Két év kellett egy egyszerű javaslat megtárgyalásához
Csepel.hu, Csepel.info, MTI
A Fővárosi Közgyűlés Városfejlesztési és Városképvédelmi Bizottsága a mai ülésén úgy határozott, hogy a végső döntésre illetékes közgyűlésnek javasolja: Csepelen a Szabadkikötő utat Weiss Manfréd útnak nevezzék el – értesült a Csepel.hu.
A javaslatot Horváth Gyula, Csepel szocialista alpolgármestere, a fővárosi szakbizottság alelnöke és Németh Szilárd, a csepeli képviselő-testület Fidesz-KDNP frakciójának vezetője, a fővárosi bizottság tagja terjesztette elő. A csepeli képviselők 2007. szeptember 25-én fogadták el, a szakbizottság tagjai pedig most javasolták a megtárgyalását ellenszavazat nélkül, egyhangúlag a Fővárosi Közgyűlésnek.
Az előzmények 2007 májusáig nyúlnak vissza. Weiss Manfréd unokája, Strasser Daisy asszony akkor fordult kéréssel Demszky Gábor főpolgármesterhez, hogy nagyapjáról, az országos és világhírnevet szerzett csepeli gyár egyik alapítójáról, későbbi névadójáról nevezzenek el egy utcát a XXI. kerületben. A Csepeli Önkormányzat Képviselő-testülete 2007. szeptember 25-én határozatban javasolta a Fővárosi Közgyűlésnek, hogy a Szabadkikötő út nevét Weiss Manfréd út névre változtassa meg. A jogszabályoknak megfelelő sokoldalú előkészítés után két csepeli képviselő előterjesztése alapján június 8-án fogadta el a közgyűlés elé kerülő javaslatot a fővárosi szakbizottság.
A végső szót a Fővárosi Közgyűlés mondja majd ki – a tervek szerint – másfél hónap múlva, augusztus végén.
Az MTI tudósítása szerint ugyanakkor az Európai Belvízi Kikötők Szövetsége magyar tagozatának elnöke, Ágh Miklós viszont azt kérte, hogy a nemrég megújult csepeli kikötővel szorosan összetartozó Szabadkikötő út elnevezését ne változtassák meg. Weiss Manfrédról inkább az általa alapított gyár közelében nevezzenek el egy közterületet. A Szabadkikötő út 1962-ben kapta a nevét, korábbi elnevezése Kikötő főút volt.
Forrás: Csepel.hu
Eddig ami Weiss Manfréd -volt minden tönkrement (gyár, korház, sportpája, Csepel) reméljük az új Weiss Manfréd út majd birja sokáig, ha most jól kifoltozzák…
A gyár területén áthaladó utat volna célszerű így nevezni.
Miért kell átkeresztelni?
Szabadkikötő út – találobb és jobb, időállóbb!
Jeniszej, a legtöbb út-átnevezés ott bukik meg, hogy át kell íratni a céges dokumentumokat no meg a lakcímkártyákat. A Szabadkikötőn van a legkevesebb házszám. Ha nem tévedek, akkor az 0 körüli.
Egyébként Csepel történetében talán a legmeghatározóbb szerepe Weiss Manfrédnak volt. Ezért kifejezőbb is, hogy róla nevezik el azt az utat, amely Csepelre visz.
Még, még, még, ennyi nem elég!
Nem a Szabadkikötő utat kell átnevezni, hanem a Kossuth L. utcát (mi köze Kossuthnak Csepelhez?), azután a II: Rákóczi F. utat Neményi utcának, a Korvin utcát, Chorin utcának, úgy ahogy Németországban van Krupp utca, Thiessen utca, IG Farben (bocs az nem személynév). Van?
Nálunk pedig továbbra is várjanak sorukra Antall, Wass, Mansfeld, Major Ernő, Kőrösi Sándor, Somogyi Tibor, és még sokan mások.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
Minek átnevezni? Jó így, ahogy van.
Weiss Manfréd egyébként annak a zsidó nagypolgári tőkés csoportnak a tagja volt, amely a 19. század végén hatalmas pénzeket leakasztva újabb nagy pénzek reményében befektetett ebbe-abba, s speciel Weissnek ez bejött. Ettől függetlenül nem kell őt ajnározni, vélhetően nem azért tette, mert egy jótét lélek volt….
