Csepel.hu
A csepeli iskolások 200 ezer forintot gyűjtöttek össze, az önkormányzat pedig 10 millió forintot ajánlott fel a kárpátaljai magyarok támogatására
A Mátyás Király Általános Iskola tanulói áprilisi felhívásukban arra kértek minden csepeli diákot, hogy legalább egy csoki árát ajánlják fel Kárpátalján élő nehéz sorsú magyar gyerekek megsegítésére. Kezdeményezésükhöz további öt csepeli iskola is csatlakozott: a Kék Általános Iskola, a Kazinczy Ferenc Értékközvetítő és Képességfejlesztő Általános Iskola, a Vermes Miklós Általános Iskola, az Eötvös József Általános Iskola, valamint a Nagy Imre Általános Művelődési Központ Általános Iskola. Ez a hat intézmény április végétől évzáróig 200.000 forintot gyűjtött össze.
A pénzt június 18-án ünnepélyes keretek között adták át Borbély Lénárd polgármesternek. Ha lemondhatunk egy csoki áráról, akkor tegyük meg – így magyarázták a gyerekek, hogy miért érezték szükségesnek hozzájárulásukat a gyűjtéshez, majd átadták a polgármesternek a táblára írt „csekket”.
Büszke vagyok arra, hogy Csepelen ilyen diákjaink vannak – fogalmazott Borbély Lénárd, majd megköszönte a gyerekeknek és az intézményvezetőknek, hogy csatlakoztak ehhez a nemes ügyhöz. Ezután emlékeztetett arra: a budapesti önkormányzatok közül Csepel a legmagasabb összeggel, tízmillió forinttal támogatja a kárpátaljai települések megsegítését. „Ígérem a csepeli résztvevőknek, hogy személyesen felügyelem, az adomány jó helyre kerüljön és a lehető legjobb célt szolgálja” – tette hozzá a polgármester.
Németh Szilárd országgyűlési képviselő szerint a csepeli gyerekek tette a magyarság összetartozását szimbolizálja. Beszédében visszautalt arra, hogy a kormány március 25-én döntött a kárpátaljai magyar közösségek 650 millió forintos támogatásáról.
Az ukrajnai fegyveres konfliktus miatt Orbán Viktor miniszterelnök és a kormány korábban felhívást intézett a magyar önkormányzatokhoz, hogy lehetőségükhöz mérten támogassák kárpátaljai magyar településeket.
Az országgyűlési képviselő felajánlotta a polgármesternek a csepeli közéleti személyek által közelmúltban összegyűjtött 865 ezer forintot, valamint a Bogányi Gergely és a Csepeli Auth Henrik Fesztivál Fúvószeneker közös koncertjén összegyűlt 230 ezer forint adományt is.
Ezután a Nemzetstratégiai Kutatóintézet képviseletében Szász Jenő elnök szólt a résztvevőkhöz. Kiemelte: az intézet lelkiismereti ügyként tekint a külhoni magyar testvérekre.
Az összegyűlt adományokat két magyarlakta településre, Beregsomra és Csonkapapira juttatják el, a gyerekek gyűjtötte „csokipénz” pedig a beregszászi 6-os számú általános iskolájához kerül. Az intézmény 5,5 millió forintos fejlesztési tervéhez a kutatóintézet kétmillió forinttal járul hozzá – jelentette be az elnök, majd Kárpátaljáról hozott csokival ajándékozta meg a gyerekeket.
A felnőttek fejet hajthatnak a gyerekek példaértékű kezdeményezése előtt – kezdte beszédét Czunyiné Bertalan Judit, az EMMI köznevelésért felelős államtitkára. Amint a gyűjtés is bizonyítja, itt az iskolákban nemcsak tanítás, hanem nevelő munka is folyik, mivel a gyerekek érzékenyen reagálnak a társadalmi problémákra.
Előrebocsátotta, hogy a kormány kiemelt figyelmet fordít a kárpátaljai gyerekek megsegítésére. Az Erzsébet-program keretében nyaraltatni fogják őket, ősszel pedig taneszközökkel és tankönyvekkel látják majd el a külhoni diákokat.
“budapesti önkormányzatok közül Csepel a legmagasabb összeggel, tízmillió forinttal támogatja”
Csepel a leggazdagabb kerület.
Amióta nem lopják el a pénzt, így van.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.