Az építész szerint választ kell találni Észak-Csepel jövőbeli sorsára
Metropol.hu, Csepel.info
Össze kell hangolni az építészetek és a városépítészetek munkáját Budapesten, ám ez eddig rendre elmaradt. A koncepcióhiány, az együttgondolkodás mellőzése az, ami miatt gyakran mindenféle logika nélkül, véletlenszerűen, sőt, néha zavaróan kerülnek egymás mellé különféle épületek a fővárosban – emelte ki Zoboki Gábor. Az Ybl-díjas építész szerint mindenek-előtt tehát egy hosszú távú koncepcióra lenne szükség.
Manapság nem az építészet gondjaival kell megküzdenie Budapestnek. Sokkal inkább a városépítészeti tervezés nehézségeivel és hiányával vagyunk kénytelenek szembesülni – hívta fel a figyelmet Zoboki Gábor építész. A Zoboki–Demeter és Társai Építész-iroda ügyvezetője szerint nem kétséges: a magyar építészek képesek arra, hogy kiválóan megtervezett, nívós, újszerű épületek terveit tegyék le az asztalra. Sokkal inkább ott van hiba a rendszerben, hogy ezek aztán nem vagy alig illeszkednek környezetükhöz. Nincs meg a megfelelő szervezőerő a különböző ingatlanok, ingatlanegyüttesek között.
Budapest városépítészeti tervei csupán egy-egy terület lokális problémáira próbálnak választ találni, ennélfogva alkalmatlanok arra, hogy nagyléptékű építészeti beruházásoköszszefüggéseit kezeljék. Így fordulhatott elő, hogy az ügető vitatható elköltöztetését követően egy bevásárlóközpont született egy temető és egy sportcsarnok közé beékelődve. Nem gondolták át megfelelően, miként és hová telepítik az egykori lovas centrumot, ahogy azt sem, miként lehet majd praktikusan megközelíteni ezt a térséget. Az Arena Plaza esete csak példa, ugyanakkor jól szemlélteti a koncepció hiányát, valamint felhívja a figyelmet arra is, hogy az építészetnek és a városi infrastruktúra fejlesztésének kéz a kézben kell haladnia – fűzte hozzá a szakember.
Az építész szerint, amíg nincs hosszú távú koncepció, addig nehéz kisebb lépéseket tenni, azok ugyanis nem vezetnek sehová. Addig az történik, hogy az élelmesebb és ügyesebb ingatlanfejlesztők megszerzik maguknak a város legértékesebb területeit, miközben a városlakók számára fontos közterületek lassan lepusztulnak.
Magától értetődik, hogy helyet kell adni az ingatlanprojekteknek, de úgy, hogy mindez egy jól körülhatárolt koncepcióhoz igazodjon – szögezte le Zoboki Gábor. Meglátása szerint jó ötlet lehetne nagyobb projektek köré csoportosítani olyan fejlesztéseket, mint például az olimpia. Sürgető feladat a fejpályaudvarok környékének átgondolása, a Déli, a Keleti és a Nyugati esetében egyaránt, de emellett a metróépítés során útba eső megállók felszíni rendezése szintúgy kulcsfontosságú lenne. Választ kell találni arra, hogy mi legyen a sorsa a Csepel-sziget északi csücskének vagy a budai Várnak.
Zoboki Gábor szerint bizonyos esetekben – így a jelenlegi gazdasági helyzetben is – előre kell menekülni. Erre lehetne kiváló kezdeményezés az, hogy Albertfalva ma kaotikus viszonyait egy élő híd segítségével orvosolnák, amely a Csepel-szigetre vezetne át. Ezen a többszintes összeköttetésen helyet kapna a közösségi közlekedés útvonala, sőt, akár lakások, irodák, kereskedelmi funkciók is.
Várostervezés?
Van ilyen ebben a rabló kapitalizmusban?
Szerintem nincs, mert ha lenne a Budapest centrumába a Duna legnagyobb szigetére szar kiválasztó telepet nem lehetett, volna telepíteni!
Ez biztos!
Ide szennyvíztisztítót?
A kocka el van vetve…
Hm, és a MÜPA a híd meg a nemzeti között az oan szupi, hogy csak na…:( Azt ugyanis magácska követte el. Akkor az említettek nem voltak ily fontosak…Áh
A pénz beszél, a …