Kíváncsi lennék, ha nem zsidó lett volna, mi lenne róla a véleményed.
Weiss Manfréd biztosan nagy pénzeket akasztott le, amikor megteremtette itt a nagyipart, és Magyarországnak onnantól sok mindent nem Ausztriából vagy Németországból kellett importálnia. Jót tett magának és a családjának, no meg jót tett az országnak. Weiss Manfrédnak ezen felül minden bizonnyal nem kevés emberi hibája is volt.
Na de mi ezen a baj? Csak akkor becsülhető meg a munka, ha önzetlen? Ilyen alapon leradírozhatnánk az utcanév-táblák háromnegyedét! Csepel helyén nélküle talán ma is csak egy kis falu lenne, és lehet, hogy Szigetszentmiklósra kellene bejárni még az SZTK-ba is.
Weiss Manfrédot nem a szentek közé akarják választani, ennek feltételezem több vallási eredetű akadálya is lenne. Csak egy módon megemlékezni arról, hogy neki köszönhetjük azt a Csepelt, amit ismerünk.
Tisztelt Öreg halász!
Elárulok egy nagy titkot. A Weiss testvérek először Soroksáron akartak gyárat építeni, de a soroksári svábok azt mondták, ide zsidó ne jöjjön. Ezután jöttek Csepelre, ahol a csepeli svábok azt mondták, jöjjenek. Nézzük meg hová jutott Csepel és hová Soroksár. Nincs sok különbség, ill. kissé más a Hősök tere és a Szt. Imre tér (mi megkaptuk a testvéri bombázást).
Weiss a háborún gazdagodott meg. A Monarchia legnagyobb lőszerszállítója volt. A Weiss Manfréd Műveknek nincs egyetlen világszínvonalú terméke (tudok egyet, de találják ki), ellentétben a Ganzzal, a MÁVAG-gal, vagy az ugyancsak zsidó tulajdonú Wörnerrel.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
No nem mintha Ganz Ábrahám szkíta lett volna persze…
Hány olyan utcanevet mondjak Csepelrõl, akirõl a kutya sem tudja, hogy ki volt?
Azért ne viccelõdjünk már, Csepelre illik minimum egy Weiss utca vagy tér!
Majd ha az utcákat Tamási Áronról, Dsida Jenőről és Wass Albertről nevezik el, akkor beszélhetünk arról, hogy egy-egy kalmár is kapjon egy-egy utcát.
Kalamár már volt, most jöhet a kalmár!
Kedves Hugi! Ez jó játék lenne, mondj pár ilyen utcanevet,és majd együtt megfejtjük! Ha tudjuk. Jó Pendrickünk segít, ha nem megy nekünk.
Sziget! Abba kellene már hagynos ezt az ostoba zsidózást. Röhejes vagy. Örülök, ha átnevezik majd az utat Weiss Manfrédra (és nem azért, mert a Gordon által Üldözöttek Szövetsége – GÜSZ – szerint én Likud-barát vagyok).
De miért ezt az utat hívják így Gordon? Itt legalább a névben volt egy kis szabadság, máshol már úgysem találsz!
Gordon! Ha annyira szereted őket, légy velük boldog. Engedtessék meg, hogy azt gondoljak, írjak, amit nekem tetszik! Hogy ez téged személy szerint hogyan érint, engem hidegen hagy. Köszi!
A stop.hu-n van egy ideillő cikk a kolozsvári Dsida Jenő utcáról, ami Picasso-vá változott.
A kolozsvári Dsida utca gondolom az olyanok miatt lett átnevezve, akik azért nem akarták, mert magyar volt.
Ott is megvan hát a Jobbik román változata, csak õk nem cigányoznak és zsidóznak, mint ti, hanem magyaroznak meg zsidóznak.
MAGYARORSZÁG!
ÉN ÍGY SZERETEM! 🙂
Kedves Csepel-sziget! Engedtessék meg, hogy azt gondoljak, írjak, ami nekem tetszik! Hogy ez téged személy szerint hogyan érint, engem hidegen hagy. Azt gondolom, hogy ha te megengedheted magadnak egy közösség folyamtos mocskolását, akkor én is megengedhetek magamnak annyit, hogy egy Csepel-sziget nevű forumozónak felhívjam a figyelmét arra, hogy baromságokat irogat.
