Budapestet is végigfotózza a Google

Népszabadság

Aki ezt az autót látja, fent lesz a világhálón (Párizs utcái képekben itt)

Virtuálisan közlekedhetünk Budapest utcáin, köszönhetően annak, hogy a Google Street View (utcanézegető) alkalmazása holnap megérkezik Magyarországra. Néhány hét múlva bárki végigsétálhat Budapest utcáin, virtuálisan, a képernyő előtt – tudta meg a Népszabadság.

A világszerte elérhető szolgáltatás lökést adhat a turizmusnak, ám sokak szerint személyiségi jogi szempontból aggályos. A fejlesztők viszont példás gyorsasággal és nem csak szóban reagálnak a jogvédők felvetéseire.

Holnaptól ne sétáljon szeretőjével az utcán, aki tilosban jár, fokozza viszont jelenlétét az, aki biztosan fel akar kerülni a világháló Budapest-térképére – sommázhatnánk a Google mai exkluzív bejelentésének tanulságait, amely szerint holnaptól végigfényképezik fővárosunk utcáit: az első háztól az utolsóig. Aki egy fekete Opel Astrát pillant meg az utcán, amelyből egy periszkóp-szerű tárgy emelkedik ki, az szerencsés esetben rajta lesz az adott utca fotóján. Legalábbis a teste. A nagy felbontású, majdnem 360 fokos fotókat készítő kocsi hetekig járja majd a várost, speciális algoritmussal elkészített, ám a nagyközönség számára szigorúan titkos útvonalon. A fotózás után pár hetes adatfeldolgozás következik, melynek végeztével Budapest kék lesz a Street View-szolgáltatásban.

Ez utóbbi az internet egyik legtrendibb alkalmazása manapság: a Google térképének navigációs sávján találni egy sárga emberkét. Ha ráhúzzuk egy adott területre, s azon az utcák bekékülnek, az azt jelenti, hogy az már lefedett terület: végignézegethetjük az utcáról készült, nagy felbontású képeket, azaz virtuálisan sétálhatunk végig az adott területen. Vagyis ha épp arra kíváncsi az ember, hogy egy párizsi szálloda milyen környezetben található, csak rámegyünk a térképen, és egy pillanat alatt ellenőrizhetjük. De ha valaki albérletet keres Budapesten vagy egy másik világvárosban, a környék megtekintésére ideális a rendszer. De használhatják a fiatalok akkor is, amikor valamely nevezetességről tanulnak: megnézhetik például a bécsi operaházat vagy a brüsszeli EU-intézményeket.

Míg pár éve, a tervek ismertetésekor sokan a turizmus jövőjéért aggódtak, bebizonyosodott: a Budapesthez hasonló, kisebb célpontoknak ez inkább lehetőség, mintsem piacveszélyeztetés. A város utcáit nem csak sablon-turistafotókon látva ugyanis többen kaphatnak kedvet az utazáshoz, mint a prospektusok alapján. Más részről pedig esély-egyenlőséget biztosít a rendszer: akinek nincs pénze utazni, valósághű fotókon nézheti meg a városok nevezetes és kevéssé ismert helyeit. Az útikönyvekben például viszonylag kevés fotó van a keskeny londoni sikátorokról, pedig sokaknak érdekesebbek lehetnek, mint például az Oxford Street.

Mielőtt azonban a Google jósága miatti meghatottságtól elmorzsolnánk egy könnycseppet a szemünk sarkában, jegyezzük meg: óriási üzleti lehetőséget tartogat mindez a cég számára. Noha, az üzleti modell sosem publikus, nem kell nagy képzelőerő ahhoz, hogy rájöjjünk, az internetes hirdetési piacból nagy szeletet kihasító Google miként növelheti bevételeit az alkalmazás segítségével. Elvégre az utazásszervezés egyre nagyobb hányada zajlik az interneten, ez pedig valóban sok hozzáadott értéket nyújtó szolgáltatás. Noha a Google azt sem árulja el, milyen elvek alapján dönti el, mely városokban terjeszkedik, nem életszerűtlen, ha egyes turisztikai célpontok üzleti tárgyalásokat kezdeményeznek arról, hogy a szolgáltatás ott is legyen lefedett. Vagy hogy csak mást említsünk: minden bizonnyal az ingatlanfejlesztéssel foglalkozó vállalatok is meglátják a lehetőséget a rendszerben.

Európában már rengeteg főváros képe nézhető meg ennek az alkalmazásnak a segítségével, amely meglehetősen bonyolult munka eredménye: minden utcáról több felvételt készítenek a speciális kocsival és a speciális fényképező szerkezettel. A kisebb sikátorokba, valamint a sétálóutcákba hátizsákban viszik be a szerkezetet. A fényképek rögzítésének ideje függ az időjárástól is: a felhős, esős idő lassítja a munkát, mert a cég törekszik a leglátványosabb képek felvitelére. Az óriási mennyiségű fényképet aztán egy speciális módszerrel összefűzik, s egy program bejelöli rajta az utcákat, útszámokat, hogy akár útvonaltervezésre is lehessen használni.

Hallgatnak a jogvédőkre is

Európában jóval szigorúbb személyiségi jogi aggályokra kellett válaszolniuk a fejlesztőknek, mint a világ más részein, de a Google ez ügyben példásan konstruktív magatartást tanusít, s az egyénekkel szemben sem keresi a konfliktust. Az utcán lefotózott emberek arcait egy algoritmus segítségével a felismerhetetlenségig homályosítják, s így tesznek az autók rendszámaival is. (Az algoritumus néha téved, s szobrok arcát is homályosítja, ezeket egyenként korrigálják.) Aki felismeri magát a képeken, s más szempontból van kifogása, az egy speciális felületen jelezheti problémáját a cégnek – a legtöbb esetben orvosolják az egyének kifogásait is.

Forrás: Népszabadság

4 hozzászólás “Budapestet is végigfotózza a Google” bejegyzésre

  1. Gordon szerint:

    A királyerdei földes utcákat mindenféleképpen meg kellene örökíteni. Lesz mire büszkének lennünk. Budapest 2009.

  2. Lexon szerint:

    Na végre.

  3. Jeniszej szerint:

    A csepeli elkerülő úton vállalom a rendszámomat!

  4. nekünk ment el az eszünk szerint:

    Jeniszej jól beszélsz

Itt lehet hozzászólni !