Kora bronzkori harcos nép Magyarországon régészeti kiállítás
kulturport.hu
A kiállítás a két magyarországi lelőhely anyagának bemutatása mellett a híres angliai kőépítmény, a Stonehenge példán keresztül nyújt bepillantást arról, hogy mit is jelentett a Nap, mint égitest a korabeli harcosok és családjaik számára.
Nyugat-Európában a kőkorszak után a réz használata sok helyen az ún. harangedényekhez és néhány jellegzetes tárgytípushoz kapcsolódott. A Harangedény kultúra leletei Marokkó északi részétől kezdve, Szicílián és a brit szigeteken át Lengyelországig és hazánkban a Csepel-szigetig terjedtek el.
A kultúrára jellemző, hogy általában nagyobb folyók és a tengerpart mentén terjedt el. Az európai őstörténet egyik legimpozánsabb edényének számító névadó vezérlelet fordított harang formáját sávos-geometrikus díszítés borította, mely időnként mészbetétet is tartalmazott. Az edényeket helyenként festették is.
Magának az edénytípusnak az elterjedését a sörivás kultúrájának terjedésével hozták összefüggésbe brit kutatók, melyet megerősíteni látszanak a legújabb természettudományos vizsgálatok Spanyolországban.
Budakalászon az M0 útgyűrű megelőző feltárásának keretében felszínre került 1070 síros harangedényes temető a kultúra legnagyobb temetője Európában, és mellette a Szigetszentmiklóson feltárt 220 temetkezés is kiemeli a hazánkban előkerült leletek jelentőségét.
Stonehenge-től a Csepel- Szigetig!
Kora bronzkori harcos nép Magyarországon régészeti kiállítás
Szentendrei Képtár (Fő tér 2 – 5.)
2009. március 3. – június. 12.
Vajon ez az egységes kultúra, hogyan terjedhetett ekkora területre ki? Vajon csak ez a terület ahol a jellegzetes díszek és formák megtalálhatóak? Vajon az ugyan ilyen vagy legalább is megtévesztésig hasonló leletek Dél-Amerikába hogyan kerültek?
Ezek a történelem(írás) nagy rejtélyei, a XXI. századi történelem felfogás már megkérdőjelezi szerte a világon. a korábban hatalmi érdekek mentén írott történelmet, hiszen a történelem hamisítás már az ókori Egyiptomban megkezdődött, mikor az egyik dinasztia a másik emlékeit igyekezett eltűnteni akár papíruszon akár kőbe vésve volt az.
A történelmet mindig a győztesek írták, -eddig. Ma már egyre erősődik a valódi tudománmyos eredmények alapján logikai úton történő történelem értelmezés. Ennek vannak üttőröi és természetesen kóklerei is. (lásd az elveszett 300 évet!- de jól el lehetett adni, mert mindenki érzi hogy a történelem írás elfogadott eredményei, következtetései körül nincs minden rendben).
Érdekes olvasmány az erdélyi történész Barabási László életműve, ha fentartásokkal is , de közelebb áll a valósághoz, mint a Glatz féle tudományosság. Főleg, mert drága földink még mindig a hunzdorferi alapon építi a tudományos szocializmust vagy kapitalizmust vagy mifene is van most válságba?
Adjon az Isten!
Nagyon jó cikk!
Sok ilyen jellegű információra volna szükség. Nem mindig csak a politika.
Az általam már sokszor hangoztatott teória; amely szerint az ír step, és a méhkeréki ugrós táncok is rokonnak tekinthetőek-beigazolódni látszik.
Az ég legyen Veletek!