Nem kedvelem Tóta W.-t (mert voltak neki is a hülyeségei), de a maga faragatlan módján most telibe talált:
“Szlovákabb Magyarországért Mozgalom
A világ arra való, hogy az okos nemzetek más kárán tanulhassanak. Ha tudjuk, mit és hogyan kúrnak el más országok, akkor azt nekünk már nem kell kipróbálni. De a magyar embert nem annyira érdekli a közvetlen szomszédaink sorsa sem, mint a magyar celebvilág pillanatnyi áleseményei, múlandó rezdülései; és a celebvilágba vastagon beleértjük a belpolitika akciójeleneteit. (…)
Az valamiért nem áll össze, hogy Szlovákia pont azért követ el ilyen szégyenletes bunkóságokat, mert ott hatalomra, kormányba jutottak a fasiszták. Az kívülről így néz ki. Szavazataikat merő sovinizmussal, hetvenkedéssel, szlovákoskodással szerezték, ezzel is próbálják megtartani. Fico nem hülye, ezért nem engedte a kőbunkó Slota kőbunkó csapatát a fontos műszerek közelébe. A gazdaságirányítást megtartotta magának – a “neolib” Dzurinda eredményeire építve –, a fasisztáknak pedig szimbolikus területeket engedett át: odaadta a hülyegyereknek a magyarokat, hogy szadizhassa őket. Ennek kiváló eszköze az oktatási és kulturális tárca, de igazából a fasiszta bármelyik szektorban feltalálja magát, hogy a bűnbakjainak keresztbe tegyen. Azért, mert magyarok, mert melegek, cigányok, egyebek. (…)
Vannak, akik egy kicsit boldogabbak lesznek a más nyomorúságától. Van, aki zsidózik és a zsidókra keni minden baját, meg van, aki magyarozik; a primitív mechanizmus ugyanaz. Akik a nemzetiségükön kívül más identitást és örömöt nem találtak az életben, azok bőven megelégszenek azzal, hogy a magyaroktól, zsidóktól, egyebektől maximális távolságot tartanak. Vagyis gyűlölik őket. (…)
Sovány mérleg. Pedig ők voltak a legnemzetibbek, még a nevük is az: Szlovák Nemzeti Párt. Ezért szavazott rájuk az a seregnyi retardált perverz, akinek elég annyit mondani: nemzet, és már el is élvez, nincs több kérdése. Kár, mert ha lenne, hamar kiderülne, hogy mire elég nagyon szlováknak, nagyon magyarnak, nagyon hutunak lenni önmagában. Semmire azon kívül, hogy a világ maradéka beszámíthatatlan büdös bunkóként azonosítsa őket, általuk az egész nemzetet, és az okosabbak felismerhessék a hibát, amit ők majd nem követnek el.”
http://w.blog.hu/2009/07/08/a_szlovakabb_magyarorszagert_mozgalom
Gordon! Neked minden baromság és mindenki barom, aki nem a gazdáid által súlykolt szöveget mondogatja, erölteti, hanem vannak saját gondolatai és nem fél azt kimondani. Csepel-sziget senkit nem mocskolt, csak kifejtette a véleményét egy témakörben. Amúgy meg engem is magasról nem érdekel, hogy Neked mi a véleményed. Ritkán olvasni ennyi ostobaságot egy helyen.
Most az összes GÜSZ (Gordon által Üldözöttek Szövetsége) tag hozzá fog szólni?
Kedves Csepeliek!
Azt gondoltam, nagy egyetértés lesz a kommentekben, de úgy látom tévedtem. Valaki emlegette itt Antallt, Wass Albertet, etc. Azért annyit bátorkodom megemlíteni, hogy Weisz Manfréd egy hangyafasznyival többet tett Csepel érdekében, mint mi itt kommentelők valaha is fogunk. Valaki emlegette, hogy mindent csak a haszonért tett. Ez így igaz, de gyökeresen más volt a hozzáállása a munkásokhoz, mint mai gyártulajdonosoknak (lásd fletó művek és a munkások jogai témakört). Vagy a kórházat is azért építette, mert oda akarta hívni a Hospinvestet, hogy aztán közös erővel zsákmányolják ki a munkásokat? Vagy inkább azért, mert felismerte, hogy az egészséges munkás több profitot termel, mint a betegség miatt kidőlő helyére felvett újonc? Amikor azt kérték a munkások, hogy kaphassanak egy focipályányi területet, meg annyi vascsövet, hogy korlátot építsenek a pálya köré, akkor felhúzta a Csepel-stadiont. Amit nem mellesleg most akarnak kiprivatizálni elvtársaink. Vagy talán meglátta, hogy ha a ‘panem’ mellé a hétvégi ‘circenses’-t is megadja, akkor hétközben jobban megy a termelés? Aztán a profitharácsoló képébe sehogy sem tudom beilleszteni, hogy a béke téri templom telkét odaajándékozta az egyháznak. Biztos egy titkos paktum részeként cserébe öt raklap Weisz-lőszert vásárolt a Vatikán…
Szóval lehet utálni a zsidókat, de talán kicsit a történelmet is érdemes lenne ismerni mielőtt reflexből leugatunk valamit.
