Napi Gazdaság
Augusztus 3-án elindult a budapesti központi szennyvíztisztító telep és a hozzá kapcsolódó létesítmények egyéves próbaüzeme.
A Csepel-sziget északi csúcsán augusztus 3-án elindult a budapesti központi szennyvíztisztító telep és a hozzá kapcsolódó létesítmények együttes próbaüzemi működése. Az egy évig tartó teszt időszakban az új szennyvíztisztító rendszerre fokozatosan engedik rá a fővárosban keletkező szennyvízmennyiség mintegy felét. A létesítményeket, műtárgyakat különböző lépésekben, a kapacitás fokozatos növelésével tesztelik a következő egy év során. A beruházás a sikeres próbaüzemi működés után, 2010. augusztus elején zárul.
A próbaüzemi működés indulásának feltétele volt, hogy a tisztítás során keletkező szennyvíziszap sorsáról gondoskodjon a beruházó fővárosi önkormányzat. A központi szennyvíztisztító egy éves teszt időszakában (2009-2010) keletkező iszap kezelésére és hasznosításának kiírt pályázatot BioSolid 2009 Konzorcium nyerte.
A nyertes konzorcium a központi szennyvíztisztító telepen keletkező víztelenített iszapot elsődlegesen a Hunviron Kft. Hatvan közelében található lőrinci telephelyére szállítja, de a próbaüzem elején előfordulhat kisebb tételben hígabb iszap is, ami az FCSM dél-pesti szennyvíztisztító telepére kerül.
A szennyvíziszap közúton történő szállítása a főváros szándéka szerint csupán átmeneti megoldás – Budapest ugyanis a projekt Kohéziós Alap támogatási határozatának módosítására vonatkozó kérelmében kezdeményezte az Európai Bizottságnál az alternatív iszapszállítási megoldások (vasúti, illetve uszályon történő vízi szállítás) EU támogatásból történő kiépítését 2012. december 31-ig terjedő befejezési határidővel.
A budapesti központi szennyvíztisztító telep és kapcsolódó létesítményeinek EU által elismert beruházási költsége 428,7 millió euró, amelynek 65 százalékát az Európai Unió finanszírozza a Kohéziós Alapból, 20 százalékát a magyar állam, 15 százalékát pedig a főváros állja.
Iszap elszállítási próbaüzem is beindul
a roggyant Gubacsi hídon keresztül?
Most akkor vagy ide vagy, oda – hová is?
Ezzel vagy azzal – remek!
Nem értem ez a beruházás csak kísérleti üzem?
Azt hittem, hogy ez egy kiforrt, jó víztisztítási technológia alapján épült meg. Még a végén kiderül, hogy ez csak kísérleti üzem. Meg ette a fene, hogy félnek beindítani teljes üzemben. Gyanús! – Miért is volt ilyen nagy támogatása az EU részéről.
Majd kiderül!
Remélem a Margit hidat felujitása után nem csak kisérleti jellegel fogják átadni szakaszos próbaüzemben!
Fokozódik a Mossad aktivitása Magyarországon, ébresztő! K.hu
Érdemes elolvasni, sok tanulság van a cikkben!
Jeniszej! A hírben “próbaüzem” szerepel, ami a vízjogi engedélyezési eljárás befejező szakasza a törvény szerint (is). A szennyvíztisztító az üzemeltetési engedélyét ez után kaphatja meg.
Ettől függetlenül persze előfordulhat, hogy valamit megint elcsesztek, mert amerre csak járok az országban ez így van a nagy beruházások többségénél.
Annak viszont örülök mint csepeli, hogy az iszapszállítást áthelyezik a közútról. Remélem a határidőt be is tartják, bár arra azért kíváncsi lennék, hova vinnék uszállyal.
beindult a sz@rkeverés. 🙂
Mintha csepelen eddíg nem lett volna ilyen. 🙂
A csepeli maszop ebben otthon van!
Jenyiszej! Kísérlet, rajtunk. Már megint sumákolnak a sz@r szállítás útvonasláról és arról, hány évig hurcolják útjainkon. Majd kiderül, kik lesznek a szarencsések, akik előtt hurcolják. Ez lesz a meglepetés.
winniethepooh:
A vízi szállítás, mint lehetőset emlegetik. Hol van a kikötő, járulékos projektjeként megemlítve ahol, majd a fekáliát behajózzák?
Mikor fog megépülni?
Ez megint olyan kacsa, mint a csepeli gerinc út.
A főváros évente 116. 800 tonnányi szennyvíziszapot termel ennek elszállítása 5840 teherautó-fuvart jelent.
Ezek Gigászi méretű, húsztonnás konténereket szállító teherautók tennék még jobban tönkre a már amúgy is siralmas állapotban lévő Csepel útjait. A házak között, elviselhetetlen zajt, port, és benzinbűzt zúdítva az ott élőkre.
“Iszap elszállítási próbaüzem is beindul
a roggyant Gubacsi hídon keresztül?”
Hosszú távon nem lesz jó mert veszélyes lesz.De van másik irány is mint a Gubacsi híd.
“kísérleti üzem”.Igen elindítottuk a próba üzemet ami már az elején ki lett kötve.Ez annyit tesz, hogy egy év alatt biztosítani kell a meleg próbákat (mechanikai és elektromos műszerek a technológiának megfelelő beállítását ) illetve ha jól tudom legalább fél évig olyan minőségű kezelt vizet kell beereszteni a dunába, ami a szerződésben rögzítve van.Nem félünk félnek beindítani hanem a próba üzem még annyit tesz,hogy nem full kapacitással működik.
Szerintetek mennyi lóvét kaptak a konzorcium tagok.Mennyit fizetett EU,az állam,az ökormányzat.Mennyi hihetetlen mennyiségű pénzt szórtak el.Mennyivel olcsóbban meg lehetett volna építeni,és további durva megválaszoltalan kérdés.De még így is azt mondom hogy elismert beruházás.Csak hasonlítsd össze Romániában ugyan akkor elindított beruházással:))) (ugyan úgy szennyvíz tisztító telep)