Milliárdos lelépési díjat fizethet a BKV

Magyar Hírlap

 

BKV

A BKV Zrt. ajánlattételi felhívást tett közzé december 4-én arra az informatikai szolgáltatáscsomagra, amelyre 2010 végéig érvényes szerződése van a T-Systems Hungary Kft.-nek. Az idén 13 milliárd forint üzemi veszteséget felhalmozó közlekedési cég hajlandó kifizetni a hatmilliárd forint lelépési díjat is, hogy új – információink szerint az MSZP-hez közeli – vállalkozás kezébe játssza át az évente többmilliárdos bevételt adó megbízást.

December 19-én tíz óráig lehet szándéknyilatkozatot benyújtani arra az ajánlattételi felhívásra, amelyet a BKV írt ki informatikai, üzemeltetési és fejlesztési szolgáltatásokra. A közbeszerzési eljárást a továbbiakban hirdetmény közzététele nélkül, “közvetlen részvételi felhívás kiküldésével”, tárgyalásos eljárásban kívánja lefolytatni a közlekedési cég.

A most megpályáztatott szolgáltatást a T-Systems Hungary Kft. végzi egy 2001-ben megnyert közbeszerzési pályázat alapján. A BKV 2001-es éves jelentése szerint a T-Systems Hungary Kft. (korábbi nevén Debis IT Services Unisoftware Kft.) átvette a BKV-ból kiszervezett, 36 főből álló informatikai csoportot, és kifizette az átadott eszközök ellenértékét, 6,15 milliárd forintot. Az eredeti szerződés szerint tíz évre szól a megbízása, ami összesen csaknem harmincmilliárd forint szolgáltatási költséggel jár a BKV-nak.

Információink szerint a T-Systems Hungary legalább hatmilliárd forint lelépési díjat kérhet a szerződés felbontása miatt.

A T-Systems a 2001-es szerződéskötés után elkészítette a közlekedési vállalat integrált tömegközlekedési informatikai rendszerét is, közismert nevén TransIT-ot. A BKV Rt. informatikai rendszerének üzemeltetése az eddigi legjelentősebb kelet-közép-európai outsourcing projektnek számít. A T-Systems tavaly indult az elektronikus jegykezelésre kiírt közbeszerzési pályázaton is, végül ketten maradtak versenyben. A BKV érvénytelennek nyilvánította a pályázatot, de nem indokolta meg kellően, ezért a Közbeszerzési Döntőbizottság négymillió forintra meg is bírságolta a közlekedési társaságot.

A T-Systems informatikai rendszere 2500 számítógépből áll, három évnél régebbi a szerződés szerint nem működhet, ezért évente 800-840 gépet kellett lecserélni, a T-Systems éves outsourcingdíja hárommilliárd forint. A számítógépes infrastruktúra értékét legalább hárommilliárd forintra taksálta egy, a gépparkot ismerő szakértő.

Úgy tudjuk, a BKV vezetése háromnegyed éve kezdett tárgyalásokat a jelenlegi szolgáltatóval, az outsourcingdíj csökkentéséről, ám nem hagyott kétséget afelől, hogy szeretné lecserélni a szolgáltatót.

A szolgáltatási díj csökkentésére hajlott volna a T-Systems Hungary, akár 20-25 százalékos engedményt is adott volna, ám cserébe azt kérte, hogy ne három-, hanem négyévente kelljen lecserélnie a gépeket, illetve hogy hosszabbítsák meg a szerződését. Úgy tudjuk, az utolsó tárgyalás két hónapja volt, és a T-Systemsnél meglepetést okozott a december 4-i pályázati kiírás.

Regőczi Miklós, a BKV vezérigazgató-helyettese kérdésünkre azt mondta, hogy a tenderrel a piaci viszonyokat akarják feltérképezni. Ez beilleszkedik a BKV 2800 szerződésének év elején kezdett felülvizsgálati programjába. A közbeszerzést állítása szerint a T-Systemsszel való egyeztetés után írták ki, folyamatosan tárgyalásban vannak a céggel. Arra a kérdésünkre nem tudott válaszolni, hogy a szerződésbontás hány forintjába kerülhet a BKV-nak, azt sem zárta ki, hogy a T-Systems is pályázni fog. “A BKV úgy írta ki a tendert, hogy nem kötelezhető szerződéskötésre, csak arra, hogy 365 napon belül eldöntse, akar-e valakivel megállapodni” – mondta.

Dancs Gábor, a főváros SZDSZ-es közlekedési tanácsnoka, a BKV felügyelőbizottságának tagja nem kezdeményez vizsgálatot az ügyben, bár városházi pletykákból értesült a BKV szándékáról. A Magyar Hírlapnak azt mondta, változatlanul bízik Antal Attila vezérigazgatóban és a menedzsment tagjaiban, és feltételezi róluk, ésszerűen és a törvényeknek megfelelően járnak el. Mivel nagy összegű megbízatásról van szó, nyilván a vállalat vezető testületei is véleményezik. Csak abban az esetben tartaná szükségesnek a szakmai, politikai, netán büntetőjogi felelősségre vonást, ha az új szerződés jelentős kárt okozna a BKV-nak és tulajdonosának. “Ha igaz az ön által ismert hatmilliárd forintos kiadás, az nyilván megborítaná nemcsak a BKV, hanem a főváros költségvetését is. Nehéz lenne egy ekkora tételt megmagyarázni, miközben jövőre nyolcmilliárdos hiányt tervez a cégvezetés” – mondta.