Tők mindegy milyen származású valaki itt született itt boldogult és ha jól tudom nem ömlött külfőldre a nyeresége, mint a mostani multiknak. Jó mindenkinek maga felé hajlik a keze ez logikus is a hasznot mindenki abból huzza ami aktuális üzlet. Elég sok szociális dolgot kaptak az emberek tőle, amiket sajnos nem tudtunk megbecsülni, vagy a kornak megfelelően szinten tartani, vagy tovább fejleszteni.
Nagyapó kettő tippem van :(de nagyon szeretném, ha elárulná az igazit)-transzformátor, csőgyártás,+1magőntés
Most látom, hogy az Antall szálat ki se fejtettem. Szóval ha szavaznom kellene, hogy Antallról nevezzék-e el a szabadkikötőt, vagy Weiszről, én az utóbbira szavazok. Azért mert neki van Csepeli kötődése. Nem is akármilyen. Antallról nevezzenek el egy újonnan épülő Duna hidat, vagy valami nagyobb projektet. Mert ő országos szinten alkotott nagyot, szerintem neki egy országos méretű projekthez kellene “hozzácsapni” a nevét. (jó lehetőség lett volna a Lágymányosi híd, a Nemzeti színház, vagy az M0-ás új északi hídja, stb…)
Nekem ez a véleményem, lehet anyázni… 🙂
Szerintem ennyit megérdemel az öreg Weiss.
csumpika! Átvéve stílusát. Mi az a “hangyafasznyival” amivel Weiss többet tett? Mikor halt meg? 21-ben. Akkor mi köze a templomhoz, a WM SC-hez, a korházhoz? Igaz létesített korházat, a Szabolcs utcai zsidó korházat.
Nem zsidósága a kérdés, de említették Ganz Ábrahámot. Ki találta fel a kéregöntést?
A trafót Déri-Bláthy-Zipernovszky találta fel (Ganz Villany), Csepelen a Trafógyár az 50-es években épült. Csőgyártás, magöntés régi technológia. A nagy találmány a szálasi röppentyű, mely korának leghatásosabb páncéltörő rakétája volt.
A munkásokkal való kapcsolatról talán többet tudnak azok, akiket a kommün után kitiltott, és nem dolgozhattak Csepelen.
Azért olvasnák arról, mit tett Weiss Csepelért?
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
Nagyapó:
“A Weiss Manfréd Műveknek nincs egyetlen világszínvonalú terméke (tudok egyet, de találják ki), ”
A találmány és gyártmány nem ugyanaz. Alig várom, hogy elmondja.
Na,nézzük csak.
(Mielőtt Gordon tovább provokálja a zsidózást.)
A WM gyár eléggé sokoldalu volt.
Igen,hadianyagot is gyártottak.(Volt egy iszonyú nagy robbanás is.)
Plusz repülőgépet és motorokat.A Bolgárkertész öböl és a Kvassay hid kötött repülőtér volt.De a Rákosi Mátyás vas és fémművekben sem kistömeget csináltak a kistömegben. 🙂
A WM fúró és esztergagépek is keresettek voltak külföldön.
Mit csinált a WM család Csepelen?Azonkivül,hogy munkát adott sokezer embernek:kórház,sporttelep,munkásotthon,strand a kis-Dunán pl.
A gyári melósok megvehették a Hollandi biztositótol a királyerdei telkeket.
A szakszervezetek szabadon működtek a Gyárban.(Bolsevik hazugság,hogy el voltak nyomva.)
