Csepel.info, Mr.Gabee, v39endre
A két Világháború között Csepelen két kulturális nagy-intézmény volt, a Munkásotthon és a Kultúrház. További kis-intézmények voltak a csepeli vendéglők, amelyekben nyüzsgő kulturális és társasági élet folyt. Itt most a két nagy keletkezéséről adom közre, amit elő tudtam keresni.
Első és legfontosabb érdekesség, ami nagyon feltűnő, az építészeti hasonlóság. Ez azért alkult így, mert a tervező ugyanaz a személy volt: Diebold Hermann építőmester ( később építészmérnök ).
A Munkásotthon szükségességének gondolata 1908-ban merült fel először. A Szociáldemokrata Párt csepeli szervezetének egyik vezetője Marmann Mátyás szövetkezeti alapon javasolta. Sok viszontagság után ( amelyet egy külön fejezetben fogok leírni ) Weiss Mannfréd kiemelkedő anyagi segítségével 1920-ban elkészült, majd 1920. szeptember 20.-án felavatták és használatba vették.
A Kultúrház felállításának gondolatát 1917-ben vetette fel Róbl János plébános címzetes kanonok. Végül 1923-ban a község képviselőtestülete megszavazta az első Kultúrház kialakítását. Ez a későbbiekben kicsinek bizonyult, végül más célra használták. Elhatározták egy nagy épület létrehozását. Diebold Hermann építőmester tervei alapján 1925-ben kezdték az építkezést, majd 1927. április 24.-én tartották a megnyitó ünnepélyt.
Mindkét épületet 1944-ben amerikai-angol bombatámadás érte. A Munkásotthonnak csak az utcai része sérült meg, a többi menthető volt. A Kultúrház teljesen rommá vált. Újjáépítését a kialakult kommunista Rákosi rendszer nem tartotta szükségesnek.
Miért a hasonlóság?!
Valószínűleg már akkor is bizonyos körökhöz tartozók jutottak megrendelésekhez! 😛
.
Egy apróság a ma szokásos módiból ennek az igazolásra!
http://javorbenedek.blog.hu/2016/06/04/hanyszor_adjak_majd_at_paks_2-t
Szervusz Grün !
Valószínűleg a környéken nem volt jobb építőmester, mint Diebold Hermann – Pesterzsébeti illetőségű építészmérnök. Vele dolgoztatott Weiss Manfréd, a nagytőkés, a Szoc.dem párt és a csepeli elöljáróság.
v39endre
v39endre!
Örülök, hogy megértetted a célzást!
Az élet már csak ilyen egyszerűen működik! 😛 😀
Kár, hogy a Munkásotthon épületét uniformizálták a hatvanas években ( szerencsére a gyönyörű, szecessziós színházterem megmenekült, de ordító a kontraszt közte az épület többi része között ).
[…] v39endre olvasónk hétfői beszámolójának folytatását […]
Inkább Diebold Hermann,mint a komcsi szocreál!