentős mennyiségű hulladékot távolítottak el. Az elektromos rendszert – a villanyáramot – ahol csak lehetett már helyreállították, a víz- és gázszolgáltatás visszaadása azonban időbe telik, mert át kell vizsgálni a vezetékeket. Leskó szerint a helyi védelmi bizottság hétfő délután két órakor ül össze, hogy eldöntse a további teendőket.

Miskolc avasi városrészén, az utóbbi évtizedek egyik legtragikusabb lakóháztüzében a tízemeletes épület felső négy szintjének négy lakása égett ki. Egy 39 éves nő és 13 éves fia a helyszínen meghalt, az asszony 16 éves lányát a miskolci megyei kórház toxikológiai osztályán kezelik. A lány állapota még mindig válságos, lélegeztető gépen tartják életben.

A rendőrség hétfői közleménye szerint a tűz keletkezésének okát még mindig nem sikerült megállapítani, csupán azt tudják, hogy melyik lakásában keletkezett, és onnan hogyan terjedt tovább a felső szintekre. A keletkezett anyagi kár megállapítása is folyamatban van még, de az előzetes tájékoztatások szerint milliós nagyságrendű lehet.

Forrás: Origo

9 hozzászólás “Az új szigetelés kapott lángra a miskolci panelházon” bejegyzésre

  1. balszélső szerint:

    Éghető hőszigetelő anyag + oldószeres ragasztóanyag = fáklya.
    Hogy itt erről volt-e szó, még a hívatalos állásfoglalás nem született meg.

  2. én szerint:

    Mindegy, hogy veszélyes. Olcsó legyen, de drágán elszámolva. A különbözet pedig zsebekbe.

    Ja, hogy emberek is meghalnak miatta? Mellékes.

  3. Jeniszej szerint:

    A tűzoltóság miért nem ellenzi, tiltja meg az ilyen rendkívül veszélyes anyaggal a szigetelést.
    A feladat a lánglovagoknak fel van adva!
    Na adják az ilyen szigetelésre áldásukat az épület átvételénél.
    Legyenek “Tökösek” a lánglovagok.- Sok emberéletet menthetnének meg egyszerű tollmozdulattal.

  4. lolka szerint:

    A szerencsétlenségben az a szerencse, hogy nem a második, vagy harmadik emeleten keletkezett a tűz. Akkor tényleg fákja lett volna a házból…HOL VANNAK A SZABVÁNYOK?

  5. Mesi szerint:

    És ilyenekkel lesznek befedve az Ady úton lévő házak is? Nagyon jó lesz, tényleg…….

  6. Prendick szerint:

    Így kell a panelt rehabilitálni. Fel a falra a legolcsóbb, gagyi gyártmányú EPS vackot sok pénzért, aztán hadd égjen.
    Pedig még polisztirolból is van sok olyan, ami nagyon nehezen gyullad meg. De azon biztos nem lehet nagyot kaszálni.

  7. Jeniszej szerint:

    Milyen gázok szabadulnak fel az ilyen anyagok égetésénél?
    Azt hiszem ezek mérgező gázok.
    Egészségre nem ártalmas – az ilyen elektromosan is feltöltődni képes műanyag szigetelő rendszer elektromos erőterében élni?
    Mintha Öveges prof. mutatott volna be régen valamilyen kísérletet az ilyen anyagból készült műanyag golyókkal.
    Feltöltődnek, taszítják, vonzzák egymást. Találkozásuk -kor szikráznak, pattognak, kisülnek egymásba.

  8. qwerti szerint:

    Az a szakhatóság vizsgálja a szigetelést amelyik kiadta reá az egedélyt. Meglepődnék ha az lenne a tűz terjedéséért a felelős. Tény hogy az EPS mint láttuk erre képes. Vannak nála jobb anyagok. Jobb és kevésbé tűzveszélyes. Még egy szösszenet a végére: A felvételeken ragyogóan látszik a szigetelés felragasztásának módja… Valaki észre venné végre mennyire is volt az szakszerű?

  9. luzer szerint:

    üdv..

    én csak annyit…ezen szigetelőanyagok..és műanyag ablakok égésekor milyen az összetétele a füstnek…nem olyan mint a faablaknál..az biztos..

    nálunk most akarják csinálni…de én nem hagyom…ja..

Itt lehet hozzászólni !