És mi maradt mára?És kik tették?
A két világháború alatt az egyik legjelentõsebb magyar hadiüzemcsoport. A konszern 16 üzembõl állt. 1882-ben alapítja Budapesten Weiss Manfréd és testvére, Berthold Magyarország elsõ konzervgyáraként. Az I. világháborúban Magyarország legnagyobb lõszergyára. Az 1920-as évek végétõl komoly szerepet kap a Honvédség fegyverzetének fejlesztésében. 1928 elején kezdi meg mûködését a csepeli Weiss Manfréd Repülõgép és Motorgyár. 1932-tõl traktorokat, terepjáró, személy- és tehergépkocsikat is gyárt. 1939-tõl a Weiss Manfréd Mûvek állítja elõ a Csaba páncélgépkocsit, a Zrínyi rohamlöveget és a Turán harckocsit. Beszállítóként részt vesz a Botond terepjáró tehergépkocsi gyártásában.
1944. máj. 17-én a Weiss Manfréd Mûveket a zsidó tulajdonosok, személyes szabadságuk érdekében 25 év idõtartamra átadják az SS-nek. A szövetséges légierõ bombázásai súlyos károkat okoznak üzemeiben (1944. ápr. 3., jún. 14., 26., júl. 2., 27.).
A helyreállítás 1945. jan. 23. – aug. 7. között folyik, a szovjet katonai parancsnokság ellenõrzése mellett. Irányítása aug. 7-én ismét magyar kézbe kerül, de teljesítményének nagy részét 1946. aug. végéig a szovjet részre történõ jóvátételi szállítások kötik le.
http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.szerszamgepgyartas.hu/images/csepel/buildings/csepel-xix.jpg&imgrefurl=http://www.szerszamgepgyartas.hu/hun/factory/csepel/csepel_01.htm&usg=__GnZ40yzVDA95-gUTbpwZCXAPmJc=&h=247&w=550&sz=38&hl=hu&start=5&um=1&tbnid=AYTLVIImtPz9CM:&tbnh=60&tbnw=133&prev=/images%3Fq%3DWeiss%2BManfr%25C3%25A9d%2Brep%25C3%25BCl%25C5%2591g%25C3%25A9p%26hl%3Dhu%26lr%3D%26sa%3DN%26um%3D1
http://www.freedom.hu/IIvh/Fegyverek/Magyar/Legiero/solyom/wm21_4.jpg
http://www.haditechnika.hu/Archivum/198603/P11%5C02.jpg
http://www.origo.hu/i/0506/20050613wm6.jpg
CsepeliXXI!
A fentiekhez mi köze Weiss Manfrédnak? Akkor nevezzünk utcát Jenő báróról, vagy Alfonz báróról ( aki élete nagyrészét Monte Carloban élte), mert ők voltak a tulajdonosok azidőben amiről írt.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
Akkor maradjon inkább Munkásőr utca?
Megvan úgyis,csak meg kell hosszabitani. 🙂
Horthy Miklósról mikor neveznek el utcát?
És rólam? 🙂
Miska 72. utca. Milyen jól hangzik? 🙂
Ja nekem nmegigérték, szobrot állítnak. 😉
Aki megmentette Csepelt az elvtársaktól. 🙂 🙂 🙂 🙂
miska72:
Régóta van egy üres hely a lenin elvtárs szobra helyén, ott jó lesz???
Onnan szemmel tarthatod a kedvenc önkorit is.
Weiss Manfréd szobrot is jó lenne állítani a szikratávíró tetejére
Meg jó hogy nem Tóth Mihály útnak hívják, Kalamár József után szabadon.
Ö tanácselnök volt Misi meg poli mester. 🙂
Meg jó hogy nem Tóth Mihál y útnak hívják, Kalamár József után szabadon.
Ö tanácselnök volt Misi meg poli mester. 🙂
Mármint, róla is neveztek el utat.
Én nem vagyok csepeli.
De ha egy dolgot kérdeznek tőlem hogy mi van ott, akkor azt mondom a vasmű. Weiss Manfréd gyára. És a tönkrement WM dolgokról annyit, hogy az alföld közepén a szomszédom még mindig WM bringával jár. Tehát, amit csináltak, az jó volt. A magyar gépgyártás egyik sarokpillére. Megérdemli azt az utcát.