A T-Systemst is szerettük volna megkérdezni az ügy hátteréről, de tulajdonosától, a Magyar Telekom Nyrt.-től lapzártánkig senki sem nyilatkozott.

A BKV-nál a folyosói hírek szerint a Synergonnak akarják átjátszani az informatikai megbízást. A Synergont pedig annak ellenére Leisztinger Tamás MSZP-közeli vállalkozó érdekeltségi körébe tartozónak tartják a BKV-nál is, hogy ezt a hírt korábban cáfolni igyekezett a Synergon egyik fő részvényese.

Megfigyelők szerint a háttérben az állhat, hogy az uniós informatikai támogatás 2007 és 2013 között összességében mintegy hatszázmilliárd forint is lehet. Eddig az állam évente 130 milliárd forintot költött informatikára, és ebből a Synergon alig néhány milliárddal részesült, többnyire a német tulajdonú multik vitték el a megrendeléseket a hazai cégek elől.

Az egyik gazdasági lap értesülése szerint az üzleti lehetőséget megneszelte Leisztinger is, és a biztatására három Cashline-bróker Synergon-részvényvásárlásba kezdett. A HVG értesülése szerint a Nemzetbiztonsági Hivatalnak is voltak kétségei a Synergon fő tulajdonosát illetően, ezért tartotta (vagy jelenleg is tartja) megfigyelés alatt a Synergont, mert beszállítója több, nemzetbiztonsági szempontból érzékeny, úgynevezett kritikus infrastruktúrát működtető cégnek.

Forrás: Torkos Matild, Zsidai Péter, Magyar Hírlap

10 hozzászólás “Milliárdos lelépési díjat fizethet a BKV” bejegyzésre

  1. anti szerint:

    Nem lesz ennek jó vége!
    Már vasárnap van, és még mindig egy sort sem írtatok Orbán viktor programjáról! Azt hiszitek, ha a BKV-ra veritek a balhét, akkor majd mentesültök a trehányság vádja alól? Tehát csak ismétleni tudom magam:
    Hol a linketek?
    Hozzátok be a lemaradást. Vagy Csepel gyújtó(gató) hangú vörös kiskasa, Németh Sziárd Fidesz-vezér nélkül nem szabad szólnotok? Értsetek egyet Orbán Viktor választási programjával, oszt’ jó napot! De nehogy lemaradjatok. Én szóltam. Legalább tegyetek be egy olyan csatlakozást, amelyik ugynolyan mint Németh Szilárd: link.

  2. Csepeli Galvániszap szerint:

    Kezdesz nagyon ideges lenni antika. Fáj valami?

  3. anti szerint:

    Csak értetek aggódom. Már majdnem egy óra elmúlt a vasárnapból is, és sehol egy üdvözítő sor a szombat délelőtt meghírdetett Fidesz-programról. Tegyétek, amihez értetek:

    Linkeljetekek, linkeljetek, linkeljetek!

  4. Csepeli Galvániszap szerint:

    Vádaskodsz, erölködsz. Olyan, mintha fájna valamid. Sajnállak anti.

  5. anti szerint:

    Kedves Csepeli Galvániszap!
    Megtisztelnél, ha idéznéd a fentiekből azokat a szavaimat, amelyeket vádaskodásnak kell tekintenem. (Te vagy a szerkesztő? A moderátor egy egészen tiszteletre méltó elveket érvényesítő személy.)
    Én egy szerény javaslatot tettem csupán. Orbán Viktorr bejelentésével kapcsolatban is a Csepel.info régi gyakorlatának folytatására buzdítottam a számomra ismeretlen szerkesztőket (lehet, hogy Téged, ha fideszes samesz vagy):

    Linkeljetek! Linlejetek! Linkeljetek!
    Látom, az nagyon megy…

  6. Gábor szerint:

    Ha valaki tud arról, hogy az Erdősor utcai házak mellett ki és milyen célból ásott több kilóméter hosszú árkot, írja meg! Állítólag kábeltévé szolgáltató, de
    sem a Csepel újság, sem a csepel.hu nem értesítette a környéken élőket.
    Már a házak faláig ástak, a közös képviselő nem tud semmiről.Nem dobtak be egy tájékoztatót stb. Valakik bizonyosan adtak engedélyt rá.

  7. anti szerint:

    Ja, és ha szabad a fiyelemetekbe ajánlanom:
    http://csepel.info/?p=434#comment-737

  8. anti szerint:

    Elnézést, az elírásért! A FIGYELMETEKBE ajánlom:
    http://csepel.info/?p=434#comment-737

  9. Csepeli Galvániszap szerint:

    anti, szerintem pl. enyhén szólva is vádaskodás és aljasság akár közvetve is Németh Szilárdot vagy a Fidesz vádolni a Vörös Csepel felgyújtásával.

    Akik létrehozták, tudniuk kellett, hogy tömeggyilkosok cégtáblára tételével nagyon sok embert fognak vérig sérteni, megbántani. Ha Hitler vagy Szálasi lenne a cégtáblán, én azt ugyanilyen megengedhetetlen dolognak tartanám.

    Te nem? Mert erre a kérdésre valahogy sem te, sem Ernő nem válaszolt.

    Ez ellen fel kellett szólalni, és punktum. A szégyen ebben az egész ügyben az, hogy az MSZP megint csak hallgatott, és az, hogy olyanok is voltak, akik erőszakkal akarták lerendezni a problémát.

Itt lehet hozzászólni !